2020 Devlet teşvikleri nelerdir, devlet girişim yardımları başvuru şartları?

2020 Devlet teşvikleri nelerdir, devlet girişim yardımları başvuru şartları?

Ülke olarak içerisinde bulunduğumuz bu zor zamanlarda, özellikle çiftçilere rahat bir nefes aldıracak devlet yardımı yapılmaktadır. Çoğu çalışan kişi ve özellikle çiftçi kişiler sıklıkla arama motorlarından 2020 Devlet Teşvikleri Nelerdir, Başvuru Şartları? Sorusunu araştırmaktadır. İşte tüm devlet yardımları ve ayrıntıları.

2020 senesindeki devlet teşvikleri göz önüne alındığında; çiftçilere, kobilere, esnafa, öğrencilere ve işveren kişilere başta çoğu alanda iştigal eden kişilere yardım sunulacaktır.

2020 Devlet teşvikleri nelerdir, başvuru şartları?

Devlet tarafından sunulan çoğu yardımdan faydalanmak isteyen kişilere belirlenen tek şart Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır. Tüm yardımların ayrıntıları yazımızın devamında.

Eğitim sektöründeki devlet teşvikleri nelerdir?

Yeni okullar yapılması, bulunan okulların büyüklüğünün arttırılması ve okulların dizaynı ile ilgili olarak birçok devlet yardım sunmaktadır. Okul öncesinde eğitim hizmetleri, ilköğretim hizmetleri, ortaokul eğitim hizmetleri, lise eğitimi, engelli vatandaşlar için ilk ve ortaöğretim destekleri, teknik ve mesleki eğitim yardımlarıyla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı müfredatında belirtilenlere uyan okullara özel olarak bu teşvikler verilmektedir. Beşinci bölge teşvikleri çerçevesinde verilir. Beşinci bölgeye dahil olan 66 il olmaktadır.

Özel okul devlet teşvikleri nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen başvuru tarihleri içerisinde devlet yardımı isteyen kişiler başvurularını oluşturabilir. 74 binden fazla öğrenci bu yardımı alarak özel okullara kayıtlarını gerçekleştirebilmektedir. Okul öncesinde eğitim gören öğrenciler için 6.000 , temel lise öğrencileri için 24.000 adet öğrenci kontenjanı belirlenmiştir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için ise 15.000 adt kontenjan ayırtılmıştır. Devlet yardımlarını alabilecek olan öğrenciler düzenlenirken, ailenin kaç kişi olduğu, aile içindeki kişilerden kaçının öğrenci olduğu ve kaç kişiye bağlı maaşın olduğu, ailenin dosyalanabilecek aylık kazancı tarzı kısıtlar göz önünde bulundurulmaktadır.

Özel okul devlet teşviklerinden yararlanabilmek için sağlanması gereken şartlar nelerdir?

Devlet tarafından özel okullar için verilen yardımlara başvurmanın şartları aşağıda sıralanmıştır.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bulunmalıdır.
 • Okul öncesi eğitim için 2014 tarihinde doğma şartı bulunmaktadır.
 • İlkokul birinci sınıfta yardımdan faydalanmak isteyen kişilerin belirli bir başarıya sahip olması şarttır.
 • Beşinci sınıfa başlayacak olanların 2019 ile beraber ortaokul veya imam hatip ortaokulu şartlarını sağlıyor olması gerekmektedir.
 • Ortaöğretim kurumlarına kayıt şartlarına sahip olanlar; ortaöğretime devlet yardımıyla birlikte devam edebilmektedirler.
 • Eğitim ve öğretim desteği alan öğrencilerin o yılın sonunda kadar herhangi bir şekilde sınıf tekrarı yapmamaları gerekiyor..
 • Eğitim görülen özel okulda ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin ara sınıflarda kayıtlı olmaları gerekmektedir.
 • Devlet desteği alınacak olan okul türünün kayıt ve nakil koşullarına haiz olunması gerekmektedir.

Özel okul devlet teşvikleri ne kadardır?

Özel okulda okuyan öğrencilere devlet tarafından sağlanan yardım; 3.000 TL ile 4.610 TL arasında çeşitlilik gösterebilmektedir. Eğitim görülen okula ve sınıfa bakılarak değişebilen yardım miktarı şu şekildedir;

 • Okul öncesi eğitim için verilen teşvik tutarı 3.290 TL civarında olmaktadır.
 • İlkokul öğrencilerine verilen teşvik tutarı yaklaşık 3.960 TL’dir.
 • Temel lise öğrencilerine 3.960 TL civarında teşvik ödemesi yapılmaktadır.
 • Ortaokul öğrencileri, 4.610 TL civarında ödeme almaktadırlar.

İşverenin yararlanabileceği devlet teşvikleri nelerdir?

İşveren kişilerin devletten isteyebilecekleri yardımlar şu şekildedir:

 • İşverenin bünyesinde çalıştırdığı işçi sayısına bakılmadan asgari ücret desteği verilmektedir. İşçi başına 75 TL olarak uygulanmaktadır.
 • 18 ile 29 yaş arası erkeklerin, 18 yaşından büyük kadınların ve meslek belgesi olan sigortalı çalışanların sigorta primlerinin işveren payları devlet tarafından ödenmektedir. 6 aydan 4 yıla kadar devlet İşsizlik Sigortası Fonu üzerinden bunu karşılamaktadır. İşçi başına bu tutar 603 TL ile 4.525 TL arasında değişiklik gösterebilmektedir.
 • İşveren eğer işsizlik maaşı alan birini sigortalı olarak çalıştırır ise; bu durumda işsizlik maaşını alma hakkı olan kalan süresi boyunca prim teşviği devlet tarafından karşılanmaktadır. Öneklendirmek gerekir ise; asgari ücret ile çalıştırılan bir işçi için devlet aylık 985 TL katkı ödemesi yapmaktadır. 10 ay işsizlik maaşı alacak olan bir işçi 2 ay işsizlik maaşı aldıktan sonra işveren tarafından işe alınır ise; kalan 8 ay boyunca her ay devlet 985 TL katkı ödemektedir.
 • Engelli birey çalıştıran işverenler için devlet SGK prim işveren hissesini bütçeden karşılamaktadır. 2020 yılında bu tutar en az 603 TL olmaktadır.
 • Sosyal hizmet alan çocukları istihdam eden işverenlere 5 sene boyunca dönemin asgari ücreti üzerinden sigorta prim desteği verilmektedir. Kişi başına en az 1.103 TL katkı ödemesi alınabilmektedir.
 • Son 1 sene içerisinde nakdi sosyal yardımlardan faydalananların ikamet ettiği hane içerisinden biri işe girer ise; işveren 12 ay süresince işçi başına aylık minimum 603 TL prim desteği alabilmektedir. Kişinin maaşına göre değişiklik göstermektedir. Destek tutarı 1.700 TL’ye kadar çıkabilmektedir.
 • İşbaşı eğitim programını tamamlamış olanlar eğer ilk 3 ay içerisinde işe girer iseler; işverenlerin asgari ücret üzerinden ödeyecekleri prim tutarlarının tamamı devlet tarafından ödenmektedir. İmalat sektöründe faaliyet gösterenler için 42 ay, diğer sektörler için bu destek 30 ay verilmektedir.
 • İşverenin sigortalı çalışanları için ödediği primlere 5 puanlık indirim uygulanmaktadır. Bu indirimden yararlanmak isteyen işverenlerin hizmet belgesini SGK’ya zamanında bildirmesi, prim ödemelerini düzenli gerçekleştirmeleri ve eğer varsa cezaların ödenmesi gerekmektedir. İndirim tutarı işçi başına 147 TL ile 1.103 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Genç girişimciler için devlet teşvikleri nelerdir?

18 ile 29 yaş aralığında bulunan gençlerin kendi işlerini kurabilmeleri için devlet bazı yardımlar vermektedir. Aylık 1.015 TL ile 12.184 TL arasında değişebilen bu miktar, işin kurulmasının ardından 3 yıl içinde 75.000 TL’ye varana kadar bir gelir ve vergi dışı tutulmaktadır. Bu işlemler sonucunda yıllık 15.700 TL ek kazanç sağlayabilmesi mümkün olacaktır.

Bağ-kurlular için sağlanan devlet teşviği nedir?

Bağ-kurlu kişilerin primlerini eğer düzenli ödüyorsa, %5 indirim sağlanacaktır. İsteğe bağlı sigortalı kişilere verilen bir yardımdır. 147 TL ile 1.103 TL arasında bir indirim sağlanabilir.

Tarım faaliyetleri için devlet desteği ne kadardır?

Tarımsal faaliyet gösteren çiftçi üreticilerin, yaptıkları hasatlarına göre yardım miktarı değişebilir. O tutarlar şöyledir;

 • Her dekar için 170 TL fındık desteği verilmektedir.
 • 2020 yılı için ilk kez verilen devlet teşviklerinden biri de dane zeytin için verilen prim ödemesidir. Havza bazlı üretimi yapılan dane zeytinde kilogram başına 15 kuruş ödeme yapılmaktadır. Zeytin bahçelerinin rehabilitasyonunda da her dekar için 100 TL destek alınmaktadır.
 • Buğday, arpa, çavdar, yulaf ve tritikale destekleme primi geçmiş yıllarda 5 kuruş olarak verilirken; 2020 yılında 10 kuruş olmaktadır.
 • Süs bitkisi ve tıbbi aromatik bitki üretimi yapanlar; dekar başına 10 TL ile 150 TL arasında prim alabilmektedirler.
 • Sertifikalı patates tohumunu kullanarak üretim yapanlar ise; 80 TL destek hakkı elde edeceklerdir.

Hayvancılık devlet destekleri nelerdir?

Devlet yardımı veren hayvancılık sektörüne sağlanan yardımlar şu şekildedir:

 • İl veya ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine ikinci dönem başvuru tarih aralığında başvuruda bulunanlar; 4 ay ve üzeri buzağı yardımı alabilmektedirler.
 • Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne yapılan başvurular ile soy kütüğüne kayıtlı buzağı desteği verilmektedir.
 • 150 TL malak desteği almak isteyenlerin il veya ilçe Tarım ve Ormancılık Müdürlüklerine ve 400 TL destek almak isteyenlerin de Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliği’ne üye olmaları ve başvuru yapmaları gerekmektedir.

Damızlık düve devlet desteği alabilmek için istenen başvuru şartları nelerdir?

Damızlık düve alımında devlet desteğinden faydalanacak olan kişilerin yerine getirmeleri gereken şartlar şunlardır:

 • Daha önce damızlık düve desteğinin alınmamış olması gerekmektedir. Ayrıca KOSGEB’in veya TKDK’nın işletme desteğinden faydalanılmamış olunmalıdır.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan işletme sahiplerine verilmektedir.
 • En az 2 senedir faaliyet gösteren işletmesi olan ve işletmesinin vergi borcu bulunmayanlar başvuru yapabilmektedirler.
 • En az 10 ve en fazla 50 anaç sığır alınabilmektedir.
 • Tarım Kredi Kooperatifi’nden seçilen damızlık düveler alınabilmektedir.

Süt Primi devlet teşvikleri nelerdir?

Mana, geçi veya inek tarzı hayvanlardan alınmış olan sütlerin soğutulması zamanına dek geçen süreçte devletten süt primi yardımı alınabilir. Ödenecek olan destek miktarı ise bakanlık tarafından düzenlenir. 2019 senesinin Aralık ayındaki süt prim miktarı, 2020 yılına girildiğinde Nisan ayı içerisinde ödenir. Toplam ödenecek olan yardımın miktarı 102 milyon TL’dir.

Arıcılık devlet teşviği ne kadardır?

Arılı kovan başına 10 TL, ana arı için adet başına 15 TL, damızlık ana arı için ise tane başına 40 TL yardım parası ödemesi gerçekleştirilmektedir. Arıcılık konusunda ise, devlet yardım paralarını alabilmek için 3 yıl arıcılık işiyle uğraşmak gerekmektedir.