Okullarda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün? MEB Lise Ortaokul İlkokul Devamsızlık Hakkı

Okullarda Devamsızlık Hakkı Kaç Gün? MEB Lise Ortaokul İlkokul Devamsızlık Hakkı

Öğrenciler, devam etmekte oldukları okullarına neredeyse hep gitseler de kimi durumlarda okula gidememektedirler. Hastalık, rahatsızlık ya da seyahat gibi durumlarda öğrenciler okullarına devam edememektedirler. Peki öğrencilerin Devamsızlık Hakkı Kaç Gün? Bu yazımızda Lise, ortaokul ve ilkokul öğrencilerin devamsızlık haklarının kaç gün olduğundan bahsettik…

Devamsızlık Hakkı Kaç Gün?

Milli Eğitim Bakanlığı öğrencilerin gerektiği durumlarda kullanmaları için devamsızlık hakkı vermektedir. Bu haklar öğrencilerin kendilerine göre önemli olan zamanlarda kullanılmaktadır. Kimi zaman hastalık, kimi zaman seyahat gibi durumlarda öğrenciler devamsızlık haklarını kullanmaktadırlar.

Bu devamsızlık hakları lise, ortaokul ve ilkokul öğrencileri için farklılık göstermektedir. Öğrencilerin okudukları sınıfa göre olan devamsızlık hakları ilgili yönetmeliklerde belirtilmiştir. Gelin devamsızlık haklarının kaçar gün olduğuna birlikte bakalım.

İlkokul Öğrencilerinin Devamsızlık Hakları

İlkokul öğrencilerinin devamsızlık hakkı konusunda kesin bir gün ifade edilmemiştir. Birinci, ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıf öğrencilerinin devamsızlık hakkı konusunda bir sınırı bulunmamaktadır. Ancak bu durum öğrencilerin sonsuz devamsızlık hakkı bulunduğu anlamına gelmemektedir. Öğrenciler okullarına düzenli olarak devam etmeyi bıraktığında okul yönetimi duruma el atarak veliler ile iletişime geçmektedir. 7 gün okula devam edilmediğinde velilere devamsızlık mektubu gönderilmektedir.

Ortaokul Öğrencilerinin Devamsızlık Hakları

Ortaokulda da devamsızlık sınırı yoktur. Ancak bu durum ilkokulda olduğu gibi, istendiği durumda okula devam edilmeyeceği anlamına gelmemektedir. Devamsızlığı 20 günden daha fazla olan öğrencilerin okullarını geçebilmesi için Şube Öğretmenler Kurulu’ndan geçebilir onayı alması gerekmektedir. Bu onayı alamayan ve 20 günden fazla devamsızlık yapan öğrenciler sınıf tekrarı yapabilirler.

Lise Öğrencilerinin Devamsızlık Hakları

Lise kurumlarında okuyan öğrencilerin özürsüz devamsızlık hakları 10 gündür. Özürlü devamsızlık hakları ise 35 gündür. Bu durumda öğrencilerin toplam olarak Özürlü ve Özürsüz 45 gün devamsızlık hakları bulunmaktadır.

Devamsızlık sistemi önceki senelerde daha farklıydı. Özürsüz 20 gün devamsızlık hakkı olan öğrencilerin ayrıca özürlü devamsızlık hakları da bulunmaktaydı. Bu gibi bir sisteme geçilmesindeki ana amaç velilerin öğrenciler üstündeki etkisinin artarak daha kontrollü bir eğitim hayatı geçirilmesidir.

Yeni devamsızlık sisteminde öğrencilerin, velilerinden onaylanmış belgeler ile birlikte devamsızlık yapabilme imkanları vardır. Ayrıca hastalık gibi durumlarda alınan raporlar da özürlü izin belgesi olarak geçmektedir. Az önce de söylediğimiz gibi lise öğrencilerinin 10’u özürsüz 35 ‘i özürlü olacak şekilde 45 gün devamsızlık hakkı bulunmaktadır.

Okul Öncesinde Devamsızlık Hakkı

Okul öncesi öğrencilerinin devamsızlık hakları aralıksız şekilde 10 gündür. 10 gün okula aralıksız olarak gidilmediği taktirde velilere bir uyarı belgesi gönderilir. Aralıksız şekilde 20 gün üst üste okula gidilmediğinde ise öğrencinin kaydı otomatik olarak silinmektedir.

Açık Öğretim Lisesi Devamsızlık Hakkı

Mesleki Açık Öğretim liselerinde devam zorunluluğu vardır ancak düz liselerde devam zorunluluğu yoktur. Mesleki liselerde toplam ders saati sayısının dörtte birini geçen öğrenciler başarısız olarak sayılacaktırlar. Önek vermek gerekirse 20 saat toplamı olan bir derse 5 saatten fazla devamsızlık yaparsanız başarısız sayılacaksınız.

E-Okul Devamsızlık Sorgulama

Öğrencilerin notlarını göstermesinin yanı sıra devamsızlık bilgilerini göstermesi ile kullanılan E-Okul sistemi velilerin ve öğrencilerin en büyük yardımcılarından bir tanesidir. E-Okul sistemi aracılığıyla notların ve devamsızlık bilgilerinin görüntülenmesi çok basit bir şekilde yapılabilmektedir. Devamsızlık bilgilerine bakabilmek için aşağıdaki kısımda sıralanan adımların gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

 • https://e-okul.meb.gov.tr/ adresine gidiniz.
 • Öğrencinin Tc Kimlik numarasını giriniz.
 • Öğrencinin Okul numarasını giriniz.
 • Güvenlik adımı için resimdeki rakamları giriniz.
 • Türkiye’de aynı isimde bulunan öğrenciler varsa yeniden bir güvenlik sorgusu ekranı gelebilir. Bu durumda öğrencinin Nüfus Cüzdanını yanınızda bulundurmanız önemlidir. Bu aşama karşınıza çıkarsa aile sıra no, doğum tarihi gün ay yıl, okuduğu şube gibi bilgileri bilmeniz gerekmektedir.
 • Çıkan ekran öğrenci devamsızlık bilgisi sekmesinden kaç gün devamsızlık yaptığını görebilirsiniz.

E-Okul Devamsızlık Kısaltmaları

 • s = Sevkli demektir.
 • i = İzinli demektir.
 • öy = Öğleden sonra yarım gün gelmemiş demektir.
 • sy = Sabah yarım gün okula gelmemiş demektir.
 • g = Geç gelinmiş demektir.
 • d = Özürsüz devamsızlık yapılmış demektir.