0.79 faizli konut kredisi hesaplaması örneği! Ne kadar konut kredisi çekersek ne kadar öderiz?

0.79 faizli konut kredisi hesaplaması örneği! Ne kadar konut kredisi çekersek ne kadar öderiz?

Ev sahibi olmak isteyenler arama motorları üzerinden konut kredilerini araştırmaktadır. Ne kadar konut kredisi çekersek ne kadar öderiz diye soranlar için işte, 0.79 faizli konut kredisi hesaplaması örneği!

Ev sahibi olmak isteyenler için kamu bankalarından hamle geldi. Ziraat Bankası, HalkBank ve VakıfBank sıfır konutlar için konut kredisi faiz oranlarını yüzde 0.79’a düşürdü. Kamu bankaları, sıfır konutlar için aylık faiz oranını indirdi. İkinci el konutlar için ise bu bankalar, yüzde 0.99 faizle kredi imkanı sunuyor. Bu krediler için vadeler ise 15 yıla kadar uzuyor.

Kamu bankaları sıfır konut kampanyası dahilinde konut kredilerinde faiz oranlarını düşürdü. Bu bankaların kampanya için uyguladıkları yıllık maliyet oranı yüzde 10 seviyesinde yer alıyor. Söz konusu maliyet enflasyon rakamlarının da reel faizlerinin altında yer alıyor.

Kredi Pazarı'nın haberine göre; Kamu bankalarından sıfır konut için 250.000 TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 10 yıl vadede aylık taksitleri 3.200 TL olurken 15 yıl vade için ise aylık taksitler 2.600 TL civarında oluyor. Kredilerin masraflar hariç toplam geri ödemesi 10 yıl vade için 387.800 TL, 15 yıl vade için de 469.200 TL tutarına denk geliyor.