YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS tercihleri nasıl yapılacak? ÖSYM YKS tercih kılavuzunu açıkladı

YKS sonuçları ne zaman açıklanacak? YKS tercihleri nasıl yapılacak? ÖSYM YKS tercih kılavuzunu açıkladı

ÖSYM YKS tercih kılavuzu ve taban puanları ile kontenjanları açıkladı. YKS sınav sonuçlarının ardından üniversite hayali kuran binlerce genç tercihlerini gerçekleştirecek. ÖSYM sınav takvimine göre YKS sınav sonuçlar 4 Ağustos’ta açıklanacak.

2021 YKS sınavına rekor katılım yapıldı. Bu yıl 2 milyondan fazla öğrencinin katıldığı üniversite sınavının ardından adaylar sonuçları heyecanla beklemeye koyuldu. Hayalini kurduğu üniversiteye gitmek isteyen binlerce öğrenci sonuçların açıklanmasını merakla bekliyor.

Öte yandan ÖSYM sınav takvimine göre YKS sonuçları 4 Ağustos tarihinde açıklanacak. Adaylar 5-13 Ağustos tarihleri arasında ise tercihlerini ÖSYM Aday İşlemleri sisteminden gerçekleştirebilecek. Sınav sonuçlarının yanı sıra öğrenciler taban puan ve kontenjanları araştırıyordu. ÖSYM 2021 üniversite taban puan ve kontenjanlarını açıkladı.

Üniversite taban puan ve kontenjanları için tıklayınız.

Sınav sonuçları nasıl duyurulacak?

YKS sınavına giren adaylara herhangi bir sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar sonuçlarını ÖSYM resmi sitesi üzerinden kimlik numaraları ve şifreleriyle girerek öğrenebilecek. YKS sonuçları https://sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden görüntülenmektedir.

Kontenjanlar açıklandı

ÖSYM tarafından açıklanan üniversite kontenjanlarına bakıldığında en çok kontenjanının önlisansta olduğu görüldü. Toplamda 852 bin devlet, 171 bin vakıf üniversitesi kontenjanı bulunuyor.

Bunlardan 4 yıllık yani lisans eğitimi için 494 bin kişi, 2 yıllık yan, önlisans için 492 bin kişilik yer bulunuyor.