2019 Black Friday'de ne kadar harcama yapıldı? Kara ve efsane cuma satış rakamları belli oldu

2019 Black Friday'de ne kadar harcama yapıldı? Kara ve efsane cuma satış rakamları belli oldu

Black Friday, tüm dünya üzerinde gerçekleştirilen büyük indirimler olarak bilinmektedir. 2019 senesinde 29 Kasım tarihinde gerçekleştirilen Black Friday'de ne kadar harcama yapıldı? Kara ve efsane Cuma olarak da bilinen Black Friday’in toplam satış rakamları belli oldu. İşte o rakamlar…

Black Friday, bu sene 29 Kasım 2019 tarihinde uygulandı. Bu yıl ki alışveriş harcamaları da diğer yıllar da olduğu gibi rekor sayılara ulaştı. En fazla alışverişin ise intenet üzerinden yapıldığı sonucuna ulaşıldı.

Geçen seneye kıyasla %20 seviyesinde artan intenet üzerinden alışverişte birinci sırada bilgisayar yer alırken bu sıralamayı akıllı telefonlar takip etti. Yüzdelik dilime baktığımızda akıllı telefonlar %39 ile en yüksek orana erişmiş oldu. Bununla birlikte akıllı telefonlar için yapılan harcama 16.6 milyar TL’yi buldu.

Adobe firmasının araştırmalarına bakıldığında en fazla harcama 42.5 milyar TL ile Amerika oldu. Bu harcama ile Cyber Monday’de harcanan miktara oldukça yaklaşılmış oldu.

Ürün kategorilerinden oyunlarda, en çok tercih edilen oyunlarsa FIFA 2020 ve Madden 20 iken,oyun konsollarında ise Nintendo Switch en çok alınan ürün oldu. Elektronik aletler kategorisinde, Macbook, Airpods ve Samsung TV’ler listede üst sıralara adını yazdırdı.

Alışverişin bu denli yoğun olması teslimat konusunda da soru işaretlerini meydana getirdi. Geçtiğimiz yıllarda teslimatların gecikmesi, bu yıl da sürenin uzayabileceğini gösteriyor.