SBKY Mi? İktisat Mı? Siyasal Bilgiler Kamu Yönetimi ve İktisat bölüm özellikleri

SBKY Mi? İktisat Mı? Siyasal Bilgiler Kamu Yönetimi ve İktisat bölüm özellikleri

Türkiye'de YKS için geri sayım başladı ve bu süreçte adaylar SBKY ile İktisat bölümleri arasında araştırma yapmaya başladılar. Bu noktada ''Hangi bölüm, neden tercih edilmelidir?'' tartışmaları hakkında merak edilenleri içeriğimizde derledik.

YKS için üç hafta gibi kısa bir süre kala sınav hazırlıkları hız kazanmaya başladı. Bu süreçte adaylar alacakları puanlara bağlı olarak hangi bölümleri tercih edeceğini araştırmaya başladılar. Eşit Ağırlık mezunları içerisinden yüksek puan almayı hedefleyen adaylar sıklıkla Hukuk Fakültesi veya Psikoloji bölümünü tercih ediyorlar. Bu iki bölüm sonrasında en çok tercih edilen bölümler ise İktisadi ve İdari Bölümler Fakültesi ve Siyasal Bilgiler Fakülteleri bulunuyor.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Siyasal Bilim ve Kamu Yönetimi ile İktisat Bölümü en çok tercih edilen bölümler listesinde bulunuyor.

Siyasal Bilgiler Kamu Yönetimi ve İktisat bölüm özellikleri

Siyaset Bilim ile Kamu Yönetimi bölümleri üniversitelerde özellikle aynı fakülte çatılarında bulunan bölümlerdir. İİİBF ve Siyasal Bilgiler fakültelerinde bulunan bu iki bölüm çok sayıda ortak derse sahiptir. Aynı fakülte içerisindeki bölümlerdeki azı derslerin akademisyenleri de aynı olabiliyor. İki bölüm mezunları da hem kamuda hem de özel sektörde istihdam edilebilmektedir.

SBKY avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Siyaset Bilim ile Kamu Yönetimi, hukuk fakültesinde öğrenim görmek isteyen adaylar için son derece önemli bir altenatif olmaktadır. Kamu hukukuna ilgi duyan adaylar için Siyaset Bilimi ilgi çekici bir adım olabilir. SBKY kaymakam olmak isteyen adaylar için ideal bölüm olmaktadır. İçişleri Bakanlığı’nın her yıl açmış olduğu kaymakamlık sınavlarında başarılı adaylardan yarısı genellikle Siyaset Bilimi veya Kamu Yönetimi bölümlerinden mezundurlar. Kendini siyaset alanında yetiştirmek isteyen adaylar için altyapı oluşturan bu bölümün en önemli avantajlarından bir tanesi de idari hakimlik sınavında ortaya çıkıyor.

Adalet Bakanlığı’nın açmış olduğu idari hakimlik sınavlarının yüzde 20 kontenjanı İİBF ve SBF mezunlarına ayrılıyor. Bölümün en önemli avantajlarından bir tanesi mevzuat, tarihsel birikime ilgi duyan kişilere de olanaklar sağlıyor olmasıdır. Bölümün en büyük dezavantajı mezuniyet sonrasında KPSS Alan Sınavları’nda ortaya çıkıyor. Çünkü bu KPSS alan sınavı iktisat, hukuk, maliye ve muhasebe dersleri üzerine kuruludur. SBKY bölümlerindeyse alan dersleri içinde yalnızca hukuk dersleri kapsamlı olarak gösteriliyor.

İktisat bölümünün avantaj ve dezavantajları nelerdir?

İktisat bölümü çok sayıda dersi havuzunda bulundurur. İktisat mezunları iktisadi konular hakkında bilgi sahibi olurken aynı zamanda mali ve muhasebe alanlarında da bilgi sahibi olabiliyor. Bölümün sağladığı en önemli avantaj ise KPSS Alan Sınavları’nda KPSS sonrasında kurum ve kuruluşların düzenlediği Hukuk, İktisat, Maliye ve Muhasebe derslerinin önemli bir bölümü öğrenim hayatı boyunca okutulmaktadır. Hemen hemen bütün kurumlar iktisat mezunlarından alım yaparken, merkezi atamalarda en fazla atanan bölümlerin içerisinde şüphesiz İktisat bulunuyor.

Hangi bölüm tercih edilmeli?

Siyasal Bilimler ile İktisat bölümleri içerisinden yapacağınız tercih tamamen kendi niteliklerinize göre olmalıdır. Eğer maliye ve matematik alanlarına kendinizi daha yatkın görüyorsanız İktisat bölümünü tercih etmeniz sizin için daha doğru bir adım olabilir. Tarihe, siyaset bilimine ilgi duyuyor okuyup öğrenmekten büyük bir keyif alıyorsanız Siyaset Bilimi sizin için daha mantıklı olabiliyor. Bu noktada her iki bölüm de Türkiye piyasası içerisinde iş bulma konusunda zorluk geçen ve çok sayıda mezunu olan bölümler olduğundan kendinizi daha fazla gösterebileceğiniz bir alana yönelmeniz geleceğinizi daha iyi kurabilmeniz için bir fırsat olabilir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.