Kara Harp Okulu Mülakatları 2019 MSÜ

Kara Harp Okulu Mülakatları 2019 MSÜ

Milli Savunma Üniversitesi’ne öğrenci alımları için ÖSYM tarafından sınavlar yapılacak. Kara Harp Okulları için de sınavlar düzenlenecek. Kara Harp Okulu mülakatlarının detayları belli oldu.

Kara Harp Okulu mülakatları kurum bölümlerine özel bir şekilde yapılmaktadır. Bilindiği üzere Milli Savunma Üniversitesi kapsamında Kara Harp Okulu dahil olmak üzere toplam 7 adet bölüm bulunuyor. Bu bölümlerin mülakatları birbirinden ayrı olacak şekilde gerçekleşiyor.

Yani Kara Harp Okullarının mülakatları da kendisine has bir şekilde yapılmaktadır. Ancak mülakat aşamasına gelebilmek için adayların geçmesi gereken bazı aşamalar bulunmakta. İlk olarak ÖSYM tarafından yapılan sınavlara girmek gerekiyor. Milli Savunma Üniversiteleri için sınav başvuruları 28 Şubat itibariyle başladı. Geç başvuru tarihi ise 7 Mart 2019 olarak belirlendi. Geç başvuru yapmak isteyen adayların 144 TL ödeme yapmaları gerekiyor. Zamanında başvuru yapan adaylar ise 96 TL ödeme yapacak.

Milli Savunma Üniversitesi Sınavları

MSÜ sınavı bir aday belirleme sınavıdır. Kara Harp Okulu MSÜ sınavına girecek adayların aday belirleme aşamasında kendilerini göstermeleri gerekir. Adaylık aşaması belirlendikten sonra ise ÖSYM tarafından yapılan TYT ve AYT sınavlarına girilecek. Kara Harp Okulları için AYT sınavında eşit ağırlık bölümünden öğrenci alımı yapılmaktadır. TYT sınavında barajı geçen AYT’de eşit ağırlık alanındaki türden baraj puanını geçen adaylar MSÜ başvurusu yapabilecek. MSÜ sınav tarihi ise 7 Nisan 2019 olarak belirlendi. Sınav Türkiye genelinde aynı saatlerde ve 135 dakika olarak yapılacaktır.

Kara Harp Okulu Taban Puanları

Kara Harp Okulu taban puanları her sene değişiklik göstermektedir. Bu yıl için henüz taban puan belirlenmedi. Sınava 2 hafta kalmasına yakın bir tarihte taban puanların açıklanması bekleniyor. TYT ve AYT Kara Harp Okulu taban puanları ise değişmemektedir. 2019 yılı için TYT için baraj puanı 180 olacak. AYT için eşit ağırlık puan türünden 100 puanı geçmek gerekli. Bu puanların sağlanması halinde MSÜ Kara Harp Okuluna başvuru yapabilirsiniz. Ancak bu puanlardan yüksek almak başvuru işlemlerinde öncelik kazandırma sağlayacaktır. Yüksek puan alan adaylar, az puan alan adayların önündedir.

-Astsubay Meslek Yüksekokulları için ÖSYM Başkanlığı tarafından 15 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan TYT sınavına katılmış olmak ve MSÜ’nün teklifi sonucunda Milli Savunma Bakanlığı tarafından belirlenecek olan TYT taban puanını almış olmak gerekir.

-Harp Okulları için ÖSYM tarafından 15 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olan TYT ile 16 Haziran 2019’da yapılacak olan AYT sınavına katılmış olmak ve AYT sayısal ve eşit ağırlık puan türünden taban puanı almış olmak gerekiyor.

Kara Harp Okulu İçin Yaş Sınırı

Kara Harp Okulunda eğitim almak isteyen adayların belli bir yaş aralığında olmaları gerekir. Öncelikle adayların liseden mezun olmaları veya lise son sınıf öğrencisi olmaları gerekmektedir. Ayrıca 18, 19 ve 20 yaşında olan adaylar başvuru yapabilirler. Ancak başvuru tarihi gününde 21’den gün alan kişilerin başvuruları geçersiz sayılır.

Kara Harp Okulu Genel Başvuru Şartları

Kara Harp Okulu başvuru şartları diğer yıllardaki şartlardan pek farklı değildir. Başvuru koşulları detaylı olarak ÖSYM kılavuzundan bakılabilir. Başvurular için genel şartlar şunlardır:

-T.C vatandaşı olmak,

-Harp okulları için en fazla 20 yaşında olmak, Astsubay Meslek Yüksekokulları için en fazla 21 yaşında olmak gerekir.

-Astsubay okullarına erkek ve kadın adaylar başvuru yapabilir. Fakat harp okullarına sadece erkek adaylar başvuru yapabiliyor.

-Alkol ve uyuşturucu madde bağımlılığı olmamak.

-Terör örgütleriyle ilişiği bulunmamak.

-Herhangi bir siyasi partiye üye olmamak.

-Soruşturmadan olumlu sicil sonucunun çıkması.

Kara Harp Okulu Mülakatları

Mülakatlar 1 gün boyunca sürecektir. 2 gün içerisinde adaylara bazı testler uygulanacak ve puanlarda değerlendirmeye katılarak eğitim hakkı sonucu açıklanacak. Kara Harp Okulu için birinci günde belge kontrolü yapılır. Ardından kişilik testi, fiziki mülakatlar yapılır. Adaylar fiziki yeterlilik testinde topladığı puanlarla diğer adaylar arasından kıyaslama yapılır. Mülakat aşamasında sözlü mülakatlarda yapılacaktır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.