Karma eğitim modeli nedir?

Karma eğitim modeli nedir?

Dünya genelinde eğitim kurumlarında uygulanmakta olan karma eğitim modeli ile ilgili merak edilenleri içeriğimizde derledik. İşte karma eğitim modeli hakkında bilinmesi gerekenler.

Son dönemde eğitim konusunda farklı şekillerde gündeme gelmekte olan konu başlıkları arasında karma eğitim modeli yer alıyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un kız ve erkek okullarının açılabileceği açıklamalarını müteakip karma eğitim modeli tartışılmaya başlanmıştı. Bu süreçte geçmiş dönemdeki kız ve erkek liseleri önek gösterilmiştir.

Cumhuriyet tarihinde kısa zamanda ekonomik ve toplumsal gelişimin anahtarı olarak görülmekte olan karma eğitim modeli toplumsal dönüşümü ve kadın – erkek birliğinin basamakları içerisinde bulunuyor.

ABD veya bazı ülkelerde muhafazakar beklentiler içerisindeki aileler için özel vakıfların açmış olduğu kız ve erkek liseleri olmasına karşın söz konusu ayrımın üniversitede de sürdürülmesi bilimsellik açısından sorun yaratabilecek bir konu olarak değerlendiriliyor.

Karma eğitim modeli nedir?

Karma eğitim, toplum içerisinde cinsiyet eşitliğinin sağlanabilmesini mümkün hale getiriyor. Cinsiyet eşitliğinin öğretilebilmesindeki en iyi yöntemlerden birisi çocukların sınıflarda yan yana oturması, arkadaşlık bağı kurması, birlikte öğrenip paylaşması olarak gösteriliyor.

Karma eğitim modelinde öğrencilerin başarı seviyesinin daha yüksek olduğu görülmektedir. Karma eğitim vermekte olan eğitim kurumları tek cinsiyet okullarına nazaran daha yüksek başarılar elde etmekte, öğrenciler daha iyi öğrenmekte ve gelişim sağlamaktadır.