26 Nisan 2020 Pazar 17:44
2020 Yurtiçi veya Yurtdışı geçici görev yolluğu hesaplama nasıl yapılır?
Takip Et:

Geçici görev yolluğu ücreti, çalışan bir memurun görev yaptığı memuriyet sınırları içerisinden başka bir bölgeye gönderilmesi sonucu verilen bir ücrettir. Memurlarımız 2020 geçici görev yolluğu hesaplama nasıl yapılır sorusu merak etmektedir. Geçici görev yolluğu hesaplaması için dört ana unsur mevcuttur:

 • Kullanılan taşıtlara ödenen ücretler
 • Günlük yevmiye miktarı
 • Gidilen yolun kilometre hesabı
 • Yolculuk gün sayısına göre verilecek ödeme

Memur kişi, iş yapmak için başka bir şehre gittiyse şehir içerisindeki yol masraflarının fişlerini almak zorundadır. Eğer fiş olmazsa ödeme alamaz.

H Cetveli Geçici Görev Günlük Tutarları

H cetveli, memur kişinin günlük olarak alacağı ücretleri göstermektedir. Bu cetvel sayesinde diğer ödemelerinizi hesaplamanız daha kolay olacaktır. 2020 H cetvelinde yer alan kalemler şunlardır:

 • TBMM Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcıları için ödenen günlük geçici görev ücreti: ₺ 73,25
 • Anayasa Mahkemesi Başkanı, komutanlar, Yargıtay mensubu kişiler, Meclis üyeleri ve çalışanlar için günlük ücret: ₺ 66,85
 • Ek göstergesi 8000 ve daha yüksek olan kadrolu memurlara: ₺ 56,10
 • Ek göstergesi 5800 (dâhil) – 8000 (hariç) arasında olan kadrolu memurlara: ₺ 52,35
 • Ek göstergesi 3000 (dâhil) – 5800 (hariç) arasındaki kadrolu memurlara: ₺ 49,15
 • Aylık kadro derecesi 1 ila 4 arasında olan memurlara: ₺ 43,35
 • Aylık kadro derecesi 5 ila 15 arasında olan memurlara: ₺ 42,15

Arazide çalışan memurlar için günlük geçici görev ödemeleri;

 • Kadro dereceleri 1 ila 4 arasında olan memurlara: ₺ 17,20
 • Kadro dereceleri 5 ila 15 arasında olan memurlara: ₺ 16,60

Yol Mesafesi Ücreti Hesaplaması

Geçici görevde yol mesafe ücretleri hesaplanırken Bütçe Kanunu’nda bulunan H Cetvelinde memurun günlük yevmiyesinin %5’i baz alınır. Bu yüzdelik, memurun gittiği mesafeyle çarpılarak yol mesafesi ücreti ortaya çıkar.

Kadro derecesi 5 ile 15 derece arasında olan memurların günlük ücreti ₺42,15 olarak belirlenmiştir. Bu ücretin %5’lik kısmı ise  ₺2,1075’e karşılık gelmektedir. Eğer 1000 km yol giderseniz, yol için memura ödenecek ücret (2.1075×1000) = ₺ 2107,50 olmaktadır.

Gün Sayısı Ücreti Hesaplaması

Gün sayısı ücreti hesaplaması günlük ücret üzerinden yapılmaktadır. Ancak burada her tam gün için para ödenmesidir. 24 saatlik bir yolculuk sonrasında 1 günlük ücret alırsınız. Ancak yolculuk saati 25 saate çıkarsa otomatikmen 2 günlük ücret alırsınız.

Kadro derecesi 5 ile 15 arasında olan bir memurun ailesi de kendisiyle yolculuğa çıkmak zorunda kalmış ise memurun günlük ücreti yola çıkan kişi sayısıyla çarpılarak ödeme belirlenmiş olur. Memur kişinin 5 kişilik bir ailesi olduğu düşünülürse 42,15×5 = ₺ 210,75 gün sayısı yol ücreti ortaya çıkmış olacaktır.

Gündelik Yevmiye Ücretinin Hesaplaması

Kadro derecesi 5 ile 15 arasında olan memurların geçici görev yolluğunda bulunan gündelik yevmiye hesaplaması yine gündelik tutar üzerinden yapılır. Her günün yevmiyesi, günlük tutarın 20 katı olarak hesaplanır. Bir memur, ailesi ile birlikte geçici göreve gitmiş ise her bir aile bireyi için günlük tutarın 10 katı ücret ödenir. Memurun aile fertleri, memur hariç 4 kişiden fazla ise günlük tutarın 4 katı ücret ödenir.

Taşıt Ödemeleri Hesaplaması

Taşıt ücretleri hesaplanırken, memurun kullandığı taşıtın bilet ücreti baz alınır. Kadro derecesi 5 ile 5 arasında olan bir memur, kullandığı biletin bildirimini yaparsa ödemesini alacaktır. Memur bileti alıp kullanamazsa bile yine aynı ücreti alacaktır. Memur, ailesi ile birlikte yolculuğa çıkarsa yol ödemeleri aile birey sayısına çarpılarak ücret alır.

Geçici Göreve Giden Memurların Geçici Görev Yolluğu Alabilme Şartları

Geçici göreve giden memurların geçici görev yolluğu alabilme şartları anayasa Harcırah Kanunu’nun 14. Maddesi gereğince düzenlenmiştir. Bu maddeye göre;

 • Memuriyet bölgesi dışında herhangi bir bölgeye gönderilen memurlara,
 • Memuriyet döneminde davalık olmuş, sanık ya da davalı olarak, görev bölgesinden başka bir bölgeye gönderilmiş olan memurlara, işten uzaklaştırılmış olsun ya da olmasın,
 • İş yeri tarafından memura bir görevi gerçekleştirmesi adına geçici yurt içi veya dışı seyahate gönderilmesi,
 • İş yerinden seminer ve eğitim gibi görevlendirme alan memurlar,
 • Memuriyet alanı dışındaki bir mesafeye vekil olarak atanan memurlara ödenir.

Yurtiçi veya Yurtdışı Geçici Görev Yolluklarının Ödenmesi İçin Gerekli Evraklar

Yolluk Bildirimi

 • Döviz kuru belgesi
 • Görevlendirme Onayı
 • Görevlendirilen memurun adı, soyadı ve unvanı
 • Görev konusu

Görevlendirildiği Bölge

 • Görevlendirme tarihi
 • Görevlendirme için ödenecek ücretler
 • Uçakla yapılacak seyahatlerde 5 ve üzeri dereceli memurlar için “Uçak İle” ibaresi kullanımı

Gidilecek yere taşıt dışında bir taşıt veya farklı bir güzergâh kullanıldığında söz konusu olan durum yazılı bir şekilde bildirilmelidir. Ayrıca görevlendirme onayı kesinlikle görevlendirmeden önceki bir tarihte alınmış olması gerekmektedir.

Konaklama Faturaları

 • Konaklama faturalarını göstermediğiniz takdirde konaklama ücreti alamazsınız.
 • Konaklama faturasında adınız, soyadınız, konaklama tarihiniz ve gün sayınız belirtilmelidir.

Konaklama ücreti, kaşe, imza bulunmalıdır.

 • Kurs ve Toplantı Katılım Giderleri belirten belge gereklidir: Bu belgede kursa katıldığınızı kanıtlayan bilgiler bulunmalıdır. Üzerinde aslı ya da aslı gibidir mührü bulunmalıdır.
 • Taksi veya başka ulaşım araçlarına ödenen ücretleri kanıtlamak için satış fişi, mali e-bilet, biniş kartı almanız gerekmektedir.

Bu belgelerin dışında yurt dışına çıkıldığı takdirde alınan fiş ve makbuz gibi belgelerin yanında Türkçe tercümelerinin de bulunması gerekmektedir.

Geçici Görev Gündeliğinin Verileceği Azami Süre 

Memur kişi, memuriyet bölgesinin dışında 180 güne kadar geçirdiği sürenin ücretini alabilmektedir. Bunun için şart ise 180 gün boyunca aynı yerde görev yapmış olması gerekliliğidir. Bu süre içerisinde yine görev değişikliği olursa gün sayımı baştan başlar. 180 günlük ödemenin 90 günü peşin verilirken, geriye kalan 90 günün 2/3’ü ödenmektedir.

Harcırah Kanununa Göre Geçici Görevde 1 Yıl Ne Zaman Dolar?

Harcırah Kanunu’na göre geçici görev süresi 1 yıllık dönem takvimine göre hesaplanmaktadır. Önek verecek olursak, 1 Ocak’ta geçici göreve çıkan memurun süresi bir sonraki yılın 1 Ocak tarihinde tamamlanır.

Yalnızca 1 Gün Süren Geçici Görevlendirme Ücreti Hesaplaması

Sadece 1 günlük süreyle farklı bir yere göreve gönderilen memur kişinin, görev süreci boyunca öğle ya da akşam yemeklerinden herhangi birini geçirmesi halinde 1/3 oranında geçici görev yolluğu, her iki yemeği de geçirmesi halinde 2/3 kadar günlük geçici görev yolluğu almaktadır. Günübirlik geçici görevlerden geçici görev yolluğu alabilmek için memuriyet bölgesinin dışına çıkılması gerekmektedir.

Görevde Yükselmek İçin Geçici Göreve Çıkan Memurlar Geçici Görev Yolluğu Alabilir mi?

Görevde yükselme sınavına girmek adına görev bölgesi dışına çıkan memur kişilere, yol için geliş gidiş masrafı dahil en fazla 7 günlük geçici yolluk ücreti ödenmektedir. Görevde yükselmekten kasıt görev içindeki yükselmedir. Memurun kendi işiyle alakalı olmayan ya da başka bir birimde yükselmek için bir sınava gitmesi halinde bu ücret ödenmez. Müfettiş yardımcılığı sınavına girmek görev içerisinde yükselme olarak değerlendirilmez.

Memur Geçici Görev İçin Gittiği Yerde Hastalanırsa Geçici Görev Yolluğu Alır mı?

Geçici görev dolayısıyla görev bölgesi dışına çıktıktan sonra hastalanan memurların gündelik yevmiyeleri en fazla 7 gün içinde ödenir. Memur kişi hastalığından dolayı hastaneye yatmış ve çalıştığı kurum hastane masraflarını karşılamış ise hastanede yattığı günlerin bedeli olarak gündelik yevmiye alamaz. Geçici görev yolluğu ödeneği, kendi görev mahalli dışına çıkıp başka bir yerde görev yapan memurların hakkıdır. Bu yolluğun geri ödenmemesi durumunda memurun dava açma hakkı da bulunmaktadır.


Son Güncelleme: 26.04.2020 17:44
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler