Her öğrenciye bütün operatörlerden aylık 3 GB ücretsiz internet erişim imkanı

Her öğrenciye bütün operatörlerden aylık 3 GB ücretsiz internet erişim imkanı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, her öğrenciye bütün operatörlerden aylık 3 GB ücretsiz erişim imkanı vadeden eğitim bilişim ağına ilişkin detayları duyurdu. Bakan Selçuk, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanmasına işaret ederek tüm öğrencilere bütün operatörlerden ücretsiz 3 GB internet verileceğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ‘’Yenilenen Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve Akademik Destek’’ Tanıtım Programı’nda açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, yeni bilişim ağına ilişkin yapmış olduğu konuşmalarda her öğrenciye bütün operatörlerden aylık 3 GB ücretsiz erişim olanağı olduğunu belirtti. Her bir öğrenciye Türkiye’nin bulunduğu her yerden, telefonun çekmesinin yeterli olduğunu anlatan Bakan Selçuk, ‘’Bu anlamda erişme ve ulaşma imkanı var. Bu pilot çalışmalarda denedik.’’ diye ekledi.

Sosyal ve akademik birim

e-Rehberlik konusunu çok önemsediğini kaydeden Bakan Selçuk, ‘’Keşke bütün öğrencilerin bireysel olarak rehberlik alabilecekleri, projeler, sertifikalar bir yerde toplansa da çocuğun rehberliği yapılırken buna dikkat edilse’’ temennisinde bulundu. Bütün öğrencilerin hangi ilde eğitim görüyor olursa olsun her bir çocuğun portfolyosunda geçmiş hikayesinin yer alacağını ve buna göre rehberlik olacağını ekledi. Yeni bir kazanımın olduğunu ve çok değerli olduğunun altını çizen Bakan Selçuk; katılmış olduğu oylama ve alıştırmaların hepsinin burada bulunduğunu aktardı.

Oyunlaştırma

Oyunlaştırma kapsamında öğrencilerin belli puan ve arma sistemiyle motivasyonlarının artırılması da hedefleniyor. Öğrenciler hangi konuyu ne şekilde yapar ve hangi noktaya gelirse bunun tescillenmesiyle birtakım armalar kullanıcılara ilişkin özelliklerin de ortaya koyulmasını kolaylaştırıyor.

Basılı kitaptan kare koduyla kolay erişim

Zaman ve mekan meselelerinin her yerde ve her zaman şeklinde genişlemesi gerektiğini anlatan Bakan Selçuk, öğrencilerin yalnızca sınıf içerisinde bir şeyler yapmasına gerek olmadığını anlattı. Kitaplarda bir şey ararken konu üzerinde karbon döngüsüyle ilgili kısmı kitaptan kare kod ile cep telefonda görmek isteyen bir öğrencinin video izleyebileceğini belirtti.

Sürdürülebilir eğitim her ilçede sağlanacak

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sürekli ve sürdürülebilir gelişimin öğretmen bakımından önemli olduğunu konuşarak ‘’Kurslar, programlar, içerikler, canlı eğitimler bir video kütüphanesinden eğitime erişme, soru sorma ve cevap alma’’ gibi işlemlerin artık mümkün olduğunu söyledi. Öğretmen destek noktalarıyla fiziksel ortam bakımından da ortaya koyulacağına değinen Selçuk, bütün ilçelerin Ankara’daki bir merkezde akademik portalda buluşacağını açıkladı.

‘’Hedef belirleme ve oluşturma için akıllı sistem var.’’

Her bir öğrencinin hedefi olduğunu ve hedefleri belirlediğini anlatan Bakan Selçuk, hedef belirleme ve tercih oluşturma için de akıllı sistem olduğunu kaydetti. Her çocuk için şahsa özel; hangi üniversite ve bölüm için filtreleme yapıldığını anlatan Selçuk, ‘’Belirli programlar diye bir liste oluşuyor. Bu sabit değil. Çocuğun ilerleme hızına göre sürekli değişen bir şey.’’ diye ekledi. Haftalık, aylık, yıllık çalışma takvimi belirleme konusunun çok önemli olduğunu söyleyen Bakan, ‘’Biz her öğrenciye takvim önerebiliyoruz. Çocuğun takvime uyup uymadığını da akıllı sistem kontrol ediyor ve buna göre ona öneriler geliştiriyor.’’ diye anlattı.

Çevrimiçi çözülen soruların önemini hatırlatan Selçuk, öğrencinin girmediği sınavları ve bunlara ilişkin raporları görüntüleyebileceğini belirtti. Bakan Selçuk’un ‘’yarını bekleyin’’ diyerek ifade ettiği eğitim bilişim ağına ilişkin ayrıntılar da ortaya çıktı.

Öğrencilere 3 GB ücretsiz intenet hakkı

Bakan Selçuk, her bir öğrenciye aylık 3 GB ücretsiz erişim imkanı tanınacağını anlatarak eğitimde fırsat adaleti sağlanmanın amaçlandığını kaydetti. Fırsat adaletiyle Türkiye’den isteyen herkesin buna erişimine ilişkin altyapının kurulduğunu söyleyen Selçuk ‘’Bu benim hayallerimden bir tanesiydi ve buna ulaşmış olmak bugün benim açımdan çok değerli. Sizler burada bulunarak bizlere destek verdiniz.’’ diyerek sözlerini tamamladı.