2020 Kültür Mantarı yetiştiriciliği üretim tesisi kurma maliyet hesaplaması ve destek şartları

2020 Kültür Mantarı yetiştiriciliği üretim tesisi kurma maliyet hesaplaması ve destek şartları

Kültür mantarı yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilere 2020 yılında da destekler verilmeye devam ediliyor. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen kişiler üretim tesisinin maliyet hesaplamasını ve destek şartlarını araştırıyor.

Türkiye’de mantar yetiştiriciliğini geliştirmek adına devlet tarafından bazı destekler verilmektedir. Ülkemizde üretimi yapılan en fazla mantar çeşidi beyaz şapkalı kültür mantarıdır. Kültür mantarı yetiştiriciliği yapmak isteyen kişilerin maliyetleri işletmenin büyüklüğüne göre değişmektedir. 50 bin TL kadar yatırımla işletmesini açan kişi gelecek yıl 65 bin TL’ye kadar kar elde edebilmektedir.

Mantar yetiştiriciliği yapacak kişiler ilk olarak mantar türlerini ve üretim yerini seçmelidir. Ardında sermaye ve harcamaların belirlenmesi gerekir. Sermayesi yeterli olmayan kişiler devlet tarafından verilen hibe desteklerinden ya da KOSGEB desteklerinden yararlanabilir.

Kültür Mantarı Tesisi Kurarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kültür mantarı işletmesi kuracak kişilerin ilk olarak ikamet adresinin bağlı olduğu belediyeden işyeri yapı ruhsatı alması gerekmektedir. Ardından işletmenin kurulacağı yerdeki elektrik ve su sistemleri kontrol edilmelidir. Özellikle işletmenin kurulacağı yere de dikkat edilmelidir. Tesisin ulaşımının rahat olması büyük avantaj sağlayacaktır.

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen ve devlet desteği isteyen kişilerin yasal sürecin doğru bir şekilde olduğundan emin olması gerekir. Bundan sonra kredi ve hibe almak isteyen kişiler gerekli kurumlara başvuru yapabilir.