2020 İşsizlik maaşı ne kadar? İŞKUR işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

2020 İşsizlik maaşı ne kadar? İŞKUR işsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

Herhangi bir sebeple işten çıkarılan kişilere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından işsizlik maaşı ödenmektedir. Asgari ücret tutarının belirlenmesiyle 2020 yılı işsizlik maaşı ne kadar oldu sorusuna yanıt aranmaya başladı. 2020 yılı işsizlik maaşı tutarı belli oldu.

İşsizlik maaşı, işinden kendi isteği dışında ayrılmak zorunda kalmış kişilere devlet tarafından aylık ödenen ücrettir. Her yıl belirli bir oranda artış gösteren işsizlik maaşı ödeneğinin 2020 yılında ne kadar olacağı belli oldu.

2020 İşsizlik maaşı ne kadar?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlı bu yıl ödenecek işsizlik maaşı konusunda çeşitli açıklamalarda bulundu. Asgari ücret miktarının 2,327 TL olarak belirlenmesiyle, işsizlik maaşı da belli oldu. Buna göre işsizlik maaşı en düşük asgari ücretin %40’ı, en yüksek asgari ücretin %80’i oranında belirlenerek işsizlik maaşı:

-En düşük: 1,177 TL

-En yüksek: 2,354 TL oldu.

İşsizlik maaşı başvurusu nasıl yapılır?

İşsizlik maaşı ödeneği alabilmek için kişinin iş akdinin feshinden sonraki 30 gün içerisinde İŞKUR’a başvuruda bulunması gerekmektedir. Mücbir sebepler dışında 30 gün kuralının aşılması durumunda yapılan başvurular İŞKUR tarafından kabul edilmez. İşsizlik başvuru yapan kişilerin İŞKUR iş arama kaydı yapılır veya güncellenir.

İşsizlik maaşı ne kadar süre verilir?

İşsizlik maaşı, işten çıkarılan kişinin çalışma süresi ile bağlantılı olarak farklılık göstermektedir. Bu bağlamda:

-600 gün sigortalı çalışan ve işsizlik sigortası primi ödemiş olan kişilere 180 gün,

-900 gün sigortalı çalışan ve işsizlik sigortası primi ödemiş olan kişilere 240 gün,

-1080 gün sigortalı çalışan ve işsizlik sigortası primi ödemiş olan kişilere 300 gün işsizlik maaşı ödenmektedir.