Pedagojik formasyon'da kimlerin hakları korunacak? Kimler alan değişikliği yapabilecek?

Pedagojik formasyon'da kimlerin hakları korunacak? Kimler alan değişikliği yapabilecek?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın her ay yayımladığı Tebliğler Dergisi'nin bu ay ki sayısında pedagojik formasyon hakkında kimlerin hakkının korunacağına dair açıklamalarda bulunuldu. alan değişikliği yapabilecek kişiler hakkında da bahseden dergide, konuya açıklık getirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her ay düzenli olarak yayımlanan Tebliğler Dergisi’nin bu ay ki sayısı da yayımlandı. Her ay yayımlanan derginin bu ayki sayısında en çok dikkat çeken konulardan biri pedagojik formasyon konusu oldu. Dergide yapılan düzenleme ile birlikte öğretmenlerin alan değiştirme durumları hakkında detaylı bir açıklama yer aldı. Pedagojik eğitim alan kişilerin hak ettiği sertifikalar hakkında konunun netliğe kavuştuğu dergide, bu konu hakkında resmi bildiri şu şekilde:

Öğretmenlik alanları, atama ve ders okutma esasları

Nisan- Önek 2020 LGS soruları değerlendirmesi Pedagojik Formasyon Eğitimi programına alınacaklar:

Madde 12

  1. Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu iş birliği ile düzenlenen Öğretmenlik Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programına ek çizelgede yer verilen yükseköğretim programlarının hangilerinden mezun olanların alınacağı, öğretmen ihtiyacı çerçevesinde Personel Genel Müdürlüğü ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün teklifi doğrultusunda kurulca belirlenir.

Temmuz 2020-2754 Milli Eğitim Bakanlığı Tebliğler Dergisi

Geçici Madde 8

  1. Sınıf öğretmeni olarak görev yapmakta iken 540 saatlik Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programı’nı başarıyla tamamlayanların Zihin Engelliler Sınıfı Alanına, öğretmen olarak görev yapmakta iken 90 saatlik Teknoloji ve Tasarım Öğretmenliği Eğitim Programı’nı başarıyla tamamlayanların Teknoloji ve Tasarım Alanına eğitim kurumlarının ihtiyacına göre alan değişikliği yapılabilir.
  2. Bu kapsamda düzenlenecek olan eğitim programının içeriği, yöntemi, uygulama esasları, başlama ve bitiş tarihleri, Personel Genel Müdürlüğü ile Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü koordinesinde belirlenir.

Geçici Madde 9

  1. 1 Ocak 2021 tarihinden önce pedagojik formasyon eğitimi sertifikası programını tamamlamış kişilerin kazanılmış hakları korunur.

(*) bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu iş birliği ile açılan/açılacak olan Öğretmenlik ve Meslek Bilgisi Tezsiz Yüksek Lisans Programını başarı ile tamamlayanlar.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.