ÖSYM YKS tercihleri yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak 2019

ÖSYM YKS tercihleri yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak 2019

YKS adayları tercihlerini tamamladı ve 2019 ÖSYM YKS tercihleri yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak sorusunun yanıtı araştırılmaya başlandı. İşte üniversite adayları için tercih ve başvuru takvimi.

YKS sonuçları duyuruldu ve adaylar dün itibariyle tercihlerini tamamladı. Adaylar yerleştirme sonuçlarına https://sonuc.osym.gov.tr adresinden erişebilecek. 23 Temmuz 2019 günü başlayan tercihler 29 Temmuz günü sona erdi.

YKS Tercih Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Adaylar https://sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden yerleştirme sonuçlarını öğrenebilecek. Web sayfasında yer alan duyurular sıkı bir şekilde takip edilmelidir. Özellikle de yurtdışı üniversitelerine yerleşen adaylar gerekli durumlarda adayın müracaatı halinde yerleştiği programı gösteren bir yazı alabilecek.

Üniversite Kayıt Tarihleri

Tercih sonuçları duyurulduktan sonra adaylar 19 Ağustos Pazartesi günü üniversite kayıtlarını yapacak. Öğrenciler kazandıkları üniversiteye intenet üzerinden kayıt yaptıracak ve ardından bazı üniversitelere istenen belgelerle 23 Ağustos tarihine kadar başvuru yapılacak.

Ek Yerleştirme Detayları

Yükseköğrenim programlarına kayıt yaptırmış olan adayların dışında boş kalan kontenjanlar ÖSYM’ye bildirilecek. 2019 YKS sonuçlarına göre genel yerleştirme sonucunda boş kalan veya kaydolmama sebebiyle dolmayan kontenjanlar için ek yerleştirme süreci başlayacak. Ek yerleştirmede en düşük puanın altında olan aday yerleşemeyecek. Ek yerleştirmelerde tercih için 20 TL ücret alınacak.