MEB'de Özel Eğitim Hizmetleri yönetmeliği değişikliği yapıldı

MEB'de Özel Eğitim Hizmetleri yönetmeliği değişikliği yapıldı

Resmi gazete'de yayımlanan karara göre Özel Eğitim Hizmetleri Yönetmeliğinde değişiklik yapıldı.

Milli Eğitim Bakanlığı yaşanan korona virüs hastalığı sebebiyle eğitimlerini uzaktan sürdürmek zorunda kalan özel eğitime muhtaç öğrencileri yakından ilgilendiren Özel Eğitim Hizmetleri yönetmeliğinde değişiklik yaptı ve ilgili yönetmeliği ek maddeler eklendi.

Yapılan değişiklik ve eklenen maddeler 11 Haziran 2020 Tarihli ve 31152 Sayılı Resmi Gazete'de yayımlandı.

İşte ilgili yönetmeliğe eklenen o maddeler ;

EK MADDE 1

– (1) İlçe, il veya ülke genelinde genel hayatı etkileyen salgın hastalık, doğal afet, elverişsiz hava koşulları gibi nedenlerle Bakanlıkça veya il/ilçe hıfzıssıhha kurulunun kararına istinaden mahalli mülkî idare amirince özel eğitim kurumlarının tamamında ya da bir kısmında eğitim ve öğretime ara verilebilir.

(2) Eğitim ve öğretim faaliyetlerine ara verilmesi durumunda uzaktan eğitim yapılabilir. Ancak uzaktan eğitimde puanla değerlendirme yapılmaz.

(3) Yüz yüze eğitim yoluyla işlenemeyen öğretim programlarına ait konular ile buna bağlı kazanımların elde edilmesine yönelik telafi eğitimine ilişkin çalışmalar, gerektiğinde hafta sonları da dâhil olmak üzere okul derece ve türlerine göre okul yönetimleri, il/ilçe millî eğitim müdürlükleri veya Bakanlıkça planlanıp yürütülür. Bu kapsamda yapılan telafi eğitimleri puanla değerlendirilmez.

(4) Eğitim ve öğretime ara verilmesi ve sadece bir dönem puanının bulunması durumunda; öğrencilerin yılsonu puanı, bir dönem puanı ile belirlenir ve Yönetmeliğin 36 ncı maddesinin ikinci fıkrasına göre sınıf tekrarı yaptırılacaklar dışındaki tüm öğrenciler bir üst sınıfa geçmiş sayılır. Ancak özel eğitim okullarında ve özel eğitim sınıflarında öğrenim gören öğrencilere velilerin yazılı talepleri doğrultusunda sınıf tekrarı yaptırılabilir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.