KYK burs başvuruları için başvuru tarihleri ne? Burs başvuruları ne zaman başlayacak?

KYK burs başvuruları için başvuru tarihleri ne? Burs başvuruları ne zaman başlayacak?

Okulların açılmasına sayılı günler kala özellikle üniversiteye yeni geçen öğrenciler bu soruları kendilerine sormadan edemiyorlar. KYK burs başvurusu için tarihler ne? Burs başvuruları ne zaman başlayacak? soruları öğrencilerin kafasını epey meşgul ediyor. Bu soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Kredi Yurtlar Kurumu her sene üniversite okuyan öğrencilere kredi, burs ve yurt imkanı sunuyor. Bu konular için başvuru yapan öğrenciler gelecek sonuçları da sabırsızlıkla bekleyerek araştırıyorlar. Yurt için başvurular geçtiğimiz günlerde son bulmuştu. Şimdi de hem velilerin hem de öğrencilerin bekleyişi kredi ve burs konusunda devam ediyor.

Kyk burs başvuruları ne zaman başlayacak?

2019-2020 eğitim öğretim yılında kredi ve başvuruları Ekim ayında yapılacak.

Kyk burs başvurusu nasıl yapılır?

Başvurular e-devlet ile yapılabilmekte. e-devlet şifresine sahip değilseniz öğrenci kimliğinizle beraber bir PTT şubesine giderek e-devlet şifresi almanız gerekiyor. Ya da diğer e-devlet giriş yollarını deneyebilirsiniz (intenet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) gibi yollara başvurabilirsiniz. Başvuru esnasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumları ile alakalı bilgiler talep ediliyor ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılıyor. Yapılan değerlendirmelerin ardından bütçe durumuna göre planlanan sayıda öğrenciye burs veriliyor, durumu mevzuata uygun ve belli bir gelirin üstünde olan öğrencilere ise öğrenim kredisi veriliyor. Burs alan öğrenciye kredi; kredi alan öğrenciye de burs verilmiyor.