2020 TüvTürk  zamlı araç muayene fiyat listesi ( Araç sınıflarına göre )

2020 TüvTürk zamlı araç muayene fiyat listesi ( Araç sınıflarına göre )

2020 yılında TüvTürk araç muayenelerine zam yapıldı. Yeni yılda TüvTürk araç muayene fiyat listesi açıklandı. Muayene ücretleri araçların sınıfına göre değişmektedir.

2020 yılında uygulanacak olan TüvTürk araç muayene fiyatları belli oldu. Yeni yılda araç muayene ücretlerine zam geldi. Araç muayenelerinde uygulanacak olan fiyatlar Karayolu Taşıma Kanunu ve Karayolu Trafik Kanunu kapsamında düzenlenmektedir. Yeni hayata geçirilen kararlarla birlikte belge, ceza ve araç muayene ücretlerine zam yapıldı.

2020 TüvTürk Araç Muayene Ücretleri

TüvTürk araç muayene hizmetlerine gelen zamlar 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren uygulanmaya başlandı. 2020 yılında otobüs, kamyon, çekici ve tanker gibi araçların muayene ücreti 462,56 TL oldu. Otomobil, minibüs, kamyonet, özel araç, römork ve yarı römork araçların muayene ücreti 342,2 TL oldu. Ayrıca traktör, motorsiklet ve motorlu bisiklet muayene ücreti ise 274,64 TL olarak belirlendi.

Bu kapsama girmeyen araçların muayene ücreti Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarağından belirlenmektedir.

TüvTürk Araç Muayene Ücreti Nasıl Ödenir?

TüvTürk araç muayene ücretlerinin ödeme işlemleri sadece nakit olarak yapılmaktadır. Araç muayene merkezlerinde kredi kartı veya banka kartıyla ödeme yapılmamaktadır. Araç muayenesi yapacak kişilerin kesinlikle yanlarında nakit para taşımaları gerekmektedir.

Muayene Süresi Geçmiş Araçlar İçin Ne Kadar Ücret Alınacak?

Muayenesi gecikmiş araçlar için ay başına %5 zam yapılacak. Bu kapsamda bir ay kadar araç muayenesini geciktiren kişiler %5 zamlı fiyat ödeyecek. Muayenenin yapılmadığı her ay için %5 zam uygulanacak.

Muayeneden Geçemeyen Araçlar İçin Kaç TL Alınır?

Araç muayeneleri sırasında “Ağır Kusurlu” veya “Emniyetsiz” kararı verilen araçların muayenesi onaylanmamaktadır. Söz konusu araçların arızlarını düzelttikten sonra muayeneye gelmesi gerekmektedir. Muayeneden geçemeyen araçların tekrardan muayeneye girebileceği merkezler şunlardır:

- İlk muayenenin yapıldığı TüvTürk istasyonu

- Aynı ilde bulunan bir başka TüvTürk istasyonu

- Gezici TüvTürk muayene istasyonları

- Gezici traktör TüvTürk muayene istasyonları