06 Haziran 2019 Perşembe 04:38
3600 Ek Gösterge  Ne Zaman Verilecek? Öğretmen, Hemşire, Diyanet Personeline Ek Gösterge Başlayacak mı?
Takip Et:

Milyonlarca devlet memurunun heyecanla beklediği 3600 ek gösterge ile yeni açıklamalar yapıldı. Emekliliğini isteyecek olan binlerce memur, süreç netleşinceye kadar emekliliklerini erteleme kararı aldı. Polis, öğretmen, hemşire gibi devlet memurları, 3600 ek gösterge isteklerinin bir an önce yerine getirilmesi için seslerini duyurmaya devam ediyor. 

Bir televiz kanalına röportaj veren Ak Parti Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş, gündemdeki birçok konuya açıklık getirdi. 3600 ek gösterge için ise ‘Büyük bir mali yükü de beraberinde getiren bir durum, belki şuan değil ancak daha sonra meclis gündemine taşınabilecek bir konu’ açıklamasını yaptı. Ak Parti 3600 ek gösterge ile ilgili torba yasa hazırlığı içerisindeydi. Bu torba yasa, imamlar, öğretmenler, hemşireler ve polisleri kapsıyor. 2019 Mahalli idareler seçimlerinden önce açıklamalarda bulunan  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ilk 100 günlük eylem planı içinde öğretmenlere 3600 ek gösterge verileceğinin yer aldığını açıklamıştı. 

Bir televizyon programında  açıklamalarda bulunan Ak Parti Grup Başkanı Naci Bostancı 3600 ek gösterge konusuyla ilgili "İnsanların 3600 ek göstergeyi bu kadar söylemelerin nedeni bir çıta atlama olarak görülmesinden bu kadar gündeme geliyor. Bunlar personel sistemi içerisinde değerlendirilecek konulardır. Nisan-Mayıs civarında bu gelişmeler yaşanır." şeklinde açıklama yapmıştı. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ek gösterge konusunu yerel seçimlerin sona ermesi itibariyle görüşeceğiz, dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamasının devamında ''Polislerimiz, öğretmenlerimizle birlikte, hemşirelerimizin de 3600 ek gösterge meselesini söz verdiğimiz şekilde çözeceğimizi ifade etmek istiyorum. İnşallah seçimden sonra ele alacağımız konulardan birisi de budur. Günün 24 saatinde kesintisiz sağlık hizmeti veren sağlık çalışanlarına bir kez daha buradan şükranlarımı sunuyorum.'' açıklamalarında bulundu. 


3600 ek gösterge konusunda diğer bir açıklama da gazeteci Noyan Doğan’dan gelmişti. Noyan Doğan ‘Meclis'in çalışmaya başlaması ile birlikte 1.6 milyon memurun ek gösterge sorunu çözülecek. Polis, öğretmen, hemşire ve din görevlilerinin ek göstergesi 3600'e çıkarılacak. Yeni düzenlemenin mayıs ortasına yetişmesi bekleniyor." demişti.

Türkiye Büyük Millet el seçimler sebebiyle 2 aylık tatile girmişti. Meclis ın itibariyle son bularak çalışmalar tekrar başlayacak.

3600 Ek Gösterge İle İlgili Eski Açıklamalar

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, ‘Eğitim çalışanlarını; hizmetliden memura, mühendisten avukata, şeften şube müdürüne bir sistemin uyumlu özneleri olarak görmek istiyorsak, haklarda eşitlik, sorumlulukta paydaşlık ilişkisi kurmak zorundayız. Eğitim çalışanlarına verilene dair tek ve net gösterge 3600 ek gösterge olmuştur. Artık bu konu tartışılmaktan, paylaşılmaktan, talep, teklif konusu yapılmaktan çıkarılmalı; 1 Ocak 2019’dan geçerli olmak üzere, eğitim çalışanlarına 3600 ek gösterge verilmeli ve maaşlara yansıtılmalıdır. Yeni, büyük, güçlü Türkiye’ye daha hızlı ilerlemenin yolu, eğitimciyi mutlu etmekten, eğitimcilerin terini değerli hâle getirmekten geçiyor. 3600 ek gösterge konusunda tüm kamu görevlilerini memnun edecek bir uygulama istiyor ve bekliyoruz. ‘Zamanlama kadar kapsam da önemlidir’ derken, çalışma barışına katkı sağlayacak herkesin memnun olacağı bir 3600 düzenlemesi beklediğimizi ifade ediyoruz sendika olarak.’ açıklamalarını yapmıştı.

Ak Parti Hükümetinin ikinci 100 günlük eylem planında öğretmenler için 3.600 ek göstergenin çıkarılacağı açıklanmıştı. Maliye ve Hazine Bakanı Berat Albayrak ise, AK Parti milletvekilleri ile yaptığı istişare toplantısında "3.600 gösterge konusunda, sağlık hizmetleri, emniyet ve öğretmenlerle ilgili bir değerlendirme yapılıyor ama bir bakıyorsunuz, tüm kamu personeli için talep ediliyor. Bu olmaz. Ben doğru bulmuyorum. Buna rağmen Cumhurbaşkanımız talimat verirse, gereğini yaparız" diye konuşmuştu. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ise salı günü yaptığı açıklamada "İmam, öğretmen, hemşire ve polislere 3.600 ek göstergeye çıkartılmasıyla ilgili çalışma devam ediyor. Tek bir paket halinde geçirilmesi planlanıyor. Gündemden çıkarma ya da unutma söz konusu değil. Çalışma tamamlandığında sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği bu söz kamuoyuyla paylaşılacaktır, henüz bir tarih yok" şeklinde konuşmuştu.

657 sayılı Kanun'un 43/B bendinde; "Bu ek göstergeler, ilgililerin belirtilen sınıf ve görevlerde bulundukları sürece ödemelere esas alınıp, terfi bakımından kazanılmış hak sayılmaz. Kurumların 1, 2, 3 ve 4'üncü dereceli kadrolarına atananlara uygulanacak ek göstergeler, ilgililerin daha önce bulunmuş oldukları kariyerleri ile ilgili sınıf veya ekli (I) sayılı Cetvelin Genel İdare Hizmetleri Sınıfı (g) bölümünde belirtilen görevlerde kazanılmış hak aylık derecelerine göre alabilecekleri ek göstergelerden düşük olamaz" şeklinde belirtilmiştir.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, memurların 3600 ek gösterger istekleri hakkında ''Cumhurbaşkanımız daha önce söz verdiği bir konu. 4 meslek için tek bir paket halinde geçirişlmesi planlanıyor.'' Şeklinde konuştu.Son Güncelleme: 06.06.2019 04:38
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler