LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Yüzdelik dilim sıralaması ve 2020 LGS taban puanları

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak? Yüzdelik dilim sıralaması ve 2020 LGS taban puanları

2020 LGS sınavı 21 Haziran’da gerçekleşti. Sınava binlerce lise adayı girdi. Sınavın ardından gözle Millî Eğitim Bakanlığı’na çevrildi. Öğrenciler ve veliler sınav sonuçlarının ne zaman ve nasıl açıklanacağını merak ediyor.

Bu sene 21 Haziran tarihinde iki oturum şeklinde gerçekleşen liseye giriş için yapılan LGS’ye binlerce öğrenci girdi. Sınavın ardından MEB soruların cevaplarını erişeme açtı. Kimi öğrenciler merakla cevaplarını kontrol edip sonuçlarını tahmin ederken, kimi öğrenciler ise sonuçlar açıklanana kadar beklemeyi tercih etti.

Her yıl öğrencilerin eğitim hayatlarındaki en önemli adımlardan biri olan lise eğitimleri için yapılan liseye giriş sınavları bu yıl 21 Haziran tarihinde gerçekleşti. Binlerce 8. Sınıf öğrencisi sınavda ter döktü. Dünya genelinde yaşanan korona virüs salgını nedeniyle ekstra strese girerek sınava giren öğrenciler ve onlarla birlikte bekleyen veliler için sırada sınav sonuçlarının açıklanması var. LGS sonuçlarını 16 Temmuz tarihinde açıklayacağını belirten MEB, sınav sorularının cevaplarını yayımladı. Kimi öğrenci merakla cevaplarını kontrol etti Kimi öğrenciler ise sınava dair bir stres yaşamamak adına sonuçlar açıklanana kadar beklemeyi tercih etti. Şimdi ise en çok merak edilen soru LGS taban puanlarının nasıl olacağı oldu. Liselerin yüzdelik dilimlerinin nasıl hesaplanacağı merakla bekleniyor.

Başta büyükşehirler olmak üzere illerin yüzdelik dilimleri ve taban puanları nasıl olacak?

LGS sonuçları ne zaman açıklanacak?

Millî Eğitim Bakanlığı bu yıl gerçekleşen 2020 LGS sonuçlarının 16 Temmuz’da açıklanacağını duyurdu. Öğrenciler sonuçlara MEB’in resmi intenet sitesi üzerinden ulaşacak.

Lise taban puanları ne zaman açıklanacak?

Bu yılın taban puanları henüz açıklanmamakla birlikte her yıl tercih dönemleri açıklanıyor. Öğrenciler sınav sonuçlarını öğrendikten sonra tercih dönemi belirlenen taban puanlarına göre tercih yapıyorlar.

LGS tercihleri ne zaman yapılacak?

Bu yıl gerçekleşen LGS 2020 sınavının tercihlerinin ne zaman yapılacağına dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak geçtiğimiz yıl sonuçlar 24 Haziran’da açıklanmış ve 25 Haziran’da tercih tabloları açıklanmıştı. Öğrenciler tercihlerini bu tabloları baz alarak 1-12 Temmuz arasında gerçekleştirmişti. Ancak Dünya genelinde yaşanan bir salgın nedeniyle pek çok işlem hakkında kesin bilgi yayınlanmıyor. Bu yıl ki sınav tercihlerinin 1-2 hafta içinde gerçekleştirilmesi tahmin ediliyor.

Sınavsız yerel yerleştirme nasıl yapılacak?

Sınavsız yerel yerleştirmeler yapılırken öğrencilerin okul başarı puanları, devamsızlık durumları ve ikamet adresleri dikkate alınarak gerçekleştiriliyor. Kriterlerin üçünde de eşitlik olması halinde 6, 7 ve 8.sınıfta elde ettikleri başarı puanları dikkate alınacak.

Yüzdelik dilim hesaplama nasıl yapılır?

Öncelikle yüzdelik dilim nedir sorusuna cevap vermek gerekirse; yüzdelik dilim, öğrencinin sınavdan elde ettiği başarı puanı ile sınava giren tüm öğrenciler arasındaki sıralamasını belirten tanımdır.

Sınava giren öğrencinin sıralaması 100 sayısı ile oranlanır. Oranlarının sonuç yüzdelik biçimde ifade edilir. Bir başka deyişle öğrencinin sıralaması 100 ile çarpılır ve totalde sınava giren tüm adayların sayısına bölünür.

Sınavların taban ve tavan puanları o yıl gerçekleşen sınava göre değişkenlik gösterebilir. Tercih yapılırken dikkat edilmesi gereken husus öğrencinin aldığı puan değil elde ettiği sıralama olmalıdır. Bunun için de yüzdelik dilim baz alınarak tercih planlaması yapılması daha faydalı olacaktır.

Özetle, yüzdelik dilim öğrencinin aldığı puanın diğer adayların aldığı puanla oranlanması sonucu belirlenen bir sıralama şeklidir. Sınav sonuç belgesinde iki ayrı yüzdelik dilim sıralaması bulunur. Bunun biri ildeki yüzdelik dilim hesabıdır. Yani öğrencinin sınava girdiği ildeki başarı sırasını gösterir. Diğeri ise ülke genelindeki yüzdelik dilim hesabıdır. Öğrencinin tüm ülke genelinde elde ettiği başarı sırasını belirtir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.