Merak Edilen LGS Yerleştirme Sonuçları Yayınlandı

Merak Edilen LGS Yerleştirme Sonuçları Yayınlandı

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sınavı sonuçlarının ardından tercihler tamamlanmıştı. Bugün itibariyle tercih sonuçları da resmi olarak açıklandı!

İlkokul ve ortaokul eğitimlerini tamamlayan öğrencilerin lise eğitimlerine devam edebilmek için girdikleri Liselere Geçiş Sınavı'na ilişkin tercih sonuçları resmi olarak yayınlandı. Milli Eğitim Bakanlığı koordinatörlüğünde tamamlanan ve sonuçları bakanlığın resmi web sitesi olan www.meb.gov.tr üzerinden yayınlanan sınavın tercih sonuçlarına göre 33 bin aday ilk tercihine yerleşmeye hak kazandı. Önceki yıllarda uygulanan TEOG sınavının yerine getirilen LGS sisteminin sınav aşaması tamamlandıktan sonra tercihler 15 Temmuz'da resmi olarak sona ermişti. Elde edilen istatistik verilere göre tercih yapan öğrencilerin %15'lik kısmının imam hatip liselerine yerleştiği görülüyor.

YERLEŞTİRMELER TAMAMLANDI

LGS sisteminde öğrencilerin liselere yerleştirilmesinde uygulanan merkezi yerleştirme ve yerel yerleştirme uygulamaları kapsamında 127 bin 283 öğrenci merkezi yerleştirme ile tercih ettikleri liselere yerleştirilirken, yerel yerleştirme uygulaması ilse 798 bin 926 öğrenci adreslerine bağlı olarak belirlenen liselere yerleştirildi. Merkezi yerleştirme ile yapılan tercihlerde 33 bin 964 aday yapmış oldukları ilk tercihlere yerleştirildiler. 127 binden fazla öğrencinin yerleştirildiği merkezi yerleştirme uygulaması kapsamında; merkezi sınavla öğrenci alımı gerçekleştiren fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, mesleki ve teknik anadolu liseleri ile proje uygulaması gerçekleştiren eğitim kurumlarına puan üstünlüğü baz alınarak yerleştirmeler yapıldı. Aynı liseyi tercih eden öğrenciler arasından en yüksek puandan en aza doğru sıralama yapılarak öğrenciler liselere kayıt hakkı kazandılar. Yerleştirmenin 127 bin 480 kontenjan için açıldığı süreçte 437 bin 70 aday tercih yaptılar ve 197 kontenjan açıkta kaldı.

SONUÇLARI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYIN

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.