18 Ocak 2020 Cumartesi 12:51
2020 SGK borç yapılandırması gelecek mi? SGK borç yapılandırma beklentisi büyük!
Takip Et:

Sosyal Güvenlik Kurumunun, vatandaşlara ödeyemediği borçları geçen her gün artarak devam etmektedir. Türkiye’nin yaşadığı ekonomik zorluklarla uğraştığı bir dönemde, işsizliğin fazlasıyla arttığı ve üretim hacminin azaldığı zamanlarda, kamu kurumlarının yaşadığı sıkıntılar sebebiyle, alacakları fazlasıyla artmaya devam eder. Bu sebeplerden ötürü, kurumlar tarafından, alacaklarını tahsil edebilmek adına vatandaşlar için bazı dönemlerde, birtakım ödeme kolaylıkları vatandaşlara sağlanır.

2020’DE SGK YAPILANDIRMASI GELECEK Mİ? SGK BORÇ YAPILANDIRMA

Belirttiğimiz bu kolaylıklardan bir tanesi de yapılandırma çalışmalarıdır. Gerek vergi ödeme zamanlarında, gerekse SGK ödemelerinin dönemlerinde, kurumlar aracılığıyla yapılandırma yoluna gidilerek vatandaşların sahip olduğu borçlarını en kolay şekilde ödemeleri için imkan sağlamaktadırlar. Belirttiğimiz şekilde bir borcun faiz indirimi için, vatandaşlara erteleyerek ödeme avantajı, taksitlerinin yeniden belirlenmesi gibi birtakım kolay ödeme fırsatları vatandaşlara sunulmaktadır. Bu tarz SGK borç yapılandırma düzenlenmeleri de borcu olan vatandaşlar adına bu tarz avantaj yolları açılarak, kurum tarafından alacaklarını tahsil etmeyi hedeflemektedir.

SGK 2020 YILINDA ALACAKLARINI YAPILANDIRACAK MI?

Yapılandırma işlemleri, hem vatandaşların sahip olduğu borçları daha kolay bir şekilde ödemesi için, bir diğer taraftan da devletin alacaklarını tahsil etmesi adına bazı dönemlerde karşımıza çıkan bir işlemdir. Bu konudaki önemli bazı konulardan bir tanesi de 2020 SGK borç yapılandırma fırsatının olup olmayacağı konusudur. Geçtiğimiz yıl 7143 sayılı kanun gereğince yapılan borç yapılandırma işleminin 2020 yılında da olup olmayacağı daha net bir şekilde belirlenmiş durumda değil. Ancak, her ne kadar da kesin bir şekilde SGK ilan ettiğinden sonra net bir sonucu olsa da, 2020 yılında SGK borçlarının affedilmesi ya da birtakım kolaylıkların tanınması için çoğu borçlu kişinin ve uzman kişilerin beklentileri arasında. Aynı şekilde prim borçları ile ilgili olan borçlara ilişkin prim borcu affının da 2020 yılında gelmesi beklenmektedir. Eğer sizde prim borcu sahibiyseniz ve 2020 yılında kurum üstünden prim borcu affı açıklanacak olursa prim borçlarınızı faizsiz ya da düşük bir faiz oranı ile ödeme imkanına sahip olabilme imkanını elde edebilirsiniz.

SGK YAPILANDIRMA HANGİ BORÇLARI KAPSAMAKTADIR?

SGK yapılandırmalarının düzenleme işlemlerinin ilk amacı olan kurumun vatandaşlardan tahsil edemediği alacaklarını en yakın sürede almaya çalışmaktır. Bu kapsam içerisinde bulunan yapılandırma işlemine konu olan borçların listesi şöyledir:

 • BAĞ-KUR prim borçları
 • Emekliler için SGDP borçları
 • Genel Sağlık Sigortası prim borçları
 • Özel işlem vergi borçları
 • Eğitime katı payı ve gecikme borçları
 • Tarım sigortalılarının prim borçları
 • Avukat, noter ve sporcuların prim borçları
 • Emekli Sandığı kapsamında yapılan kesinti ve borçlar
 • SGK kapsamında ortaya çıkan idari para cezaları SGK yapılandırma düzenlemeleri ile ödenebilmektedir.

YAPILANDIRMA BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Devletin en son düzenlediği SGK yapılandırmasına ilişkin 7143 sayılı SGK yapılandırma başvuru süreci üzerinden SGK yapılandırma nasıl yapılır sorusuna cevap verilebilir. Vatandaşlar, SGK borç yapılandırmalarının işlemleri için kişi SGK’ ya gidebilir, hazırlamış olduğu başvuru belgesini posta ile gönderebilir veya başvurularını intenet aracılığıyla halledebilirler. Fakat bu  noktadaki önemli bir nokta ise, bahsettiğimiz bu yapılandırma işlem süreçleri başladığında en çok dikkat edilmesi gereken hususlardan bir tanesi de kurumun tarafından bildirilmiş olunan yapılandırma tarihlerini kaçırmamanızdır. Kurum bu süre sonunda, çoğu zamanda bir süre daha uzatsa da ilk belirlenen günleri kaçırmamak ve daha dikkatli olmak en sağlıklısıdır. Bunun haricinde yapılandırmadan faydalanabilmek için aşağıdaki belirlenen şartlara uymak gerekmektedir:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na başvuru yapmak
 • En az 3 yıldır prim ödeme yükümlüsü olmak
 • Ticari, zirai ya da mesleki faaliyetler nedeniyle vergi mükellefi olmak
 • Son bir yıldır borçlarını ödemiyor olmak

Toplum içerisinde adı sigorta affı olarak da geçen SGK yapılandırmalarından faydalanabilmek için yukarıda belirttiğimiz tüm şartlara uymanız gerekmektedir. Bu şartlar ile birlikte bir de içinde bulunduğunuz dönem için geçerli olan bir yapılandırma imkanının aktif olması da gerekmektedir.  SGK’nın her dönem için yapılandırma imkanı tanıması gibi zorunluğu bulunmaz.

YAPILANDIRMA ÖDEME ŞEKLİ VE İNDİRİMLER

SGK yapılandırma ücretlerinizi ödemek için anlaşmalı olunan bankalardan, PTT ATM’leri veya intenetten ödeyebilmeniz mümkündür. Anlaşmalı bankaların intenet bankacılığı uygulaması ile birlikte online tahsilat işlemi üzerinden SGK yapılandırma ödemesi işleminizi basit ve hızlı bir biçimde yapabilirsiniz. Bunun dışında e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra online ödeme araçlarını kullanabilirsiniz.

Yapılandırma borçlarında indirim uygulanıp uygulanmadığı da bir diğer merak edilen konulardan bir tanesi. SGK yapılandırma borçlarına indirim uygulanmaktadır. Hatta bu indirimi gecikme cezaları için de uygulamaktadır. Fakat mevcut olan bu durum borcun tamamını tek seferde ödeyen kişiler için de geçerlidir. Eğer yapılandırma ile tekrardan hesaplanmış borcunuzu tek seferde ödemek için taahhüt eder ve tek seferde bu borcunuzu öderseniz kurum sizin borcunuza indirim işlemi uygular. 6 ile 26 ay içerisinde farklılık gösterebilen taksitli ödeme seçeneklerini tercih etmeniz durumunda da bu indirimden faydalanamazsınız.

GSS BORÇLARININ YAPILANDIRILMASI

Bilindiği üzere Gelen Sağlık Sigortası (GSS) 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Gelen Sağlık Sigortası Kanunu ile genel sağlık sigorta sahibi olanlar için düzenlenmiştir. 01.01.2012 tarihinden itibaren zorunlu hale gelen Genel Sağlık Sigortası, 18 yaşını doldurmuş ve aktif olarak sigortalı gözükmeyen tüm kişileri yakından ilgilendirmektedir. Eğer 18 yaşından büyükseniz ve aktif olarak bir sigortanız yoksa kanunda belirtilene göre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden bir gelir testi yaptırmanız zorunludur. Bu testi yaptırmadığınız durumda ise GSS prim borcunuz en yüksek prim üstünden hesaplanır. Gelir testi yaptırdığınız ve sonrasında borç yapılandırma şartlarını taşıdığınız taktirde ise yapılandırma ile GSS borçlarınızı dilediğiniz taktirde peşin ödeyebilir, taksit ile aya kadar vadeli bir şekilde ödeyebilme şansınız bulunmaktadır. Fakat 2020 yılında GSS borçlarının yapılandırması ile alakalı kurumun belirlediği bir durum veya açıklama olmasa da binlerce GSS borç mağdurunun beklentisi bu yöndedir. Çünkü önceden Genel Sağlık Sigortası’na borcu olan 6 milyondan fazla vatandaşın ortalama 5 milyonu 1 Ocak 2020 yılı ile, artık devlet hastanelerinde GSs kapsamı üzerinden bir sağlık hizmetinden yararlanamayacaklar. Bu vatandaşların bir çoğu 2020 yılında geleceği dört gözle beklenen SGK borç yapılandırması için gün saymaktadır. Bu yapılandırmanın aktif durumda olması anında e-Devlet üzerinden yapılacak olan SGK yapılandırma sorgulama işlemleri menüsü ile işlemlerini tamamlayabilirler.

SGK PRİM BORÇLARININ YAPILANDIRILMASI

SGK işveren yapılandırma boyutunda Sosyal Güvenlik Kurumuna olan prim borçları bulunmaktadır. Eğer ki işveren bir kişiyseniz ve SGK prim borçlarınız varsa yapılandırma başvurunuzu intenetten veya size en yakın Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne giderek yapabilirsiniz. Yapılandırma işleminin ardından ortaya çıkan ödeme planlarınızın yine aynı şekilde kurumlardan veya intenet aracılığıyla kolaylıkla halledebilmeniz olasıdır. Üstelik yaptığınız tüm bu başvuru sürecinizi intenetten hızlı bir şekilde halletmeniz durumunda ise ödeme planınız ayrıca adresinize posta ile gönderilecektir. Buna ek olarak eğer 2020 yılında da SGK borçları ile ilgili bir yapılandırma işlemi yapılacak olursa ve ödeme planlarına ilişkin teknik konuların aynı şekilde gerçekleştirileceği düşünülmektedir. Buna ek olarak yapılandırma kapsamında yine peşin, 6, 9, 12 ve 18 ay takside bölerek ödeme olanaklarının olması beklenmekte.


Son Güncelleme: 18.01.2020 12:51
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler