Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Okullara Karne Düzenlemesi

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan Okullara Karne Düzenlemesi

Koronavirüs salgını nedeniyle online eğitime geçilen okullarda karne düzenlemesi yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan okullara karne düzenlemesi getirildi. İşte, detaylar…

Tüm dünyayı etkisine alan Koronavirüs pandemisi nedeniyle okullarda online eğitime dönülmüştü. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan kane açıklaması geldi.

Milli Eğitim Bakanlığı, kane açıklaması yaptı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzası taşıyan bildiriye göre ilkokul ve ortaokul kaneleri elektronik ortam üzerinden erişime açılacak. Liselerde ise kaneler basılmayacak. Kaneler birinci dönem notları ve devamsızlıkları üzerinden düzenlenecek. İkinci dönemde yurt dışından dönenlerden denklik belgesi düzenlenecek. Bu belgenin ardından öğrencilerin birinci ve ikinci dönem puanlarının bulunmaması esası alınarak 2019 – 2020 eğitim ve öğretim yılı ile sınırlı olmak üzere öğrenciler, bütün derslerden başarılı sayılacak. Yıl sonu puanı en az 50 olan öğrenciler, sınıfı direkt olarak geçebilecek. Doğrudan sınıfı geçemeyen öğrenciler ise sorumlu olarak üst sınava geçecek. Sorumluluk sınavları ise 22 – 30 Haziran 2020 tarihleri arasında yapılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararına göre liseler için staj bitirme sınavı yapılacak. Mesleki ve teknik kurumlarında öğrenim gören 12.sınıf öğrencileri, 40 iş günü staj yapması gerektiği halde stajlarını yapmayanlar muaf sayılacak. Bu öğrenciler, yapılacak ilk sorumluluk sınavları döneminde staj bitirme sınavına alınacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, ilkokul ve ortaokul kanelerinin elektronik ortamda velilerin ve öğrencilerin erişeceğini açıkladı. Liseler için birinci dönem yıl sonu başarı puanı olarak kabul edilecek. Tekrar bir kane düzenlemesi yapılmayacak. Fakat takdir, teşekkür, onur ve üstün başarı belgeleri ile diplomalar düzenlenecek. Bu belgeler 22 Haziran’dan itibaren okullardan verilecek.