EBA TV Digitürk Tivibu D-Smart, Kablo TV, Turkcell Tv kaçıncı kanalda? Yayınlar ne zaman başlıyor?

EBA TV Digitürk Tivibu D-Smart, Kablo TV, Turkcell Tv kaçıncı kanalda? Yayınlar ne zaman başlıyor?

Uzaktan eğitim yayınlarının yapılacağı EBA TV’nin uydu alıcılarında hangi kanalda olduğu araştırılan konular arasında yer alıyor. Peki EBA TV Digitürk Tivibu D-Smart, Kablo TV, Turkcell Tv kaçıncı kanalda? Yayınlar ne zaman başlıyor? İşte ayrıntılar…

Ülkemizde alınan koronavirüs önlemleri nedeniyle okulların tatil edilmesi ve uzaktan eğitim uygulamasına başlanması ile beraber veliler ve öğrenciler yayınların yapılacağı EBA TV hakkında araştırma yapmaya başladılar.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamaya bakıldığında virüs kapsamında uygulanacak olan uzaktan eğitim yayınları 23 Mart 2020 tarihi itibari ile başlayacak. Bu bağlamda EBA TV üzerinden yapılacak yayınları izlemek isteyen öğrenciler bu kanalın uydu alıcılarında hangi kanallarda olduğunu araştırıyorlar.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklama kapsamında EBA TV bünyesinde ilkokul, ortaokul ve lise için 3 ayrı kanal olacağı ve bu kanallar üzerinden birer tanesinde SD birer tanesinde ise HD yayın yapılacağı belirtildi. Kanalların uydu alıcılarına göre yer aldıkları numaralar ise aşağıdaki gibi açıklandı.

TÜRKSAT EBA TV Frekansları

  • HD Alış bilgileri: Alış frekansı :12.084 MHz Polarizasyon : Yatay (H) Sembol oranı : 13.750 FEC : 2/3
  • SD Alış bilgileri: Alış frekansı :11.916 MHz Polarizasyon : Dikey (V) Sembol oranı : 30.000 FEC : 3/4

TÜRKSAT Kanal Güncelleme Sistemi olmayan uydu alıcılarında 1916 MHz frekansında geçmişte tarama yapan ve sonrasında listesindeki kanalları silmeyenler, daha önce 11916 Mhz frekansında yayın yapan televizyonunda TRT-EBA TV İlkokul SD, TRT-EBA TV Ortaokul SD, TRT-EBA TV Lise SD kanalını izleyebilecekler.

Kanalların listede görünmemesi halinde, 11916 MHz, Vertical ( Sembol Oranı:30.000 FEC:3/4 parametrelerini TV menüsü üzerinden manuel olarak girilmesi ve tarama yöntemiyle veya TÜRKSAT’ın şebeke arama sağladığı frekanslar üzerinden Network Search bölümünün açılarak tarama yapılması sonucunda TRT-EBA TV İlkokul SD, TRT-EBA TV Ortaokul SD ve TRT-EBA TV Lise SD yayınları izlenebilmektedir.