YKS sınav tercihleri ne zaman yapılır? YKS tercihlerinde dikkat edilmesi gerekenler ve YKS tercih süreci

YKS sınav tercihleri ne zaman yapılır? YKS tercihlerinde dikkat edilmesi gerekenler ve YKS tercih süreci

Milyonlarca üniversite adayının YKS sınavına girmesinin ardından tercih süreci için meraklı bekleyiş başladı. Adaylar YKS tercihlerinin ne zaman yapılacağını merak ediyor. Üniversite adaylarının YKS tercih sürecinde bazı adımlara dikkat etmesi gerekmektedir.

YKS sınavının yapılmasının ardından öğrenciler tercih süreciyle ilgili bekleyişe geçti. Üniversitelerin bölümlerine gitmek isteyen adayların tercih yaparken bazı hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Adaylar tercihlerden önce puan ve sıralamalarını öğrenmeli ve sıralamalarının yettiği yerleri tercih etmelidir.

YKS Tercihler Ne Zaman?

Üniversite tercihleri için öncelikle YKS sınav sonuçlarının açıklanması gerekmektedir. Puanların açıklanmasının ardından belli bir süre içerisinde adayların tercihlerini yapması gerekmektedir. Üniversite tercihleri genel olarak Ağustos ayında yapılmaktadır.

Üniversite Tercihlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

YKS tercihlerinde adayların ilk olarak puan ve sıralamalarına dikkat etmesi gerekir. Adaylar istedikleri bölüm, şehir ve üniversitenin puanlarına denk olmasını göz önünde bulundurmalıdır. Üniversite tercihlerinde puan değil sıralama ön plandadır. Sıralamaya göre en fazla istenen yerden en az istenene kadar tercih yapılmalıdır.

Üniversite tercihlerini yapmadan önce gidilmek istenen bölüm ve şehirle ilgili de detaylı olarak araştırma yapmak gerekmektedir. Bölümle ilgili tercihler yaparken de kişisel özelliklere dikkat edilmelidir. Yani adayın kendisine uygun bölümleri tercih etmesi gerekmektedir. Tercihlerde dikkat edilen adımlar kişilerin mesleki hayatındaki başarısını etkilemektedir.

Üniversite Tercihlerinde Yapılan Genel Hatalar Nelerdir?

Adayların tercih sürecinde karamsar ve çok fazla ümitli olmaktan kaçınması gerekmektedir. Adaylar sıralamasından daha geride ya da daha yukarıda bölümleri tercih etmemelidir. Öğrenciler bu durumda açıkta kalabilirler. Ayrıca tercihlerde erken davranmak da gerekmektedir.

Üniversite Tercih Süreci

Üniversite tercihleri için öncelikle YKS puan ve sıralamalarının açıklanması gerekir. Sonuçların açıklanmasının ardından tercih kılavuzu adaylar için yayımlanmaktadır. Tercihler için öğrencilere belli bir zaman aralığı verilmektedir ve adayların bu süre içerisinde tercihlerini yapması gerekmektedir.

Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır?

Adaylar tercihler için ilk olarak kendi puan ve sıralamasına uygun yeri tespit etmelidir. İstenilen bölüm belirlenmesinin ardından bölümün puan ve sıralaması bulunmalıdır. Sıralamanın yarısı kadar önde, iki katı kadar geride olacak şekilde sıralama yapılmalıdır. Bu aralık içerisinde istenilen bölüm ve şehre göre sıralama yapılabilir.

Tercihler yapılırken sıralama ve puanı en yüksek olandan en düşük olana doğru sıralama yapılmalıdır. Sıralamanın sonlarında tutması en yüksek ihtimalli yerler tercih edilmelidir. Bu sıralama aday işlemleri üzerinden gönderilebilir.

Adaylar belirlenen tarihler arasında tercihleri arasında değişiklik yapabilmektedir. Sıralama üzerinde tekrardan oynama yapıldıktan sonra “değişiklikleri onayla” seçeneğine tıklanmalıdır.

Üniversite Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Tercih sonuçları açıklanırken bazı adaylar için “bir yükseköğretim kurumuna yerleşmediniz” ve “kazandınız” ifadesi yer almaktadır.

YKS tercihleri genellikle tercihlerin yapılmasından en fazla 3 hafta sonrasında açıklanmaktadır. Yani genellikle Ağustos ayının üçüncü haftasında adayların tercih sonuçları açıklanır. Ancak tercih sonuçlarının açıklanacağı tarih bazı durumlara göre değişiklik gösterebilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.