09 Temmuz 2019 Salı 00:40
Özel okul tercihlerinde nelere dikkat edilmeli? Meb'den 10 madde ile özel okul tercih rehberi
Takip Et:

Geçtiğimiz günlerde Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, çocuklarını özel okula kaydetmek isteyen velilere uyarı niteliğinde bir metin yayınladıklarını dile getiren MEB Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürü Muammer Yıldız, herhangi bir eğitim kurumunu tercih ederken bazı kriterlere dikkat edilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Türkiye tarihinde ilk defa özel okul tercihinde bulunacak velilere böyle bir uyarı listesi yayınladıklarını söyleyen Yıldız, "Bir özel öğretim kurumuna çocuğunu kaydettirmeyi düşünen veliler, neden devlet okulları yerine özel eğitimi tercih ettiği üzerine iyi bir irdeleme yapmalı, bunun nedenlerini belirlemeli. Yani ilk düğmenin doğru iliklenmesi gerekiyor." dedi.

''OKULUN KURUMSAL YAPISINA BAKILMALIDIR''

Konuşmalarını sürdüren Yıldız, ''Her şeyden önce seçilecek özel okulun kurumsal yapısı çok temel ve belirleyicidir. İkincisi okulun akademik başarısı, öğrencileri için sağladığı burslar. Özel okullar düzeyinde mezun ettiği öğrencilerin eğitim çıktısı, yerleştiği üniversitelerin çeşitliliği nedir, mezunlar sonrasında nerelerde istihdam edilmiş? Okulun mezunlarıyla ilgili de bir izleme sistemi var mı? Eğitim programları bu sonuçlar ışığında güncelleniyor mu? Yani okul, kamu okullarıyla mukayese edildiğinde velinin tercihinin buraya yönelmesini karşılayan bir akademik çıktı verebiliyor mu? " şeklinde konuşarak, eğitim sisteminde yapılacak olan köklü değişikliklerin müjdesini verdi.

Okullarda uygulanan eğitim programlarına dikkat edilmesi gerektiğini söyleyen Yıldız, ''Üçüncüsü, eğitim personelinin niteliği, sürekliliği ve çeşitliliği. Bir kurum tercih edilirken mutlaka öğretmenleri hakkında bilgi alınması gerekiyor.'' şeklinde konuştu.

Velilerin, özel okullar ile devlet okulları arasındaki farklar hakkında bilgi edinmesi gerektiğini dile getiren Yıldız, ''Bir kurumu bir başkasından farklı kılan, velilerin tercih nedenleri arasındaki en önemli hususlardan biri de okulun yabancı dili hangi oranda, niteliklerde öğrettiği. 1'inci ve 2'nci yabancı dil olarak ne okutuluyor, seviyesi nedir, öğrencileri hangi seviyede mezun ediyor? Mezunların bu konuda girdiği sınavlardaki dil beceri düzeyi nedir? 'Yabancı dil öğretiyorum'u herkes diyebilir ama esas olan bu çıktının karşılığı nedir? Velinin mutlaka bunu sorgulaması lazım." dedi.

''OKULUN BİREYLERDEKİ İMAJI ÖNEMLİ''


Velilerin tercihlerindeki beşinci kıstasın, kayıt yaptırılacak okulun toplumdaki imajının önemli olduğuna dikkat çeken Yıldız, ''Okulun Türk toplumunun, anayasal düzende öngörülenlere uygun bir kültürel kazanımı var mı? Bu kazanım ne oranda? Altıncısı, okul öğrencileri hayata hazırlıyor mu? Velinin hayattan beklentisi, çocuğunun düzeyinden beklentisi ne? Okul bunu gerçekleştirebilecek mi? Bu sorulara yanıt aranması lazım." dedi.

''OKULUN TEKNOLOJİSİ ÖNEMLİDİR''

Okul tercihlerinde dikkat edilmesi gereken noktalarından birinin teknoloji olduğunu söyleyen Yıldız, ''Veliler tercihte bulunmadan önce mutlaka okulun her tarafını adım adım gezip görmeli. Dikkat edilmesi gereken yedinci kıstas, okulun teknolojik altyapısı, fiziki donanımı, laboratuvarları, kütüphanesinin incelenmesi, okulun güvenli ve sağlıklı olması noktasında sunduğu ortama dikkat edilmesi, verilen yemek ve servis hizmetlerinin irdelenmesi. Öneğin bana göre, zengin kütüphanesi bulunan bir okulun diğer okullardan ayırıcı vasfı var demektir." dedi. 

''VELİLER OKULDA SPORTİF FAALİYETLERİN LİSTESİNİ İSTEMELİ''

Yıldız, ''Sekizinci unsur, bir özel okulu diğerlerinden ayıran bir başka özellik de toplum yararına yaptığı çalışmalar, sosyal, sanatsal ve sportif etkinlikleridir. Veliler okuldan bunun listesini isteyebilir. Bugünün dünyasında sadece akademik diplomaya değil çocuğun hangi sosyal etkinliklere katıldığına, portfolyosunda nelerin olduğuna da bakılıyor. Dokuzuncu kıstas olarak okuldaki öğrenci rehberliği hizmetini ele alabiliriz. 'Model' olarak söyleyebileceğimiz iyi bir okul, rehberlik sistemi çok iyi olan ve bu anlamda liderlik yapabilen okuldur." dedi.

''OKUL SÖZLEŞMESİNİ OKUYUN''

Okulun sözleşmesinin veli tarafından okunması gerektiğini dile getiren Yıldız, ''Onuncu kıstas diyebileceğimiz, en son noktada okul ile veli arasında yapılacak sözleşmede yer alan hükümlerin teker teker okunup incelenmesi, anlaşılmayan hususların sorulması çok önemli. Gözü kapalı imzalanan sözleşmeler mağduriyetler oluşturabilir. Veli neyi imzaladığını çok iyi bilmeli." uyarısını yaptı.

Konuşmalarını sürdüren Yıldız, ''Veliler çocuklarının eğitim aldığı okulda her yıl bu sorgulamaları yapmalı. Hem öğrenci hem de öğretmen sözleşmelerini yıllık yapmamızın temel nedeni bu. Çünkü değişimler olabiliyor. Velinin, bu sözleşme dönemini bir fiyat pazarlığı olarak değil çocuğu için her yıl aynı dikkat ve enerjiyle hareket edeceği bir süreç olarak görmesi gerekiyor." diye konuştu.

''EN SON FİYAT KONUŞULMALI''

Öncelikle okulun vereceği kaliteli eğitimin araştırılması ve fiyatın en son konuşulması gerektiğinin altını kalın çizgilerle çizen Yıldız, ''Veliler özel okullarla görüşmeye gittiğinde daha çok fiyatın üzerinde duruyor. Halbuki bu alınan bir eşya, meta değil çocukların geleceği. Veliler bütün bu kıstasları sorguladıktan sonra en son fiyatı konuşmalı. O zaman kurumun istediği fiyatın verdiği hizmetle orantılı olup olmadığı ve elbette bu ücretin velinin bütçesine uygunluğu değerlendirilebilir. Velinin özel bir kurumu tercih edip etmeme nedeni tek başına fiyat olmamalı." dedi.

Kayıt sürecinin tüm veliler ve öğrenciler için hayırlı olmasını dileyen Yıldız, farklı okul tercihlerinin karşılaştırılması gerektiğini de belirtti.Son Güncelleme: 09.07.2019 00:40
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler