PYBS bursu kimlere verilir? PYBS ne zamana kadar verilir?

PYBS bursu kimlere verilir? PYBS ne zamana kadar verilir?

PYBS Bursu alma şartları nelerdir? Burs için başvuru nereye yapılır? Burs hangi bankaya yatırılmaktadır? Başvuru şartları, başvuruyu nereden ve nasıl yapacağınız ile ilgili detaylı bilgi haberimizde.

Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı Bursu, 5.ve 11. Sınıf düzeyindeki öğrencilerin alabildiği bir eğitim bursudur. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen bu bursu alabilmek için öğrencilerin bazı şartlara uyuyor olması gerekmektedir. Şartlar şunlardır:

-Türkiye Cumhuriyeti veya KKTC vatandaşı olmak.

-Aile üyelerinin toplam aldığı maaş, aile üye sayısına bölündüğünde kişi başı düşen gelirin 10.760 TL altında olması gerekmektedir.

-Eğitim- öğretim hayatı boyunca sınıfta kalmamış olması gerekmektedir.

-Sınava gireceği yıl içerisinde okul değişim cezası almaması gerekmektedir.

Ağır bir hastalık nedeniyle sınıfta kalmışsa başvurusu kabul edilmektedir.

PYBS BAŞVURUSU NEREYE YAPILIR? BAŞVURU NASIL YAPILIR?

PYBS bursu için başvurular Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi intenet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Başvuruyu velilerin yapması gerekmektedir. Öğrenciler başvuru yapamazlar. Başvuru sadece intenet sitesinden değil okulların müdürlüklerinden de yapılabilmektedir. E- okul sistemi sizi Milli Eğitim Bakanlığı resmi sitesine yönlendirecektir. Başvurunuzu https://www.meb.gov.tr intenet sitesinden kolayca yapabilirsiniz. Başvurunuzu okullarda bulunan müdürlüklerde yapacaksanız şu yolları izlemeniz gerekmektedir:

-Okul müdürlüklerine başvuru formu yollanır. Müdürlükler bunu imzalar ve mühürler. Daha sonra öğrenciye verir. Bunun yanı sıra öğrenciye verilmeyen kendinizin alması gereken fotoğraflı sınav belgesi bulunmaktadır. Bu belgeyi pybs@meb.gov.tr sitesinden almanız gerekir.

-Başvuru formu veli tarafından doldurulur. Formun yanında maddi durum belgesinin de doldurulması gerekmektedir. Bu iki belge teslim edilir.

-E-okul sisteminden bilgiler kontrol edilir. Veli bilgileri kontrol ettikten sonra okul müdürleri başvuruyu e-okul üzerinden tamamlar.

Başvurular Mart sonu ve Nisan ortası arasında gerçekleştirilir. Bu yılki başvuru tarihi 5 Nisan olmuştur.

Türkiye dışında okuyan Türk vatandaşı olan öğrenciler MEB Denklik Yönetmeliği uyarınca denklik programına katılmalıdırlar. Bu programa katılan ve programı tamamlayan öğrenciler https://ttkb.meb.gov.tr adresinden başvuru formlarını doldurup PYBS sınavına katılma hakkı kazanabilir.

Yurtdışında bu sınava girmek isteyen en az 10 öğrenci olması gerekmektedir. Bu şartlara uyan ülkelerde sınav yapılacaktır. Sınava girilecek yerler:

Lefkoşa,

Riyad,

Tebük,

Kuveyt,

Aşkabat,

Taşkent,

Bakü,

Bişkek,

Medine,

Cidde.

PYBS bursu almak isteyen öğrenciler ülkelerinde yer alan T.C. Eğitim Ataşelikleri’ne başvuru yapmak zorundadır.

Ailenin Maddi Durumunu Gösteren Belge Nereden Alınır?

Meb intenet sitesinden aile gelir belgesi pdf olarak indirilebilmektedir. Öğrenci okula yeni kayıt yaptırmışsa veya Türkiye ye kısa süre önce taşınmışsa yine aile gelir belgesi istenmektedir. Aile gelir belgesinin e- devlet üzerinden almak mümkün. Aile gelir belgesi için ilk olarak SGK bölge müdürlüklerine gidip başvuru da bulunulması gerekmektedir. Başvuru kabul edildikten sonra öğrencinin ailesinde sorgulanacak kriterler şunlardır:

-Ailenin aylık geliri,

-Ailenin kirada veya kendi evinde oturuyor olma durumu,

-Ailenin gayrimenkul mallarının değerleri,

-Binek veya ticari araçların değerleri,

-Bankalardaki mevduat hesaplarında bulunan toplam varlık miktarı şeklindedir.

-Bu maddeler doğrultusunda aile gelir belgesi hazırlanır. Belge başvuran kişiye teslim edilir.

PYBS bursu almak isteyen öğrencilerin e- okul sisteminde doldurdukları formda şunlar yer almaktadır:

-Başvuru yapan velinin adı ve soyadı,

-Velinin öğrenciye yakınlık durumu. Anne veya baba yoksa vekaletini almış olan biri olması gerekmektedir.

-İş durumu,

-Gelir durumu,1 yıllık gelirini gösteren belge gerekmektedir.

-Başka bir gelir varsa eklenmelidir. Kira vb.

-Diğer aile üyelerinin isimleri ve soyisimleri.

-Yıllık gelirin kişi başına düşen yıllık miktarı.

PYBS Bursu Ne Zamana Kadar Verilir?

Burslar 3 ayda 1 verilmektedir. Eğer bursu 5.sınıfta aldıysanız 11.sınıfa kadar burs almaya devam edebilirsiniz. 7 yıl boyunca burs alacak olan öğrencilerin bu süre boyunca alacağı burs miktarı 7280 TL olacaktır. 3 ayda 1 alınacak burs 260 TL olarak belirlenmiştir.

Sonuçlar Ne Zaman Açıklanır?

Sonuçların ne zaman açıklanacağı MEB resmi intenet sitesinde duyurulmuştur. Sonuçlar 22 Temmuz’da açıklanacak. Sonuçları öğrenmek için Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi sitesine girmeniz gerekmektedir. Sınav sonuç belgeleri okul müdürlükleri tarafından isteğe bağlı şekilde verilmektedir.

PYBS Taban Puanı Ve Puan Sorgulama

Milli Eğitim Bakanlığı sınav taban puanını 450 puan olarak açıklamıştır. Engelli veya başka özel sebepleri olan öğrenciler bu puana göre değerlendirilmeyecektir. Puanlar bazı öğrenciler için değişiklik göstermektedir. MEB o öğrencileri şu şekilde belirtmiştir:

-Öğretmen çocuğu olan öğrencilerin taban puanı: 311 puan

-Korunmaya muhtaç öğrencilerin taban puanı: 143 puan.

-Bulunduğu yerde okul bulunmayan öğrencilerin taban puanı: 440 puan.

Belirlenen puanlardan düşük yapan öğrenciler tercih yapamayacaktır. E- devlet üzerinden de sonuçlara bakmak mümkündür. Sonuçlara başvuru yapan veli bakabilmektedir. Sınav sonucunu sorgulamak için e- devlet arama butonuna PYBS sınav sorgulama yazmanız gerekmektedir. Daha sonra çıkan ekrana tıklamalısınız.

E-devlet sisteminden sınav sonucunu sorgularken öğrencinin bilgilerini girmeniz gerekmektedir. Girilmesi gereken bilgiler şunlardır:

-T.C. numarası

-Doğum tarihi

Daha sonra güvenlik kodunu da yazmanız gerekir. Güvenlik kodunu da yazdıktan sonra sınav sonucu karşınıza çıkacaktır.

PYBS Bursu Nereye Yatırılır?

Bursun yatırıldığı banka Vakıfbank’tır. Şubelerinden veya atmlerinden bursu çekebilirsiniz. Burs eylül ayında verilmeye başlanır. Bursun yatırılıp yatırılmadığını bankanın müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz.

PYBS Bursu Hangi Nedenlerle Kesilir?

Burs bazı durumlarda kesilebilir. Burs iptalini gerektiren durumlar şunlardır:

-Ortaokul öğrencisinin ortaöğrenimini tamamlaması,

-Ortaokul veya imam hatip ortaokulu öğrencisinin birden fazla sınıfta kalma durumu

-Ortaokul öğrencisinin liseye devam etmeyip 8. Sınıftan sonra okumaması.

-Öğrencinin suç işleyerek hüküm giymesi,

-Kendi isteğiyle burs almayı bırakması,

-Öğrencinin özel bir okula kayıt veya nakil yaptırması,

-Aile gelirinin artış göstermesi.

Aynı Aileden İki Kişi Burs Alabilir Mi?

Aileden iki kişinin burs alması mümkündür. Aile gelir belgesi ve diğer şartlara uyuyorsa başarılı olan öğrenciler burs alabilir. Burs konusunda böyle bir sınırlama bulunmamaktadır. Ailenin ne iş yaptığı da önemli değildir. Her meslekte bulunan ailelerin çocukları şartları yerine getirdiği sürece burs alabilmektedir.