MEBBİS öğretmenlerin hizmet puanı hesaplama işlemleri nereden, nasıl yapılır?

MEBBİS öğretmenlerin hizmet puanı hesaplama işlemleri nereden, nasıl yapılır?

Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Sistemleri üzerinden öğretmenlerin hizmet puanlarıyla alakalı bilgiler yer almaktadır. MEBBİS öğretmenlerin hizmet puanı hesaplama işlemleri nereden, nasıl yapılır diye soranlar için işte, detaylar…

Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Sistemleri’nde(MEBBİS) öğretmenlerin hizmet puanı ile alakalı bilgilere yer verilmektedir. Hizmet puanı, öğretmenlerin atanmasında ve yer değiştirmesinde, hizmet alanlarına göre belirlenmiş bulunan puandır. Öğretmenlerin hizmet alanında çalıştıkları süreler çarpılarak hesaplanır.

Hizmet puanını görüntülemek için öğretmenlerin TC kimlik numaraları ve kendi şifreleri ile mebbis.meb.gov.tr üzerinden giriş yapmaları gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra sol ekranda bulunan kişisel bilgiler modülü içerisindeki Hizmet Puanı Hesaplama sekmesinden puanlarını görüntüleyebilirler. Sistem üzerinden ileri bir tarih için hizmet puanı hesaplanabilir. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlerin il içi, iller arası ve özür grubu tayinleriyle ilgili tayin dönemini kapsayan kılavuza göre hareket eder.

MEBBİS öğretmenlerin hizmet puanı hesaplama işlemleri nereden, nasıl yapılır?

Öğretmenlerin 1. öncelikli bölgelerde görev yapması halinde, doğu hizmetini tamamladıktan sonra görev yeri veya eşdeğer bir görev yerinde çalışmaya devam ederse ek puan almaktadırlar. Öğretmenlerin ek puan alması için tayin olunan zamanda doğu hizmetini tamamlamamış olmaları gerekir. Doğu hizmeti bitimini takip eden 1. yıl yüzde 25, 2. yıl yüzde 50, 3. ve takip eden yıllarda yüzde 100 artırımlı hizmet puanı verilir.

Öneğin:

3. hizmet bölgesinin 5. bölgesinde çalışan bir öğretmenin 3/5 yıllık hizmet puanı 26 ve doğu görevi 4 yıldır. Bu öğretmen;

1. yıl 26 puan

2. yıl 26 puan

3. yıl 26 puan

4. yıl 26 puan alır.(Doğu hizmeti biter)

5. yıl 33 puan alır.(%25 artırımlı)

6. yıl 39 puan alır.(%50 artırımlı)

7. yıl 52 puan alır.(%100 artırımlı)

8. yıl 52 puan alır.(%100 artırımlı)

Takip eden yıllarda tayin istenmemesi halinde her yıl 52 puan alınır. Artırımlı hizmet puanı 2012 yılı ve sonrasında göreve başlayan öğretmenler için geçerli olmaktadır. Ayrıca Destekleme ve Yetiştirme Kurslarında yer alan öğretmenlere her dönem için hizmet puanı eklenmektedir. Sınıf öğretmenleri için İlkokulda Yetiştirme Programı(İYEP) için herhangi bir ek hizmet puanı mevcut değildir.

Bununla birlikte öğretmenler, Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarına atanmadan önce ek ders karşılığı öğretmen veya özel sektörde öğretmen ise çalıştığı süreleri bağlı bulunduğu il veya ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurarak hizmet puanı olarak saydırabilirler.

Ekonominin gidişatı hakkında gelişmelerden tüm sağlık haberlerine,merak ettiğin tüm manşetler için mobil uygulamamızı hemen edin! -

Sıcak haberlerin tarafsız kaynağını Instagram’da da gözünün önünde tutmak istiyorsan, bizi Instagram’da takibe başla.

Eğitim dünyasında neler oldu? Tıbbi gelişmeler ne yönde ilerliyor? Tüm bu haberler ve gündemdeki en yeni gelişmeler anlık olarak Gursesgazetesi’un Facebook grubunda! Hadi sen de katıl aramıza!