DC ve DD harf notu anlamı nedir? DC ve DD notu geçer mi? Şartlı koşullu geçme nedir?

DC ve DD harf notu anlamı nedir? DC ve DD notu geçer mi? Şartlı koşullu geçme nedir?

Üniversiteye yeni başlayan öğrenciler, yeni bir not sistemiyle karşılaşıyor. DC ve DD harf notu alan öğrenciler DC ve DD harf notu anlamı nedir, DC ve DD notu geçer mi ve şartlı koşullu geçme nedir, sorularının yanıtlarını araştırıyor. İşte tüm detaylar.

Üniversitelerde ders geçme şartları vardır. Bir dersten dönem notu AA, BA, BB, CB, CC olan öğrenciler dersten direkt olarak geçmektedir. FD ve FF notları ise dersten kalındığını göstermektedir. DC ve DD ise ayrıca ele alınması gereken bir konudur. DC ve DD harf notu ile geçmek, dersten şartlı geçmek anlamına gelmektedir.

Şartlı- koşullu geçme nedir?

Dönem sonunda sistemde açıklanan notların, vize ve final ortalamasının sayısal sonucu olarak harf notu DC ya da DD olabilir. Sistemde harf notu DC ve DD gözüküyorsa bu şartlı geçmek anlamına gelmektedir.

Bu harflerin 4’lük sistem üzerinden değeri, DC=1,5, DD=1’dir. Üniversitede ders almayı engelleyen bu durum aynı zamanda ortalamayı düşürmektedir.

Mezuniyet döneminde ağırlıklı genel ortalamanın 4 üzerinden en az 2,00 olması gereklidir. Koşullu olarak geçilmiş derslerin tekrar alınması zorunluluğu yoktur.