Meb 2020 ara tatil ne zaman başlayacak?

Meb 2020 ara tatil ne zaman başlayacak?

Milli Eğitim Bakanlığı 2019-2020 eğitim ve ögretim programına getirmiş olduğu ara tatillerin ilki geçtiğimiz Kasım ayında yapılmıştı. Sömestr tatilinin bitmesinin ardından birçok öğrenci Meb 2020, ikinci ara tatil ne zaman başlayacak sorusunun yanıtını araştırmaya başladı. işte, detaylar.

2019-2010 yılı eğitim ve öğretim yılı başlamadan önce Milli Eğitim Bakanlığı yeni bir eğitim öğretim çalışma takvimi açıklamıştı. Bu yeni modele göre yaz tatili ve ara tatiller bölünerek kısa ve sık tatiller verileceği açıklanmıştı. Buna göre 13 haftalık yaz tatili 11 haftaya indirildi. Kalan 2 hafta ise Kasım 2019 ve Nisan 2020 aylarına aktarılarak birer haftalık ara tatiller düzenlendi. Yeni sistemde okulların bir hafta erken açılması ve bir hafta geç kapanması kararlaştırıldı.

Bu yeni sistem bazı öğrenci ve veliler tarafından sevinçle karşılanırken bazı veliler de ise, çocukların derslerinde kopukluk yaşayabileceği düşüncesi endişe yaratmıştı. Geçtiğimiz Kasım ayında verilen ilk ara tatilin ardından okula başlayan ve sonrasında sömestr tatili için gün sayan öğrenciler şimdi ise Nisan ayında verilecek olan ara tatil için gün sayıyor.

Kimi öğrencinin dinlendiği kimi öğrencinin ise işlenmiş olan dersleri tekrar edip ders çalıştığı 2. ara tatilin ise 6 Nisan 2020 tarihinde başlayıp 13 Nisan 2020 tarihinde son bulması planlanıyor. Hafta sonlarının birleşmesi ile 9 gün tatil yapacak çocuklar 13 Nisan Pazartesi günü derslerine kaldığı yerden devam edecek. 2. ara tatilin sona ermesinden sonra öğrenciler 19 Haziran 2020 tarihine kadar eğitim ve öğretim görmeye devam edecek. 19 Haziran’da yaz tatilinin başlaması ile öğrenciler 11 haftalık yaz tatillerine başlamış olacak.