13 Kasım 2019 Çarşamba 09:19
BİLSEM 2020 sınavı ne zaman yapılacak? ? - 2019 BİLSEM sınavında çıkmış sorular ve soru örnekleri
Takip Et:

Milli Eğitim Bakanlığı her yıl bir kere BİLSEM sınavlarını düzenlemektedir. Öğretmenler ve velilerin öğrencilerin gelişimi için son derece önemli gördüğü BİLSEM ile seviye ölçümü yapılmaktadır. 2018-2019 Bilim Sanat Merkezleri’ne Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Takvimi’ne göre BİLSEM’lere öğrenci seçimi için sınıf öğretmenleri e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi ile öğrenci formlarını 14 Aralık tarihine kadar dolduracak. Adaylar 2019 BİLSEM sınav aşamalarını tamamladı ve şimdi adaylar 2020 BİLSEM sınavının ne zaman yapılacağını araştırmaya koyuldu.

BİLSEM takvimi

2020 BİLSEM takvimi henüz açıklanmadı. Ancak BİLSEM sınavları her yıl Ocak ayının üçüncü haftasında yapılmaktadır. 2020 BİLSEM sınavının da yine aynı tarih aralığında düzenlenmesi bekleniyor.

BİLSEM sonuç takvimi

BİLSEM sınav sonuçlarının 29 Mart 2019 Cuma günü açıklanması bekleniyordu. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı beklenmeyen bir yoğunlukla karşılaşıldığı için sonuçları 19 Nisan 2019 günü duyurmuştu. Adaylar meb.gov.tr adresinden sınav sonuçlarını öğrendiler.

Zihinsel yetenek için bireysel değerlendirme randevuları il tanılama sınav komisyonlarınca 22 Nisan 2019 ila 12 Temmuz 2019 tarihleri arasında tamamlandı. Okul idaresi fotoğraflı giriş belgelerinin çıktısını onaylayarak öğrenci velilerime imza karşılığında vererek velileri bilgilendirir.

Görsel Sanatlar Yetenek Alanı konusunda değerlendirme hakkı kazanmış öğrencilerin randevu bilgileri ise 16 Nisan 2019 tarihinde yayınlandı. Okul idaresi yine fotoğraflı giriş belgelerine ilişkin detayları velilere bildirecek.

Müzik Yetenek Alanı’nda mülakata alınmaya hak kazanmış öğrenciler 22 Nisan 2019 ila 12 Temmuz 2019 tarihlerinde işleme tabii tutulacaktır. BİLSEM mülakatları ve bireysel değerlendirme sonuçları tamamlanacak ve sonuçlar 19 Temmuz 2019 günü meb.gov.tr adresinde yayınlandı.

BİLSEM’e kimler başvuru yapabilecek?

BİLSEM sınavlarına 1, 2 ve 3. sınıf öğrencileri başvuru yapabilmektedir.

BİLSEM başvuruları nasıl yapılıyor?

BİLSEM başvuruları 2017 yılına kadar yalnızca sınıf öğretmenleri tarafından yapılabilmekteydi. Ancak 2017 yılında yapılan düzenlemeyle birlikte artık veliler de başvuru formlarını okullardan alıp doldurup sınıf öğretmenlerine teslim ederek başvuru yapabilmektedir.

BİLSEM sınav ücreti

2018 BİLSEM sınavı için 50 TL ücret alınmıştı.

BİLSEM sınavını kazanan öğrenciler ne yapıyor?

BİLSEM’in uyguladığı sınavı başarıyla geçen adaylar bireysel değerlendirmeye hak kazanırlar. Hak sahibi öğrenciler İl Tanılama Sınav Komisyonu tarafından MEBBİS-BİLSEM işlemleri modülünden randevu alabiliyor.

BİLSEM ne işe yarıyor?

BİLSEM, öğrencilerin okul notlarında veya kariyerlerinde herhangi bir etkiye sahip değildir. BİLSEM sınavında başarılı olmuş öğrenciler kendi yeteneklerine bağlı olarak bu özel eğitim kurumlarında ücretsiz bir şekilde eğitim alarak sertifika almaya hak kazanır. Sertifikanın okul notu, okul kanesi veya resmi sınavlarda herhangi bir etkisi olmamaktadır.

BİLSEM puan hesaplamaları nasıl yapılır?

BİLSEM’de her soru 10 puan olmak suretiyle uygulama 450 puan üzerinden değerlendirilmektedir. 1. sınıf öğrencilerinde genel zihinsel yetenek alanı için 330, 2. sınıflar için zihinsel yetenek alanı için 380 taban puan olarak tespit edilmiştir. Resim ve müzik yetenek alanında bireysel incelemeye hak kazanmış öğrenciler ise Bilim ve Sanat Merkezleri’ne yerleştirilecek öğrenci sayılarının dört katı üzerinden tespit edilir.

1. sınıf müzik ve resim yetenek alanı için taban puan 300,

2. sınıf müzik ve resim yetenek alanı için taban puan 340 olarak belirlenmiştir.

BİLSEM hakkında bilinmesi gerekenler

BİLSEM başvuruları bireysel olarak yapılamamaktadır. Aday öğrenciler sınıf öğretmenleri tarafından belirlenerek sisteme girilir. Özel yetenek alanları; resim, müzik ve genel zihinsel yetenek olarak gruplandırılır. Grup tarama uygulamasına katılacak olan öğrenciler, giriş belgeleriyle e-okul üzerinden bireysel olarak takip edilebilir. Okul idaresi, sınav giriş belgesini veliye teslim eder ve BİLSEM’e ilişkin bilgilendirmeleri yapar. Grup tarama testi randevulu sistemle yapılır ve testlerde tablet bilgisayarlar kullanılır.


Adayların bireysel yetenek değerlendirmeleri, değerlendirme sonuçları tamamlandıktan sonra kayıt işlemleri yapılır.

BİLSEM 1. sınıf soru önekleri

1. sınıf BİLSEM

1. sınıf BİLSEM SORU ÖRNEĞİ

1. sınıf BİLSEM soru önekleriBilsem 3. Sınıf Soru Önekleri

 

 

3. sınıf BİLSEM soru önekleri

 

3. sınıf BİLSEM soru öneği

 

3. sınıf BİLSEM soru önekleri türkçe

 

3. sınıf BİLSEM türkçe soru önekleri

 

3. sınıf BİLSEM soru öneği matematik

3. sınıf BİLSEM matematik soru önekleriSon Güncelleme: 13.11.2019 09:19
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Popüler Haberler