Üniversitelerin online sınavları nasıl olacak? Tarayıcı kilidi olacak mı?

Üniversitelerin online sınavları nasıl olacak? Tarayıcı kilidi olacak mı?

YÖK tarafından yükseköğrenim kurumlarına yapılan bildiri ile üniversitelerin online sınavları ile ilgili temel ilke ve prensipler belirlendi. Adaylar sınavda rastgele sorular yanıtlayacak ve sınav sırasında tarayıcı kilidi işlevsel olacak.

Koronavirüs nedeniyle üniversite öğrencileri sınavlarına yüz yüze giremiyor. Bu çerçevede dönem sonu sınavları yüz yüze yapılamadığı için YÖK dönem sonu sınav ilkelerini yükseköğretim kurumlarına bildirdi. YÖK’ün açıklamış olduğu son dakika sınav ilkelerine göre adaylar rastgele sorular yanıtlayacak ve tarayıcı kilidi işlevselleştirilecek.

Şeffaflık ve denetlenebilirlik esas olacak

Dönem sonu puanları hesaplanırken çevrimiçi sınav puanı hesaplamasıyla birlikte ödev, proje, tartışma ve Öğrenme Yönetim Sistemi aktivitesine katlım gibi değerlendirilmesi teşvik edilecek. Öte yandan dijitalde yapılacak sınavda şeffaflık ve denetlenebilirlik esas olacak. Sınav öncesinde sınavdaki işleyiş, süre, puan ilkesi, sorumluluklar öğrencilere brifing verilecek.

Sınava giremeyen öğrenciler telafi sınavına girecekler

Sınava girecek olan adaylara e-Devlet üzerinden öncelik sunulacak. Dijital ortama erişemeyen öğrencilere teknik destek amacıyla farklı çözüm yöntemleri sağlanacak. Buna göre öğrencilerin altenatif çevrimiçi erişim yolları kullanması mümkün hale getirilecek.

Üniversite sınavına giremeyen öğrencilere kabul edilebilir nitelikte bir sebeple sınava katılım sağlayamamaları halinde mağduriyetlerin önlenmesi için telafi sınavı yapılacak. Teknik sorun yaşayan öğrencilerin sınavı tamamlayabilmeleri için gereken prosedürler tespit edilecek. Ödev, proje ve araştırma ödevinde intihal programları kullanılacak, çevrimiçi değerlendirme noktasında ise sınav türüne bağlı olarak adaylara yeterli süre verilecek.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.