İngiltere'de okuyan yabancı öğrenciler için flaş karar

İngiltere'de okuyan yabancı öğrenciler için flaş karar

2012 yılında İngiltere'de eğitim görmesi için alınan ve mezun olduktan sonra 4 ay içinde ülkeyi terk etmesini öngören karar iptal edildi. Bu durumda öğrenciler daha önceki karar doğrultusunda olduğu gibi 2 yıl daha kalabilecekler.

2012 yılından önce İngiltere'de okuyan yabancı öğrenciler mezun olduktan sonra ülkede kalabiliyorlar hatta iş bulurlarsa çalışma imkanlarıda sağlanabiliyordu. Bununla ilgili İngiltere hükümeti yasayı değiştirerek yabancı öğrencilerin mezuniyetinden 4 ay sonra ülkeyi terk etmeleri öngörülmüştü.

İngiltere İçişleri Bakanlığı, söz konusu kararı iptal ederek 2012 yılında önce uygulanan sistem tekrar uygulanacak ve öğrenciler mezun olduktan sonra ülkede 2 yıl daha kalabilecekler. Ayrıca hükümet öğrenciler iş buldukları takdirde onlara çalışma imkanı da sağlayacak.

Hükümeti sağladığı iş kollarında ise herhangi bir sınırlama olmayacak fakat öğrencilerin göçmenlik durumlarını sürekli kontrol ettiği bilinen bir kurumda okumaları gerekecek.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, söz konusu kararda yapılan değişikliğin öğrencilere "potansiyellerini ortaya çıkarma" ve İngiltere'de kariyer yapma imkanı sağladığını söyleyerek, DNA'nın yaklaşık 60 yıl önce Cambridge Üniversitesinde uluslararası araştırma ekibi tarafından keşfedildiğini vurgulayarak yapılan son değişikliğin bu gibi bilimsel gelişmelerle ülkenin daha da ileri taşınmasına fayda sağlayabileceğini belirtti.