KYK bursu ve KYK kredisi ne kadar oldu? 2020 Güncel KYK burs ve kredi ücretleri

KYK bursu ve KYK kredisi ne kadar oldu? 2020 Güncel KYK burs ve kredi ücretleri

2020 yılının gelmesi ile birlikte öğrenciler KYK bursu ve KYK kredisi ne kadar oldu merak ediyor. 2020 Güncel KYK burs ve kredi ücretleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı.

Her yıl Ocak ayında KYK burslarına ve kredilerine zam yapılmaktadır. 2020 yılına gelir gelmez öğrencilerin merak ettiği konu KYK burslarına ve kredilerine ne kadar zam geldiği oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan KYK burs ve kredilerine yapılan artış ile ilgili açıklama yaptı. 500 TL olan KYK kredi ve bursları 2020 yılı itibariyle 50 lira daha arttı ve 550 TL oldu.

Doktora öğrencilerin aldığı KYK miktarı 1650 TL olurken yüksek lisans öğrencileri 1100 TL alacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan KYK Açıklaması

2020 yılında yapılacak olan KYK zammı ile ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şunları söyledi:

‘’2020 Ocak ayı itibariyle lisans öğrencilerimizin öğrenim kredisi veya bursu bu rakamlar üzerinden 500 liradan 550 liraya çıkıyor. Bu rakam biz hükümete geldiğimizde 45 liraydı. Yüksek lisansta 1100 lira, doktorada 1600 lira olarak uygulanacak.’’

KYK Zamlı Burs ve Krediler Ne Zaman Yatmaya Başlayacak?

Her yıl KYK burs ve kredilerinde artış yapılmaktadır. Yapılan bu zam Ocak ayında gerçekleşir ve Ocak ayı itibariyle zamlı şekilde yatmaya başlar. Kredi veya burslar öğrencilerin T.C. kimlik numaralarının son hanesinde yer alan rakama göre verilmektedir. Daha önce hangi gün burs alıyorsa aynı şekilde burs alınmaya devam edilmektedir. Krediler için de aynı sistem geçerlidir.