500 TL Bayram harçlığı yardımı yapılacak mı?  Bayram harçlığı ödemelerinde son durum ne?

500 TL Bayram harçlığı yardımı yapılacak mı? Bayram harçlığı ödemelerinde son durum ne?

Ramazan Bayramı’na az bir süre kala 500 TL bayram harçlığı iddiaları gündeme getirildi. Sosyal medyada çıkan haberlere göre 500 TL bayram harçlığı verilecek iddialarının gerçek olup olmadığı merak ediliyordu. Açık Kapı uygulaması bayram harçlığıyla ilgili İçişleri Bakanlığı’ndan açıklama geldi.

Geçen ay sosyal medyada Ramazan Bayramı’nda yardıma muhtaç vatandaşlara Açık Kapı birimler tarafından 500 TL bayram harçlığı verileceği iddia edilmişti. Vatandaşlar Açık Kapı uygulamasının ne olduğunu merak ediyordu. Ramazan Bayramı’na az bir süre kala söz konusu bayram harçlığı araştırmaları artmaya başladı.

Ülkemizde her bayram öncesinde devlet ek ödemeler yapıyor. Bu yıl ise korona virüs salgını yardımlarının yanı sıra 500 TL bayram harçlığı verileceği söylentileri ortaya atılmıştı. Vatandaşlar 500 TL bayram harçlığının verilip verilmediğini araştırmaya başladı.

Bayram harçlığı yardımları yapılacak mı?

Pandemi Sosyal Destek sayfasında yer alan bayram ödemeleri iddialarına İçişleri Bakanlığı’ndan açıklık getirildi. Bakanlık Twitter sayfasından yaptığı açıklamada Pandemi Sosyal Destek yardımlarını belirterek yaptığı açıklamada, resmi bir kurumdan yapılmayan hiçbir iddiaya inanılmaması gerektiğini ifade etti. Bakanlık açıklamasında asılsız olarak para yardımı yapıldığını söyleyen ve sosyal medya üzerinden vatandaşları yanlış yönlendiren kişiler hakkında yasal işlem yapılacağını da duyurdu.

500 TL Bayram harçlığı yardımı yapılacak mı?  Bayram harçlığı ödemelerinde son durum ne?

Açık Kapı uygulaması nedir?

Açık Kapı uygulaması korona virüs salgınında ekonomik olarak zor durumda kalan, yardıma muhtaç kişilerin hızlı bir şekilde bu birimlere ulaşarak yardım talebinde bulunmasını sağlayan birimlerdir. Bu birimler Valilikler ve Kaymakamlıklar bünyesinde yer alır ve yardım verme gibi durumları yoktur. Açık Kapı birimlerinin amacı yardıma muhtaç kişileri tespit edilmesi ve yardımların daha hızlı yapılabilmesi açısından vatandaşlara bilgi veren birimlerdir.

Açık Kapı başvurusu nasıl yapılır?

Açık Kapı birimleri Kaymakamlık ve Valilik binalarından bulunur. Bu birimlere giderek alabileceğini yardımlar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bunun dışında birimin mobil uygulaması ve resmi intenet sitesi de vardır. Bu ortamlardan da başvurularınızı yapabilirsiniz.