2019 Devlet Tarafından Sağlanan İstihdam Teşvikleri

2019 Devlet Tarafından Sağlanan İstihdam Teşvikleri

2019 yılında devlet tarafından birçok istihdam olanağı sağlanmaktadır. İşte SGK başta olmak üzere diğer kurumlar tarafından sağlanan istihdam teşvikleri. Asgari ücretin artış göstermesiyle birlikte istihdam teşvik tutarlarında da artış yaşanmıştır.

2019 yılında SGK tarafından birçok teşvik kampanyası hayata geçirilmiştir. SGK teşviklerinden yararlanılabilmesi için birtakım şartlar aranmaktadır. Bunlar;

Başvuruda bulunacak bireylerin İŞKUR’a kayıtlı işsiz olması,

İstihdam edilen bireylerin yeni kurulan bir iş yeri için değil, hali hazırda çalışan bir işletme kapsamında çalışması,

Çalışanın ise kanun gereğince en az 3 aylık süreyle işsiz olması gerekmektedir. 2019 yılı içerisinde işe alınan bireyin son 9 aylık süreyle haklı bir sebep olmadan işten çıkarılmış olması gibi şartlar aranmaktadır.

Teşvik Destek Tutarları

Bireylere verilen destek tutarı istihdam süresine bağlı olarak değişiklik gösterir. İlk 3 aylık müddette net asgari ücret kadar destek, prim ve gelir vergisi desteği verilmektedir. Üçüncü ay tamamlandıktan sonra ise 9 aylık süreyle prim ve gelir vergisi desteği verilmektedir.

7103 sayılı teşvikten yararlanılabilmesi için 2019 yılında işe başlayan bireyin geçtiğimiz yılın ortalama personel sayısına ilaveten işe alınmış olması gerekmektedir. Son 3 aylık süre zarfında 10 günden daha fazla SGK’lı olan bireyler olanaktan yararlanamazlar. Asgari ücretli çalışana 2020’ye kadar SGK prim ve gelir vergisi ödenmemektedir. Bilişim ve imalat sektöründe faaliyet gösteren kişilere ise yüksek tutarlarda destekler verilmektedir.