Sınıfta kalma sistemi liselere geri geliyor! Bakan Selçuk açıkladı

Sınıfta kalma sistemi liselere geri geliyor! Bakan Selçuk açıkladı

Türkiye'de üniversiteye hazırlığın kritik bir süreci olarak lise eğitiminde sınıfta kalma kaldırılmıştı. Bu sistemin yakın tarihte yeniden gündeme geleceği; ikmal ve sınıfta kalma uygulamalarının tekrar uygulanacağı ifade edildi.

Lise öğrencilerini yakından ilgilendiren haber Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'un bir gazeteye verdiği röportaj sonrasında ortaya çıktı. Üniversite öncesi kritik olan 4 yıllık eğitim sürecinde yakın tarihte sınıfta kalma sistemi kaldırılmıştı. Bu uygulamanın kalkması birçok öğrencinin zorluk yaşadıkları derslerden geçebilmelerine ve okullarına rahatlıkla devam edebilmelerine yol açmıştı. Bakan Ziya Selçuk ise öğrencilerin motivasyonlarının düştüğünü açıklayarak, sınıfta kalma sisteminin geri geleceğini söyledi.

İkmale Kalınacak, Uzaktan Eğitim Tercih Edilebilecek

Sınıf tekrarı sisteminin kaldırılmasıyla beraber öğrencilerde performans düşüşünün açıkça gözlemlendiğini ifade eden Ziya Selçuk, öğrencilerin hedefe yönelik algıları nedeniyle sınıfta kalmayı dert etmeyerek, kaldıkları dersleri tamamen bırakabildiklerini ifade etti. Başarıyı yükseltmek için ikmale kalma sisteminin ve eğer gerekliyse uzaktan eğitimin tercih edilebileceğini söyledi. Öğrenci talebiyle ikmal çalışmalarının yaz aylarında da gerçekleştirilebileceğini aktaran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, temel dersler için çeşitli aşamaların düzenleneceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.