Özel kreş, ve gündüz bakım evlerindee uygulanan koronavirüs yeni tedbirleri nelerdir?

Özel kreş, ve gündüz bakım evlerindee uygulanan koronavirüs yeni tedbirleri nelerdir?

Normalleşme süreci kapsamında özel kreş, çocuk kulübü gibi kuruluşların açılmasına karar verildi. 1 Haziran tarihinde açılacak olan özel kreş, çocuk kulübü ve bakımevi gibi kuruluşlara yeni kurallar getirildi. Vatandaşlar özel kreş, çocuk kulüpleri ve gündüz bakımevlerine gelen yeni tedbirler nelerdir sorusunu araştırmaya başladı.

Korona virüs salgını nedeniyle yapılan kısıtlamalar normalleşme süreci kapsamında kaldırılmaya başlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısının ardından kaldırılan yasakları açıklamıştı. Erdoğan, 1 Haziran itibariyle özel kreş, çocuk kulüpleri ve gündüz bakım evlerinin alınacak önlemler açılacağını duyurdu.

Cumhurbaşkanı’nın bu açıklamasının ardından birçok kişi bu kurumlarda alınacak önlemleri merak ediyordu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı özel kreş, çocuk kulüpleri ve bakım evi gibi 1 Haziran tarihinde açılacak yerlerde uyulması gereken kuralları açıkladı.

Oluşturulan gruplarda en fazla 10 çocuk olacak

Bakanlığın açıkladığı kurallardan ilki çocuk kulüplerinin sayısının azaltılması yönünde oldu. Bu kapsamda söz konusu kurumlarda bir grup içerisinde ne fazla 10 kişinin olmasına karar verildi. Ayrıca çocukların aynı masada oturmaları gereken durumlarda çocukların aralarında en az 1.5 metre mesafe olacak.

Tüm alanlarda aynı alanda bir arada olmaları sağlanacak

1 Haziran’da açılmasına izin verilen kurumların bir alanında bulunan gruptaki çocukların aynı alanlarda olması sağlanacak. Gruplar arasında farklılık yapılmayacak ve personellerin de diğer gruptaki çocuklarla temas etmesine izin verilmeyecek. Ayrıca personel ve çocuklar arasında sosyal mesafe kurallarına da uyulacak.

Gün içerisinde en az iki sefer temizlik ve en az 40 dakikada bir havalandırma işlemi olacak

Bakanlığın açıkladığı kurallardan biri de temizlik kuralları oldu. Bu kapsamda gün içerisinde en az iki kere temizlik yapılacak ve bulunan kapalı ortam 40 dakikada bir havalandırılacak. Ayrıca belirlenen yerlerde dezenfektanlar bulunacak ve mutfakta kullanılan malzemelerde kayıt altına alınacak. Bunun dışında tuvaletler, mutfak gibi ortak alanlar gün içerisinde sürekli dezenfekte edilecek.

Temizlik işlemleri sırasında çocuklar sırayla dışarıya çıkarılacak ve herhangi bir şüpheli durumun görülmesi halinde izolasyon odalı hazır tutulacak.

Çalışan personele kuruluş içerisinde ayrı, kuruluş dışarısında ayrı kıyafet sistemi uygulanacak

Alınan tedbirlerden biri de personeller kapsamında yapıldı. Buna göre personeller kuruluş içinde ve dışında farklı kıyafetler giyecek. Herhangi belirtisi olan personel işe başlatılmazken, kuruluşun müdürü personelleri virüse karşı bilgilendirecek. Bilgilendirme işlemler kayıt altına alınarak yetkili kurumlara rapor verilecek. Kuruluşların girişinde ateş ölçer kullanılacak. Personelin kullandığı maske, eldiven gibi malzemeler sürekli olarak değiştirilecek. Personeller mesai saatleri dışında dışarı çıkamayacak.

Birbirlerinin eşyalarını kullanılmasına izin verilmeyecek

Alınan kurallar arasında kişiler arasında temasın olmamasına dikkat ediliyor. Bu kapsamda kişilerin birbirlerinin eşyalarını kullanmasına izin verilmezken, grip ya da kronik hastalığı olan kişiler tespit edilerek gerekli önlemler alınacak. Personellerin olduğu gibi çocuklarında kuruluş içerisinde giyecekleri kıyafetler ve özellikle ayakkabılar dışarıdakilerden farklı olacak.

Çocukların ateşleri ölçülecek, ateşi olanlar içeriş alınmayacak ve bu ölçümler kayıt altına alınacak. Çocuklara sosyal mesafe kuralları öğretilecek ve yaş gruplarına ayrılarak el yıkama ve kişisel temizlik hakkında bilgi verilecek.

Hastalık belirtisi gösteren çocuklar kuruluşa getirilmeyecek

Şüpheli görülen çocuklar kuruluşa alınmazken, ailesinde hasta ve ateşi olan çocuklarda kuruluşa alınmayacak. Aile ve çevresinde virüs tespit edilen çocukların bilgileri yetkililere haber verilecek.

Servis araçlarının taşıma kapasitesi ve sosyal mesafesi planlanacak

Çocukların ve personellerin kuruluşlara ulaşımı sağlayan servislerde de düzenlemeler yapılacak. Buna göre servislerde sosyal mesafe kuralı dikkate alınarak yolculuk yapılacak. Bu kapsamda veliler servisleri kontrol edebilecek ve kurallara uymayan servis şoförlerini yetkililere bildirebilecek. Araçların içerisinde sürekli olarak temizlik işlemi yapılacak.