Yurt başvuruları ne zaman başlayacak? KYK yurt başvurusu nasıl ve ne zaman yapılıyor?

Yurt başvuruları ne zaman başlayacak? KYK yurt başvurusu nasıl ve ne zaman yapılıyor?

KYK'nın yurt başvuruları ne zaman başlayacak? Yurt başvurularının nasıl ne zaman yapılacağı öğrenciler tarafından merak ediliyor.

Uzun bir çalışma sürecinden sonra üniversite kazanmak öğrenciler için anlatılamaz bir mutluluktur. Birde öğrencinin istediği bölüm ve istediği üniversite kazanılmış ise hem aile hem kazanan kişinin mutluluğu görülmeye değerdir. Bu önemli sınavın hayatımızı şekillendirmesi ve ileri ki yıllarda meslek seçimi konusunda bize rehberlik edecektir.

Yurt başvuruları ne zaman başlayacak? KYK yurt başvurusu nasıl ve ne zaman yapılıyor?

Sınavı kazanmak ve Akabindeki Hayat

Kazanılan sınavın ardından yeni bir hayata kucak açmak için farklı bir memleketin yolu tutulabilir. Bu yabancısı olduğunuz yeni yerde ve bir düzen kurmak icap eder. Bu düzeni kurmak ise öğrenci için en sancılı dönemlerden biridir. Öğrenciler eğitim süresi boyunca barınacak bir yer ararlar. Genellikle yurt veya özel ev tercihleri olur. Çoğunlukla yeni kayıt yaptıran öğrenciler tercihini yurttan yana kullanmaktadır.

Bu tercih yapılan yurtlar iki bölüme ayrılmaktadır. Bunlar özel ve devlet yurtlarıdır. Özel yurtlar kalınacak yerin düzenine ve kalitesine göre kendi fiyatlarını belirler. Ekonomik açıdan devlet yurtlarından daha pahalıdır. Ekonomik açıdan daha fazla sıkıntı çeken öğrenciler ise rahatlıkla devlet yurtlarını tercih edebilmektedir.

Kayıtlar Ne Zaman yapılacak

Kayıtların ne zaman yapılacağına dair bilgi her yıl YÖK tarafından duyurulur. 2019 yılına ait olan yurt kayıtlarının ne zaman yapılacağına dair henüz net bir tarih belirlenmemiştir. Ancak 2018 yılı başvurularını 3 ve 10 Eylül 2018 tarihlerinde başlamış olması bu senede aynı tarihlerde kayıt yapılabileceği ihtimalini güçlendiriyor.