KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak? Kyk burs ve kredi başvuru şartları

KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak? Kyk burs ve kredi başvuru şartları

Üniversite sınavı sonuçlandıktan sonra öğrenciler sonuçların açıklanacağı günü dört gözle bekliyor. Öte yandan pek çok üniversite öğrencisi olacak genç KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak? KYK burs ve kredi başvur şartları nelerdir? sorusunu araştırıyor.

Üniversite sınavının gerçekleşmesi sonrasında öğrencilerin en fazla merak ettiği konu KYK Kredi ve Burs Başvurularının ne zaman yapılacağı oldu. Soru öğrenciler tarafından sürekli araştırılırken ÖSYM tarafından kesin bir açıklama yapılmadı. 2019 yılında ekim ayında yapılan başvurulara bakıldığında 2020 yılında da ekim ayında başvuruların açılacağı düşünülmektedir. Ancak pandemi nedeni ile okulların son bulması ve daha sonrasında online eğitime geçiş sürecinde başvuruların daha erken başlayacağını düşünenlerin sayısını arttırdı.

KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak? Kyk burs ve kredi başvuru şartları

Sınav sonuçlarının 28 Temmuz tarihinde açıklanacak olması sonrasında KYK başvuruların da açılmasını bekleyen pek çok öğrenci var. Öte yandan okulların erken açılması gündem konularında olduğu için öğrencilerin büyük bir çoğunluğu KYK başvurularının erken olacağını düşünüyor.

KYK nedir, ne işe yarar?

Kredi ve Yurtlar Kurumu üniversite okuyan öğrencilere kredi, burs ve yurt tahsis eden devlet tarafından desteklenen bir kurumdur. Bu kurumun amacı öğrencilerin üniversite eğitimleri sürdüren öğrencilerin hayatlarını kolaylaştırabilmek için devlet tarafından destek almalarıdır.

Öğrencilere sunulan ilk sistem burs sistemidir. Burslar üniversite hayatı boyunca devletten aylık olarak alınan bir miktar paranın geri ödenmeden eğitim hayatı boyunca verilmesidir. KYK tarafından sunulan ikinci sistem ise kredi sistemidir. Bu sistemde burstan farklı olarak öğrencilere verilen aylık ödemeler okul bittikten sonra devlete geri ödenmektedir. Aylık ödemeleri yeni mezun öğrenciyi zorlamayacak şekilde olan ve cüzi miktarlarda ödeme yapılarak toplam borç miktarı devlete ödenerek bitirilmektedir. İki yıl boyunca ödemesi başlatılmayan kredi ödemelerine belirli faiz özemeleri uygulanmaktadır.

KYK burslarından kimler faydalanabilir?

Kredi ve Yurtlar Kurumuna üniversite sınavına giren her öğrenci bir defaya mahsus başvuru yapabilmektedir. Başvuru sonucunda kredi ve yurtlar herkese çıkabilmekteyken burslar sadece belirli öğrencilere çıkabilmektedir. Burs statüsü öğrencilerin ailelerinin maddi durumu ile alakalıdır. KYK bursundan faydalanabilecek öğrenciler,

 • Öncelikli öğrenciler (şehit veya gazi çocuğu, anne/babasını kaybetmiş kişiler),
 • Lisans ve ön lisans öğrencileri,
 • Yüksek lisans öğrencileri,
 • Vakıf üniversitesi öğrencileri,
 • Milli sporcular.

KYK kredisinden kimler faydalanabilmektedir?

KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak? Kyk burs ve kredi başvuru şartları

Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun öğrencilere sağladığı desteklerden ikinci sistem kredi sistemidir. Kredi üniversite sınavına girerek herhangi bir bölüm kazanan tüm öğrencilere verilen ödenektir. Bu ödeneğin amacı öğrencilerin eğitim hayatlarını rahat geçirmeleridir. Yapılan başvuru sonrasında kredi almaya hak kazanan öğrenciler e-Devlet üzerinden karaname altına okuldan mezun olduktan sonra ödeyecekleri miktara e-imza atarlar ve birkaç sonrasında o yıl üniversiteyi kazanan tüm öğrencilere Ziraat Bankası üzerinden kredileri aktarılmaya başlar.

KYK burs ve kredisinden kimler faydalanamaz?

Kredi Yurtlar Kurumu tarafından her üniversite girişinde burs veya krediye başvuru yapılabilmektedir. Ancak bazı durumlarda sistem başvuru yapılmasına izin vermez, izin verse bile sonuç olumsuz gelmektedir. Bu durumlar KYK tarafından şu şekilde belirtilmiştir,

 • Yabancı uyruklu olmak,
 • Açık eğitim ve uzaktan eğitim öğrencisi olmak,
 • Burs almaya yeterli bulunmamak,
 • Çeşitli suçlardan hüküm giymek.

KYK kredi ve burs başvuruları ayır ayrı mı yapılıyor?

KYK kredi ve burs başvuru ekranı aynı ekrandadır. İlk olarak KYK tarafından burs almaya hak kazanan öğrenciler belirlendikten sonra diğer başvuru yapan tüm öğrencilere ise kredi çıkmaktadır. Kısacası sonuçlar duruma göre belli olmaktadır.

KYK başvurusu nereden yapılır?

Eskiden KYK burs ve kredi başvuruları her ilde açılan bürolardan yüz yüze alınırken günümüzde teknoloji kullanılmaktadır. Öyle ki KYK burs ve kredi başvuruları e-Devlet üzerinden online olarak yapılmaktadır. Başvuru yapılacak diğer kanallar,

 • E-devlet üzerinden KYK kredi burs başvuru ekranı kullanarak,
 • www.kyk.gov.tr/ adresini kullanarak.

e-Devlet üzerinden KYK burs ve kredi başvurusu nasıl yapılır?

İlk olarak yapılması gereken PTT üzerinden bir e-devlet şifresi almaktır. Alınan şifre sonrasında sisteme giriş yaparak şifre değişikliği yapılmalıdır. Belirlenen şifre ile giriş yapıldıktan sonra arama motoruna KYK burs başvuru yazılınca karşınıza çıkan ilk sekmeye giriş yapılmalıdır. Yönlendirmeleri takip ederek sisteme gerekli kimlik bilgileri girilerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Başvuru yapmak için neler gereklidir?

Başvuru yapmak için KYK tarafından belirlenen gerekli evraklar bulunmaktadır. Gerekli belgeleri almak için isterseniz e-Devlet üzerinden çıktı ile veya ilgili kuruma giderek KYK burs ve kredi başvurusu için gerekli evrakları alabilirsiniz. KYK tarafından belirlenen belgeler şu şeklidedir,

 • Şehit veya gazi çocuğu iseniz ilgili belge,
 • Engelli iseniz, engelli olduğunuza dair belge,
 • Yurtta yetişen bir bireyseniz, ilgili yurttan temin edeceğiniz belge,
 • Milli sporcu iseniz, gençlik ve spor bakanlığından alınmış belge.

KYK kredi ve burs başvuru sonuçları ne zaman açıklanır?

KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman başlayacak? Kyk burs ve kredi başvuru şartları

KYK başvuru sonuçlarını e-Devlet üzerinden profil üzerinden takip edebilirsiniz. Başvuru sonrasında eğer şehit veya gazi çocuğu, engellilik veya milli sporcu olma durumları varsa beyan ederek başvuru takibi yapabilirsiniz.

Başvuru sonrasında sistem kapanmaktadır. Sistemin kapanması sonrasında yetkili mercii başvuruları inceleyerek burs alacak öğrencileri belirler. Tüm başvurular tek tek incelenerek burs almaya hak kazananlar belirlenir. Daha sonrasında kalan öğrenciler ise kredi almaya hak kazanırlar.

KYK Burs ve Kredi ücretleri ne kadardır?

Üniversiteyi kazanan öğrencilere verilen burs ve krediler yıllık veya 2 yılda bir alım gücünün durumuna göre zamlanmaktadır. 2019-2020 eğitim öğretim yılında üniversite öğrencilerine 550 TL, yüksek lisans öğrencilerine 1100 TL ve doktora öğrencilerine ise 1650 TL destek yapılmaktadır.