Devlet Bursları nelerdir? Devlet eğitim bursları başvuruları nasıl yapılır? Başvuru şartları ve detayları

Devlet Bursları nelerdir? Devlet eğitim bursları başvuruları nasıl yapılır? Başvuru şartları ve detayları

Devlet, vakıflar veya çeşitli kurumlar tarafından öğrencilere burs ödemesi yapılmaktadır. KYK burs başvuruları için kısa bir süre kala devlet bursları nelerdir, devlet eğitim bursları başvuruları nasıl yapılır sorularının yanıtı araştırılmaya başlandı. İşte burs başvuru şartları ve detayları.

Öğrencilere eğitim ve öğretim hayatları devam ettiği süreçte maddi problemlerle karşı karşıya kalmaması için birçok kurum, kuruluş ve şahıs tarafından burs verilmektedir. Devlet bursları kapsamında burs almaya hak kazanan öğrencilere aylık veya 3 ayda bir ödeme yapılmaktadır. Vakıflar tarafından da öğrencilere burs olanakları sağlanmaktadır. Bu bağlamda öğrenciler için her ay düzenli giderlerini karşılayacak nitelikte para ödemesi yapılmaktadır.

Vakıflar öğrencilere burs ödemesi yaparken ders notlarını ve maddi durumunu dikkate almaktadır. Öğrencinin ders notlarının kötü olması halinde kesintiye uğrar.

Devlet bursuna ilişkin ayrıntılar

Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından devlet bursları verilmektedir. 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde Ekim ayı içerisinde burs verilecek. KYK, öğrencinin maddi durumunu, gelir kaynaklarını, mal varlığını göz önünde bulundurarak öğrenciye burs veya kredi ödemeleri yapmaktadır. Öğrencilere yapılan ödemelerin hangi tarihte yapılacağı ise kişinin T.C. kimlik numarasının son hanesine göre tespit edilmektedir.

T.C. kimlik numarası 0 ile bitenlere ayın 6’sında, 2 ile bitenlere 6’sinde, 4 ile bitenlere 8’inde, 6 ile bitenlere 9’unda, 8 ile bitenlere 10’unda burs verilmektedir. 2019 yılında öğrencilere verilen KYK kredi ve burs ücret tutarı 500 TL’ye yükselmiştir.

Kimler devlet bursu alabilir?

Devlet burslarından yararlanabilmek için öğrencilerin örgün eğitimde yer alması gerekmektedir. Ön lisans veya lisans programlarına yerleşmiş üniversite öğrencileri burs veya öğrenim kredisi olanaklarından yararlanabilmektedir.

Güncel burs tutarları

Lisans ve ön lisans öğrencileri 2019 yılında 500 TL öğrenim kredisi ve burs ödemeleri almaktadır. Yüksek lisans öğrencileri için yapılan ödeme ise 1000 TL olmuş ve doktora eğitimi alanlara ise 1500 TL destek ödemesi yapılmaktadır. Ödemeler Ziraat Bankası vasıtasıyla yapılmaktadır.

TEMA Vakfı bursları

TEMA Vakfı, uzunca bir süredir öğrencilere verdiği desteklerle gündeme gelmektedir. Vakıf, eğitim süresi boyunca maddi olanaksızlık yaşayan öğrencilere destek vermektedir. TEMA vakfına yapılan burs başvurunuz onaylanması halinde 12 ay boyunca her ay 1080 TL ödeme yatırılır.

TEMA Vakfı başvuruları

TEMA Vakfı başvuruları burs@tema.org.tr adresine mail gönderilerek yapılmaktadır. T.C. vatandaşı olan, yüksek lisans veya doktora öğrencisi olan adaylar TEMA Vakfı burslarına başvuruda bulunabilmektedir. Adayların derslerden geçmesi, tez aşamasına henüz gelmemiş olması gerekmektedir. Yazılacak tezin konusu ise Doğa ve Çevre Politikaları ile ilgili olmalıdır.

TEMA Vakfı başvurularında gereken belgeler nelerdir?

TEMA vakfına başvuruda bulunacak adayların;

Tez konusunu anlatan ifade evrakı,

Not dokümanı,

Öğrenci belgesi,

Başvuru formu,

CV,

Araştırma formu ile başvuruda bulunmalıdır. Belgelerin tamamı burs@tema.org.tr adresine mail yoluyla gönderilebilir.

Aktaş Holding eğitim bursu

Aktaş Holding, örgün eğitimde öğrenim gören öğrencilere yapmaktadır. 26 yaşından küçük olan adaylara burs ödemesi yapılmakla birlikte öğrencinin not ortalamasının 4 üzerinden minimum 3 olması gerekmektedir.

Türk Eğitim Vakfı bursları

Türk Eğitim Vakfı öğrencilere 510 TL burs ödemesi yapmaktadır. T.C. vatandaşı olan, maddi problemler yaşayan, not ortalaması 4 üzerinden en az 2.5 olan öğrenciler Türk Eğitim Vakfı burslarından yararlanabilir.

Sabancı Vakfı bursları

Sabancı Vakfı, eğitim gören ancak maddi olanaksızlıklar yaşayan öğrencilere burs veriyor. Öğrencilere 9 ay boyunca burs bağlanmakla birlikte ara sınıf, lisansüstü veya 2. öğretim öğrencileri burslardan yararlanamazlar.

NEF Vakfı başvuruları

NEF Vakfı; T.C. vatandaşı olmak, örgün eğitimde öğrenim görmek gibi şartlarla üniversite öğrencilerine burs veriyor. Özel üniversitede eğitim gören öğrencilere ancak yüzde 100 burslu olmaları şartıyla burs bağlanmaktadır.