17 Ocak 2020 Cuma 19:54
2020 Küçükbaş hayvancılık desteklemesi ne zaman yapılacak? 2020 Küçükbaş hayvan destek başvuru şartları
Takip Et:

Yapılan son açıklamalara göre küçükbaş hayvancılığın desteklenmesi için yeni düzenlemeler yapıldı. Bu düzenlemeler kapsamında koyun ve keçi yetiştiriciliği için destekleme ödemeleri ala çiftçilerin ödemeleri 15 ile 90 ay arasında ki hayvanlar için ödeme yapılmaktaydı. 2020 yılında yapılacak koyun ve keçi başına destekleme parası 120 aya kadar olan küçükbaş hayvanlar için yapılacak. Büyükbaş, tiftik keçisi, süt parası, buzağı, sertifikalı çoban istihdam, çiğ süt, arılı kovan, damızlık ana arı, ipek böceği, düve alımı, besilik erkek sığır, hayvan hastalığı tazminatı, atık, hastalıktan arı işletme, aşı ve küpe gibi desteklemelerde ise herhangi bir değişiklik yapılmayacağı belirtildi.

koyun

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 17/10/2018 tarihli ve 30568 sayılı Resmi Gazete’de değişiklik yayınlandı. Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkla uğraşan çiftçilere Bakanlık tarafından her hayvan başına ödeme yapılmaktadır. Ancak bu ödemeler Tebliğname’de belirtilen şartların sağlanması durumunda yapılmaktadır.

Anaç koyun ve keçi desteklemesi nasıl alınır?

Geçen yıl yapılan desteklemeden faydalanabilmek için hayvanların yaşlarının başvuru tarihinde 15-120 ay arasında olması gerekmektedir. Belirtilen bu tarihte 15-120 ay aralığında hayvanlar için ödeme işlemleri yapılmaz. Ayrıca destekleme alacak hayvanların Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliğine kayıtlı olması zorunlu kılınmıştır. Hayvanların TÜRKVET sistemine kayıtlı ve küpeli olmaları da gerekmektedir.

Başvurular sonrasında Tarım ve Orman Müdürlükleri tarafından Koyun ve Keçi Bilgi Sistemine gerekli bilgiler girilerek kayıt yapılıyor. Daha sonrasında yapılacak ödemeler ise Müdürlüklerin yerinde yaptıkları tespitler sonrasında sağlanıyor.

Eğer çiftçinin farklı bölge ve illerde küçükbaş yetiştiriciliği işi varsa her iki ilde ki Tarım ve Orman Müdürlüğüne başvuru yapması gerekmektedir. Bu kapsamda göçer hayvancılıkla uğraşanlar hariç tutulmaktadır.

Eğer çiftçi Siirt, Mardin veya Şınak’ta Ankara keçisi yetiştiriciliği yapıyorsa (saf ırk anaç tiftik keçisi) tebliğnamede belirtilen ilave destek ödemelerinden de faydalanabilmektedir.

Küçükbaş hayvancılık desteklemesi ne zaman nereye yapılır?

  • Koyun veya keçi yetiştiricileri başvurularını üye oldukları Birliklere yaparlar.
  • Koyun ve keçi birlikleri ise almış oldukları başvuruları 01 Aralık 2018 tarihine kadar elektronik ortama aktarır.
  • Daha sonra birlikler başvuru tarihine kadar başvuru listelerini Tarım ve Orman Müdürlüklerine bildirir.
  • Tarım ve Orman Müdürlükleri 2 personel ile alınan başvuruların doğru olup olmadığını, belirtilen tarihleri arasında çiftçilerin işletmelerini ziyaret ederek kontrol ediyorlar. Eğer çiftçi göçer hayvancılık yapıyorsa, inceleme gittiği yerdeki Müdürlükçe yapılmaktadır.
  • İncelemeler bittikten sonra Müdürlükler İcmal hazırlar. Bu icmaller on gün boyunca askı listesi olarak yayınlanır. Askı süresinde çiftçiler itirazda bulunabilir. Askı süresi bittikten sonra ise itiraz olmazsa İlçe Müdürlükleri İcmal-2 listesi hazırlayarak İL MERKEZ MÜDÜRLÜKLERİNE gönderir.
  • İl Merkez Müdürlükleri aldıkları listelerden İCMAL-3 listesi hazırlarlar. Küçükbaş hayvan desteklemesi ödenmez üzere bu listeler HAYGEM’e gönderir.
  • Küçükbaş hayvancılığa yeni başlıyor ve sermayeye ihtiyaç duyuyor iseniz, Devlet ve özel bankaların çiftçilere verdiği Küçükbaş hayvan kredisi imkanlarından faydalanabilirsiniz, çektiğiniz krediyi canlı koyun ve keçi alımıyla beraber yem alımı için de kullanabilirsiniz. Tebliğname içeriğinde yer alan diğer süt parası, mazot parası, çoban istihdamı gibi desteklere de başvuru yapabilirsiniz.

Son Güncelleme: 17.01.2020 19:54
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler