14 Haziran 2019 Cuma 15:22
2019 Kıdem tazminatı kimler alabilir, tazminat nasıl arttırılır?
Takip Et:

Kıdem Tazminatı Hesabı Nasıl Yapılır ?

Kıdem Tazminatı hangi durumlarda ödenmez ? Kimler kıdem tazminatı alamaz ? Çalışırken kıdem tazminatı almak mümkün müdür ? Kıdem tazminatı nasıl artırılır ? Tüm bu soruların cevabı haberimizde yer almakta…

Kıdem Tazminatı Nedir ?

Çalışanın 4857 numaralı İş Kanunu’nca işten çıkarılması halinde işverenin işçiye çalıştığı her bir yıl için ödediği ücrettir. İşçi çalıştığı her yıl için maaşı tutarında kıdem tazminatı alabilir. Çalışanların kıdem tazminatı alabilmesi için işyerlerinde en az bir yıl çalışmış olması gerekmektedir.

Kıdem Tazminatı Kimleri İlgilendirir ?

Kıdem tazminatı işçileri ilgilendirir. Memurlar kıdem tazminatı alamazlar.

Kıdem Tazminatı Hesabı Nasıl Yapılır ?

Yıl içerisinde zam almış bir işçinin zamlı olan kazancı dikkate alınır. Son ücret, kişinin son bordrosundaki ödenen ücreti değil, son 1 aylık/30 günlük ücreti olmak zorundadır.

Önek verecek olursak ; tam zamanlı bir çalışan işçi  işten ayrılırken 15 günlük ücret almış olabilir. Dikkate aldığımız ücret, kişinin 1 aylık maaşı olan olan tam ücreti olmak zorundadır.

Herhangi bir iş sözleşmesinin kıdem tazminatını gerektiren bir nedenle feshi durumunda, çalışılan her tam yıl için 30 günlük brüt ücret tutarında kıdem tazminatı ödenmektedir. Bir yıldan artan süreler de oranlanarak hesaplamaya dahil edilir. Kıdem tazminatı hesaplamaları sırasında işçiye ödenen maaşın dışında kendisine düzenli olarak sağlanan tüm para ve para ile ölçülebilen imkanların  (yol parası, yemek parası, düzenli olmak koşuluyla ikramiye ödemeleri vb.) brüt tutarlarının dikkate alınması gerekir. Her tam çalışma senesi  için ödenecek olan kıdem tazminatı miktarı, fesih tarihinde geçerli olan kıdem tazminatı tavanı ile sınırlandırılmıştır

Kıdem tazminatı tavan tutarı  yani en yüksek miktarı  (1 yıl çalışma karşılığında alınabilecek en yüksek kıdem tazminatı tutarı) 2019 yılının birinci yarısı için (01/01/2019 – 30/06/2019 tarihleri arasında) 6.017,60 TL'dir.

İşçilere ; her bir yıl için, 30 günlük tazminat ödeniyor. Toplam tazminat tutarı da, çalışanın son aldığı aylık brüt maaşın , o işyerinde çalıştığı yıl süresi ile çarpılması ile hesaplanıyor.

Öneğin ;  işçinin son aldığı brüt maaş 4.500 TL ise aynı işyerinde 6 yıldır çalışıyorsa ve işveren tarafından işten çıkarıldıysa kıdemi 27.000 TL tutar. Maaşın içerisinde yer alan; yol yardımı, yemek, ikramiye, prim gibi tüm ödemeler de tazminata eklenir.

Kıdem Tazminatı Tavan Ücreti

 Kıdem tazminatının hesaplamasına esas maaşı belirlerken kullanılabilecek maksimum bir tutar vardır. Bu değer her yıl  devlet tarafından belirlenmektedir . 2019 yılının ilk 6 ayı için kıdem tazminatı tavanı 6.017,60 TL olarak belirlenmiştir.

Kıdem Tazminatı Nasıl Artırılır ?

Tazminatı arttırmak için maaşlar düşük gösteriliyorsa, bordroda gerçek maaşınız yazmıyorsa  aldığınız fazla parayı gösteren  belgeleri saklamalısınız. Bu belgelerle işten ayrıldıktan sonra bir arabulucuya başvurup tazminatınızı artırmak için danışabilir  ve  tazminatınızı gerçek maaşınız üzerinden alabilirsiniz. Alacağınız kıdem  tazminatını artıran bir diğer unsur ise ek ödemelerdir.

Çalışırken Kıdem Tazminatı Almak Mümkün Mü ?


Mevcut yasal düzenlemeye göre çalışırken kıdem tazminatı almanız mümkün değil.

Kıdem Tazminatının Ödenmemesi Durumu

İşçinin ihbar süresine uymadan derhal ayrılmasını ve kıdem tazminatı almasını sağlayan  bazı koşullar var. Bu koşullar da aşağıdaki gibi ;

1) SAĞLIK SEBEPLERİ :

a) İşin niteliği işçinin sağlığı veya yaşayışı için tehlikeli haldeyse

b) İşçinin yakından görüştüğü işveren ya da diğer çalışanlarda bulaşıcı bir hastalık bulunması halinde

2) AHLAK VE İYİ NİYET KURALLARINA UYMAYAN HALLER :

a) Sözleşmede işçiyi şart, vasıf, gerçeğe aykırı beyanla yanıltma,

 b) İşverenin işçi veya aile üyelerinden birinin şeref ve namusuna dokunacak söz, davranışta bulunması veya işçiye cinsel taciz,

 c) İşveren, işçiye veya aile üyelerinden birisine sataşma, gözdağı, kanuna karşı davranışa özendirme, kışkırtmada bulunur ya da onlara karşı hapsi gerektiren bir suç işlerse, şeref ve haysiyet kırıcı asılsız ağır isnat veya ithamlarda bulunması halinde

 d) İşyerinde cinsel tacize uğrayan işçinin durumu işverene bildirmesine rağmen gereken önlemler ve tedbirler alınmadığında

 e)  Çalışanın aldığı ücret sözleşme ve yönetmeliğe uygun hesap edilmemesi veya ödenmemesi durumunda

f) Parça başı çalışmada az iş verilerek eksik ücret almasına yol açılması halinde sebepleri

3) ZORLAYICI SEBEPLER :

Zorlayıcı bir sebeple yapılan iş bir haftadan fazla süre durursa.sağlık sebepleri  ve işveren tarafından işçiye karşı gelişebilecek olumsuz olaylar ve zorlayıcı sebeplerden dolayı işi istifa ederse kıdem tazminatı alabilir.

4) ASKERLİK VE EVLİLİK :

 Askerlik yapacak erkek  ve evlendikten sonra 1 yıl içerisinde işinden istifa eden kadınlar kıdem tazminatı alabilir.

5) EMEKLİLİK HAKKI :

Emekli olabilmek için işten ayrılanlar kıdem tazminatı alabilirler.Son Güncelleme: 14.06.2019 15:22
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler