ÖSYM tartışmalı Mabel Martiz sorusu için harekete geçti! İnceleme başlatıldı

ÖSYM tartışmalı Mabel Martiz sorusu için harekete geçti! İnceleme başlatıldı

Geçtiğimiz hafta sonu ülke genelinde yapılan ve 2,5 milyon öğrencinin ter döktüğü YKS sınavında sorulan Mabel Martiz sorusu ile ilgili olarak ÖSYM harekete geçti ve soruyu hazırlayanlar ile ilgili inceleme başlattı.

Korona virüs ile mücadele sonrası başlayan normalleşme ile birlikte geçtiğimiz hafta sonu ülke genelinde yapılan ve yaklaşık 2,5 milyon öğrencinin üniversiteye gidebilmek için girdiği YKS sınavı TYT oturumunda Türkçe test soruları bölümünde yer alan Mabel Martiz sorusu tartışmalar yaratmıştı.

Sınavın yapılmasından yaklaşık 1 hafta süre geçmesine rağmen Mabel martiz sorusu tartışmalarının devam etmesi üzerine ÖSYM harekete geçti ve bu olayla ilgili olarak inceleme başlattı.

SORUMLU KİŞİLER SORU HAZIRLAMA EKİBİNDEN ÇIKARILACAK

Konu ile ilgili açıklama yapan ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sınavın başarı ile tamamlandığını,öğrencilere yöneltilen soruların faklı üniversitelerden akademisyenler tarafından hazırlandığını ve tartışmalı Mabel Martiz sorusu ile ilgili olarak inceleme başlatıldığını söyledi. Ayrıca Aygün soruyu hazırlayan kişilerin soru hazırlama ekibinden çıkarılacağını vurguladı.