24 Şubat 2020 Pazartesi 23:11
TED 22 Şubat 2020 Cumartesi tam bursluluk sınavı sonuçları ne zaman açıklanacak?
Takip Et:

TED Eğitim Kurumları 22 Şubat 2020 Cumartesi günü gerçekleştirdiği bursluluk sınavı son günlerin en merak edilen başlıklarından bir tanesi oldu. Sınav kapsamında TED Okullarında düzenlenen sınavda tam eğitim bursu almak isteyen öğrenciler teste tabi tutuldu. Bütün TED şubelerinde düzenlenen sınavlara ilköğretim okulu öğrencileri girdi. Sınavda başarılı olacak öğrenciler TED tam eğitim bursundan faydalanabilecek.

 

TED tam eğitim bursu nedir?

Sınava giren öğrenciler başta olmak üzere veliler ve sınavı duyanların en merak ettiği konu TED tam eğitim bursunun ne olduğudur. TED okulları tam eğitim bursunu kazanan öğrenciler, öğrencinin eğitim ücretleri, servis ücreti, yemek ücreti, giyim giderleri, kitap-kırtasiye harcamaları, cep harçlığı ve yatılı okullarda okuyorsa pansiyon giderleri de dahil olmak üzere tüm ücretleri karşılanmaktadır. Tam eğitim bursu alan öğrencilerin üniversiteyi kazanana kadar TED okullarında giderleri karşılanmaktadır.

TED eğitim bursu ayrıca üniversite sınavında başarılı olan öğrenciler için devam ettirilebilmektedir.

TED eğitim bursu kazanmanın şartları nelerdir? Kimler TED eğitim bursunu kazanabilir?

TED eğitim bursunu kazanmanın doğal olarak ilk şartı sınavda başarılı olmaktır. İkinci koşul olarak ise TED okulları ailenin maddi gücünü belirlemiştir. Buna göre 2020 yılında TED Eğitim bursu şartları arasında bulunan maddi durum maddesinde ailenin aylık gelirinin 4500 TL’den düşük olması gerekmektedir. ayrıca öğrencinin kane başarı notları son iki yılda 85 ve üzeri olmalıdır.

TED eğitim bursu kazananlar ne yapar?

TED okullarından tam eğitim bursu kazanan öğrencilerin velileri ile karşılıklı taahhütname imzalanmaktadır. Sonrasında burs alan öğrencilerin aileleri ile birebir mülakat düzenlenir. Sonrasında ise ailenin evine ziyaret düzenlenir. Türk Eğitim Deneği Burslu Öğrenci Tespit Komisyonu ve Yönetim Kurulu Kararıyla Tam Eğitim Bursu almaya hak kazanıyor.

Öğrenci değerlendirmeleri Tablo-1’de belirtilen TED okullarının belirlemiş olduğu sınıf düzeyleri dikkate alınarak gündüzlü/yatılı eğitim almak üzere yapılacaktır.

TED bursu mülakat sürecinde hangi belgeler gereklidir?

TED okulları tam eğitim bursu kazanan öğrencilerin velilerinin hazırlamaları gereken bazı evraklar bulunmaktadır. bu evraklar sırası ile;

 • Öğrencinin çalışan velisi/velilerinin maaş bordrosu
 • Ailede çalışmayanlar için Sosyal Güvenlik Kurumundan çalışmadığına dair belge
 • Ebeveynlerin her biri için e-devlet şifresi kullanarak www.turkiye.gov.tr adresinden alınacak tapu bilgisi,
 • Ebeveynlerin her biri için e-devlet şifresi kullanarak www.turkiye.gov.tr adresinden alınacak araç tescil belgesi
 • Oturulan evin durumunu gösteren belge öneği (kira ise kira kontratı ve kira ödemesi yapıldığına dair belge, kendilerine ait ise tapu fotokopisi)
 • Vukuatlı nüfus kayıt öneği
 • Öğrencinin 1 adet nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Öğrencinin son 6 ay içinde çekilmiş 1 adet vesikalık fotoğrafı
 • Okuyan kardeşlerin öğrenci belgeleri
 • Öğrencinin bitirdiği sınıfa ait kane öneği
 • İkametgâh belgesi

TED bursu kesilmesi durumları nelerdir, TED bursu neden kesilir?

Tam Eğitim Bursu Taahhütnamesi 4. Maddesinde belirtilen koşullardan herhangi birinin gerçekleşmesi durumunda öğrencinin bursu kesilir. Bu durumlar sırası ile;

Öğrencinin herhangi bir şekilde bir başka kurum, kuruluş, okul, denek, vakıf, kişi vb.’den burs alması,

 • Öğrencinin sınıf tekrarı yapması
 • Öğrencinin yıl sonu akademik başarı ortalamasının 90’nın altında olması,
 • Öğrencinin her dönem için kanesinde temel derslerden birinden 60 ve 60’ın altında not bulunması,
 • Öğrencinin disiplin cezası alması,
 • Öğrencinin mazeretsiz olarak ve bilgi vermeden 10 (on) gün ve üstü süreyi kapsayacak şekilde okula gelmemesi veya okulu terk etmesi,
 • Öğrencinin herhangi bir suç dolayısıyla mahkum olması,
 • Öğrencinin eğitim aldığı TED Okulu ve TED Genel Merkezi tarafından gerçekleştirilen sosyal aktivitelere mazeret göstermeksizin katılmaması.

TED tam eğitim bursu sonuçları ne zaman açıklanacak?

TED okulları tam eğitim bursu sonuçları daha açıklanmadı. Sınavın sonuçları açıklandığında veliye SMS bilgilendirmesi yapılacaktır. Ancak yine de sınav sonuçları öğrenmek için ara ara TED bursluluk sınavı sonuçları sayfasına girilmesi gerekmektedir.

http://connected.ted.org.tr/Schoolarships

TED iletişim ve telefon numarası

TED burslarıyla ilgili olarak daha fazla bilgi için aşağıdaki adres ve telefon bilgilerinden faydalanabilirsiniz. Kocatepe Mahallesi, Kızılırmak Cad. No:8 06440 Çankaya/Ankara

Telefon: 0312 939 50 00 - Fax: 0312 417 53 65 E-mail: info@ted.org.tr

TED sahibi kimdir? Kim tarafından ne zaman kuruldu?

Türk Eğitim Deneği (TED) Atatürk’ün ve Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran kadroların öncülüğünde 31 Ocak 1928 tarihinde kurulmuştur. Daha sonrasında 12 Aralık 1939 tarihinden Bakanlar Kurulu Kararı ile Kamuya Yararlı Denek Statüsü verilmiştir. İlk adı Türk Maarif Cemiyeti olan denek 1946 yılından bu yara Türk Eğitim Deneği adı altında çalışmalarını sürdürmektedir.


Son Güncelleme: 24.02.2020 23:11
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler