MEB takvimi duyurdu! Yetenek ölçerek öğrenci alan okullar için başvurular başlıyor

MEB takvimi duyurdu! Yetenek ölçerek öğrenci alan okullar için başvurular başlıyor

Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ve yapılan yetenek sınav sonucuna göre öğrenci alan okullar için başvurular 15 Haziran tarihinde başlıyor.

Milli eğitim bakanlığına bağlı Güzel sanatlar liseleri, spor liseleri ile musiki, hafızlık, geleneksel ve çağdaş görsel sanatlar ve spor programı/projesi uygulayan Anadolu imam hatip liseleri okulları yetenek sınavı ile öğrenci almaktadır.

Bu okulların 9'uncu sınıflarına nasıl öğrenci alınacağına dailr ilişkin usul ve esasları içeren "Yetenek Sınavı ile Öğrenci Alan Okullara Başvuru e-Kılavuzu", Bakanlığın intenet sitesinde yayımlandı.

KILAVUZU İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN.

Yayımlanan kılavuza göre bu sene yetenek ölçerek öğrenci alacak okullar 12 Haziran'da duyurulacak. Okullar tarafından yapılacak sınav başvurularının 15-29 Haziran tarihlerinde yapılmasının ardından, adayların yetenek sınavı giriş tarihleri 30 Haziran'da açıklanacak.

Yapılan yetenek sınav sonuçlarının e okul sistemine girilmesi ise 1-10 Temmuz tarihlerinde yapılacak.Öğrenciler sınav sonuçlarını 13 Temmuz'da öğrenebilecek ve ardından kayıt yapmaya hak kazanan öğrenciler için 13-17 Temmuz tarihlerinde yapılacak.

EK YERLEŞTİRME

Yetenek ile öğrenci alan okullarda boş kontenjan kalması durumunda ise ek yerleştirme işlemleri 6- 21 Ağustos tarihleri arasında yapılacak