02 Mart 2020 Pazartesi 23:12
MEB 2020 Sözleşmeli öğretmenlik tercih başvuruları ne zaman başlayacak?
Takip Et:

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen alımı yapacağı duyurdu. Atama bekleyen binlerce öğretmenin gözü sözleşmeli öğretmen atamalarına çevrildi. MEB atamaların sözlü sınavların sonunda yapılacağını da duyurdu. Bakanlığın yayınladığı takvime göre atamalar 9 Mart 2020 tarihinde başlayacak. Son atama tarihi ise 13 Mart 2020 olarak açıklandı.

Sözleşmeli öğretmenlik atama başvuruları ne zaman?

Milli Eğitim Bakanlığı 2020 yılı sözleşmeli öğretmen atamalarının 9-13 Mart 2020 tarihi arasında yapılacağını duyurdu. Milli Eğitim Bakanlığı atama tarihlerinin sözlü sınavlar sonrasında yapılacağını sözlü sınavlarda istenilen puanı alanların atamalarının yapılacağını da duyurdu.

Milli Eğitim Bakanlığı sözleşmeli öğretmen adayları için tercih kılavuzunu da açıkladı. Adayların merakla beklediği tercih kılavuzuna aşağıdaki linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

https://personel.meb.gov.tr/meb_iys_dosyalar/2019_12/20162254_2020_Ocak_SozleYmeli_OYretmen_Atama_Duyurusu.pdf

Tercihler

Milli Eğitim Bakanlığı’nın sözleşmeli öğretmen ataması tercih kılavuzu şu şekilde;

 • Sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 40 (kırk) eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebilecektir.
 • Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecektir.
 • Tercihler herhangi bir il veya ilçe millî eğitim müdürlüğüne onaylatılacaktır.
 • Adaylar il veya ilçe millî eğitim müdürlüğünce başvuruları onaylanmadıkça tercih değişikliği yapabilecektir.
 • Adaylar tercih dışı seçenek olarak; “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum.”
 • “Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum.” seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecektir.
 • Tercihlerine atanamayan adaylardan “9.5.2.” seçeneğini işaretleyenler, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır.
 • Talim ve Terbiye Kurulu kararı gereğince, bilişim teknolojiler alanına atanmak üzere başvuruda bulunan adaylardan; bilgisayar ve öğretim teknolojiler öğretmenliği, matematik-bilgisayar bölümü, istatistik ve bilgisayar bilimler, bilgisayar teknolojisi bölümü/bilgisayar teknolojisi ve bilişim sistemleri bölümü, bilgi teknolojileri bölümü mezunları ile yönetim bilişim sistemleri bölüm mezunları meslek ve teknik ortaöğretim kurumları dışındaki eğitim kurumlarını tercih edecektir.

Atamalar

Milli Eğitim Bakanlığı atamalarda adayların uyması gereken şartları ve gereklilikleri de açıkladı. Öğretmen adaylarından istenen atama şartları şu şekildedir:

 • Sözlü sınavda başarılı olanların atamaları, tercihleri de dikkate alınarak sözlü sınav puanı üstünlüğüne göre elektronik ortamda gerçekleştirilecektir. Sözlü sınav puanının eşitliği halinde KPSS puan üstünlüğü dikkate alınır; eşitliğin devamı durumunda diploma tarh itibariyle önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana, eşitliğin bozulmaması durumunda se sınav sonucu yeni açıklanan adaya öncelik tanınır.
 • Atamaların Duyurulması ve Tebligat le Göreve Başlama
 • Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen atama sonuçları, Bakanlığın http://personel.meb.gov.tr intenet adresinden duyurulacaktır.
 • Atama karanameler, il millî eğitim müdürlüklerine elektronik ortamda gönderilecektir. Ataması yapılanların başvuruda belirttikleri elektronik posta adreslerine 7201 sayılı Tebligat Kanununa göre elektronik ortamda tebligat yapılacaktır. Elektronik posta adresinin hatalı veya eksik olması ya da aktif olmaması durumunda oluşacak hukuk sonuçlardan adaylar sorumlu olacaktır.

Sözleşmeli öğretmen olarak ataması yapılanlardan göreve başlama işlem esnasında aşağıdaki belgeler istenecektir:

 • Bu duyuruda başvuru esnasında isteneceği belirtilen belgeler,
 • Son altı ay içinde çekilmiş vesikalık fotoğraf (6 adet),
 • Mal bildirim (il millî eğitim müdürlüklerinden temin edilecektir),
 • Elektronik Başvuru Formunun onaylı öneği,
 • Başvuru esnasında Pedagojik Formasyon Belgesi yerine resmî yazı ibraz edenlerden Pedagojik Formasyon Belgesi.
 • Sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu olmadığına dar tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporu,
 • Güncel tarihli Adli Sicil Kaydını gösterir belge, istenecektir.

Atama sonuçlarının ardından atamaları yapılan kişilerin il milli eğitim müdürlüklerine giderek göreve başlama talebinde bulunması gerekmektedir. Göreve başlama talebi esnasında adaylardan bazı belgeler istenecektir. Söz konusu belgelerin eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi gerekmektedir. Adayların göreve başlama talebi sırasında izleyeceği yol aşağıdaki gibidir:

 • Elektronik Başvuru Formundaki beyanları ile ibraz ettikleri belgeleri il millî müdürlüklerince değerlendirilecek, göreve başlatılmasına engel hal bulunmayanlar göreve başlatılacak; göreve başlatılmasında tereddüde düşülenler ise değerlendirilmek üzere Personel Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığına bildirilecektir.
 • Sabıka sorgulama belgesinde “Adli sicil kaydı vardır” ibaresi bulunanlara ait sabıka sorgulama belgesi ile buna ilişkin mahkeme kararı temin edilerek Personel Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığına gönderilecektir. Bu adaylar hakkında Bakanlığın vereceği karar doğrultusunda işlem yapılacaktır.
 • Göreve başlama esnasında istenilen sağlık durumu yönünden öğretmenlik görevini yapmasına engel bir durumu olmadığına dar tam teşekküllü bir hastaneden alınacak sağlık kurulu raporunda yer alan ifadeler doğrultusunda göreve başlatılmasında tereddüt oluşanlar için Personel Genel Müdürlüğü Öğretmen Atama Daire Başkanlığından görüş istenilecektir.
 • Atamaları kendilerine tebliğ edilenler, tebliğ tarihini izleyen 15 gün içinde göreve başlamak üzere atandıkları il millî eğitim müdürlüklerine istenilen belgelerle birlikte başvuruda bulunacaktır.

Son Güncelleme: 02.03.2020 23:12
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.