MEB ve YÖK'ten ortak corona virüs için tatil ve önlem açıklamaları

MEB ve YÖK'ten ortak corona virüs için tatil ve önlem açıklamaları

Vatandaşlar corona virüs nedeniyle okullarda eğitime ara verilip verilmeyeceğini merak ediyordu. MEB ve YÖK’ten ortak corona virüs için tatil ve önlem açıklamaları geldi. İşte corona virüse karşı alınan önlemler ve yapılan açıklamalar.

Corona virüsün Türkiye’de de görülmesinin ardından tedbirler arttırılmaya başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı corona virüs nedeniyle okullardaki tüm etkinliklerin iptal edildiğini açıkladı. Konuyla ilgili YÖK Başkanı Yekta Saraç da açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanlı’ndan corona virüsü önlemi: Tüm sosyal etkinlikler iptal edildi

Milli Eğitim Bakanlığı yeni tip corona virüsü nedeniyle okullardaki sosyal etkinliklerin iptal edildiği açıkladı. Bakanlık okullarda yapılması planlanan sempozyum, konferans, spor müsabakası ve çalıştay gibi tüm etkinliklerin iptaline karar verdi.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mustafa Safran’ın okullara yazdığı yazıda corona virüs vakalarının komşu ülkelerde giderek artması ve birçok ülkede görülmesine vurgu yaptı.

Mustafa Safran yazısında Dünya Sağlık Örgütü tarafından açıklanan bilgilere göre salgının hızla yayıldığını ve bu nedenle Türkiye’de ilgili kurumlarca gerekli önlemlerin alınması gerektiğini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olan okul ve kurumlara gönderilen yazıda şu ifadeler yer verildi:

“Bu kapsamda virüsün etkilerinden korunmak amacıyla resmi ve özel okul ve kurumlarda öğrenci, öğretmen ve okul yöneticilerinin katılımıyla yapılması planlanan il ve ilçe, ulusal ve uluslararası düzeydeki toplantı, çalıştay, sempozyum, konferans, forum, ödül töreni, spor müsabakası, yarışma gibi sosyal etkinlikler tedbiren iptal edilmiştir.”

YÖK Başkanı Saraç’tan corona virüsü açıklaması

Milli Eğitim Bakanlığı’nın ardından YÖK Başkanı Saraç’tan da açıklama geldi. YÖK Başkanı Saraç, okulların tatil edilmesine ilişkin soru üzerine ‘Olası bir tatilde yüz binlerce öğrenci memleketlerine dağılacak. Bu hareketlilik riskli de olabilir’ dedi.

Vatandaşlar yeni tip corona virüs salgını nedeniyle okullarda eğitime ara verilip verilmeyeceğini merak ediyordu. Konula ilgili TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda yapılan toplantıda konuşan YÖK Başkanı Yekta Saraç şu sözleri kullandı:

“Meselenin tatile getirilmesini doğru bulmuyorum, kararı devletin alması lazım. Olası bir tatilde yüz binlerce öğrenci memleketlerine dağılacak. Bu hareketlilik riskli de olabilir.”

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.