KYK Kredi borcu sorgulaması nasıl yapılır? Toplam Kyk kredi borcu sorgulama işlemleri

KYK Kredi borcu sorgulaması nasıl yapılır? Toplam Kyk kredi borcu sorgulama işlemleri

Ön lisans, lisans veya lisansüstü öğrencileri KYK burs veya öğrenim kredilerinden yararlanabilmektedir. KYK kredi borcu sorgulaması nasıl yapılır? İşte toplam KYK kredi borcu sorgulama işlemleri.

Kredi Yurtlar Kurumu bursları geri ödemesi yapılmayan burslardır. İhtiyaç sahibi ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim öğrenciler öğrenim süresi tamamlandıktan sonra geri ödeme yapmazlar. Annesi veya babasını kaybeden, anne ve babası ayrı yaşayan, aileyi geçindiren kişi herhangi bir engeli yoksa veya öğrencide herhangi bir engel bulunursa burs çıkma ihtimali artar.

İkinci burs olanağı ise KYK öğrenim kredileridir. Üniversite öğrencileri öğrenim süreleri boyunca öğrenim kredisinden yararlanabilmektedir. Kişi mezun olup işe girdikten sonra bursu faiziyle geri ödemekle mükelleftir. Ödemeler mezun olduktan iki yıl sonra başlatılmaktadır.

KYK öğrenim kredisi bursları

Üniversite sınavına girdikten sonra tercih yapılması ve tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte öğrenciler burs başvurularını yapmaya başlarlar. Öğrenciler daima geri ödemesiz burslar ve devlet yurtlarından yararlanmak istemektedir. Geri ödemesi olmayan burs çıkmazsa KYK öğrenim kredisi bursları öğrencilerin eğitim hayatını desteklemektedir.

Öğrenim kredisi başvuruları nasıl yapılır?

Kredi ve Yurtlar Kurumu öğrenim kredisi başvuruları e-Devlet üzerinden yapılır. Adaylar e-Devlet sistemine girerek arama bölümünde ‘’KYK burs ve öğrenim kredisi’’ aratarak açılan ekranda burs ve öğrenim kredisi için başvuruda bulunabilmektedir.

KYK kredi başvurularında gereken belgeler nelerdir?

KYK kredi başvuruları intenet üzerinden yapılıyor. Özel durumu olmayan öğrencilerden herhangi bir belge talep edilmezken, özel koşulları bulunan;

Şehit veya gazi çocukları durumları ispatlayan belge,

Engelli öğrencilerin tam teşekküllü devlet hastanelerinden aldığı sağlık raporu,

Aile Bakanlığı’na bağlı yurtlarda kalan öğrencilerden yurtta kaldıklarına dair belge talep ediliyor.

Başvuru sonuçları nasıl öğrenilir?

Burs başvuru sonuçları e-Devlet üzerinden öğrenilebilmektedir. e-Devlet üzerinden öğrenemeyen adaylar 444 19 61 nolu hattı arayarak KYK burs başvuru sonuçlarını öğrenebilir.

KYK kredileri ne kadar oldu?

Burs tutarları 2018 yılında 470 TL, 2018 yılında 500 TL, 2019 yılında ise 550 TL olacak,

Yüksek lisans öğrencileri 2019 yılında 1000 TL, 2020 yılında 1100 TL,

Doktora öğrencileri ise 2019 yılında 1500 TL, 2020 yılında 1600 TL burs alacaklar.

Öğrenim kredisi borç sorgulama

KYK kredi borç sorgulamaları e-Devlet üzerinden veya KYK resmi intenet sayfasından yapılır. Borç sorgulamaları için e-Devlet’e giriş yapıldıktan sonra Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’ne giriş yapılır. Açılan ekrandaki alt başlıklardan ‘’KYK öğrenim kredisi borcu sorgula’’ seçeneğine tıklanması gerekiyor.

KYK kredi borcu ödemeleri ne zaman başlar?

Öğrenciler öğrenim kredisi borçlarını eğitim hayatı tamamlandıktan 2 yıl sonra ödemeye başlar.

KYK kredi veya burs nasıl iptal edilir?

Öğrenim kredisi alan adaylar bursu almak istemedikleri zaman öğrenim kredilerini iptal edebilme hakkına sahiptir. İptal ve başvuru işlemleri e-Devlet üzerinden yapılabilmektedir. KYK öğrenim kredisini iptal etmek isteyen öğrenciler e-Devlet’e giriş yaparak gerekli işlemleri tamamlayabilirler.

KYK iletişim bilgisi

KYK burs veya öğrenim kredisi ile ilgili herhangi bir problem içi 444 19 61 telefon hattını 7-24 arayabilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.