Hacettepe Üniversitesi mi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mi? Hangi üniversiteyi seçmeliyim

Hacettepe Üniversitesi mi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mi? Hangi üniversiteyi seçmeliyim

Üniversite sınavına girip Üniversite tercihinde bulunacak kişiler, hangi üniversiteyi tercih edeceğini düşünmektedir. Hacettepe Üniversitesi mi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) mi diye ikilemde kalanlar için işte, detaylar…

Üniversite sınavına girecek olan kişiler, hangi üniversiteyi tercih edeceğini düşünmektedir. Ankara’da üniversiteye gitmeyi isteyen çoğu kişi Hacettepe mi Orta Doğu Teknik Üniversitesi mi diye ikilem arasında kalmaktadır.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 1956 yılında Ankara’da kurulmuş teknik bir üniversitedir. Hacettepe Üniversitesi ise 1967 yılında kurulmuştur. ODTÜ teknik olması ile Hacettepe’den ayrılmaktadır. Mühendislik gibi teknik bölümleri düşünen kişilerin ODTÜ’de okuması daha avantajlıdır. Sağlıkla ilgili bölümleri düşünen kişiler ise Hacettepe’de okumalıdır. Hacettepe Üniversitesi sağlık bölümü ile ön plana çıkmaktadır. ODTÜ’de sağlık ile ilgili bir bölüm kurulmamıştır. ODTÜ bünyesinde 41 lisans programı yer almaktadır.

Ankara’da yer alan her iki üniversitenin de büyük bir kampüsü bulunmaktadır. ODTÜ’nün içersinden Ankara Eymir Gölü de yer almaktadır. Ayrıca yine kampüsün içerisinde öğrenci yurtları, Devrim Stadyumu, spor salonu, çeşitli cafeler bulunmaktadır. Hacettepe Üniversitesi’nin ana yerleşkesi olan, Sıhhiye yerleşkesi dışında büyük kampüsü Beytepe’ de bulunmaktadır. Çok geniş bir araziyi kaplayan Beytepe kampüsünde Yeşil Vadi bulunmaktadır. Bunun dışında öğrenci yurtları, cafeler, restaurantlar yer almaktadır.

Her iki üniversitede birçok topluluk bulunmakla beraber ODTÜ’de yer alan toplulukların sayısı biraz daha fazladır. Öyle ki ODTÜ’de kuş gözlem topluluğu bile vardır. Yine de hangi üniversiteyi seçeceğiniz size ve istediğiniz bölüme bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.