Askeri Liseler Yeniden Açılacak Mı? Askeri Liselerde Eğitim Ne Zaman Başlayacak

Askeri Liseler Yeniden Açılacak Mı? Askeri Liselerde Eğitim Ne Zaman Başlayacak

Bilindiği gibi 2016 senesine kadar Türkiye’de subay yetiştirmek için eğitim vermekte olan Askeri Liseler faaliyet göstermekteydi. Çok erken yaşta askeriye kapsamına alınan çocuklar ciddi bir eğitimden geçerek Subay olmaktaydılar. Ancak 2016 senesinde 15 Temmuz tarihinde yaşanan darbe girişiminden sonra bu askeri liseler kapatılmıştı. Peki Askeri Liseler Yeniden Açılacak mı? Yakın tarih içerisinde Askeri Liselerin açılması düşünülmüyor ancak ilerleyen dönemlerde revize edilerek yeniden eğitime açılması bekle

Askeri Liseler Tekrar Açılacak mı?

Askeri Liseler geçmiş dönemlerden beri uzun zamandır Türk Silahlı Kuvvetleri kapsamında birçok subay yetiştirmiştir. Askeri liseler kapsamına alınmış olan öğrenciler çok küçük yaşlardan itibaren askeri düzende yetiştirilmişlerdir. Bu dönemlerde Askeri Liselerden mezun olan öğrencilerin büyük bir çoğunluğu rütbeli kurmaylar olmuşlardır. Bu kurmaylar arasından paşalar ve generaller de çıkmıştır. Ancak 15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanılan darbe girişimi sonrasında ülkenin olağanüstü hale girmesi sebebi ile askeri okullar kapatılmıştır. Son zamanlarda alımı yapılan askerler gözlemlendiğinde, Askeri Liselerin ne kadar önemli olduğunun farkına varılmıştır. Bu eksiklik Askeri Liseler yeniden açılacak mı? Sorularının sorulmasına neden olmuştur.

Askeri Liseler Nedir?

Silahlı Kuvvetler kapsamında alanında profesyonel mühendis ve asker yetiştirmek amacı ile eğitim veren okullara Askeri Liseler denmektedir. Ülkemizde geçmiş senelerde eğitim vermiş olan 5 adet askeri lise bulunmaktadır. Bu Liseler aşağıdaki kısımda sıralanmıştır.

  • Işıklar Askeri Hava Lisesi- Bursa
  • Kuleli Askeri Lisesi- İstanbul
  • Heybeliada Askeri Lisesi – İstanbul
  • Maltepe Askeri Lisesi- İzmir
  • Bando Astsubay Meslek Yüksek Okulu- Ankara

Bilindiği gibi ülkemizde askeri personel yetiştirme işlemi şu an için Milli Savunma Üniversitesi aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. 15 Temmuz 2016 darbe girişimi sonrasında kapatılması kararı alınan Askeri Liselerin ise yakın bir zamanda tekrardan açılması gibi bir durum söz konusu değildir. Fakat ilerleyen dönemlerde gerçekleştirilecek uygulamalardan bir tanesi de Askeri Liselerin revize edilerek tekrardan eğitime başlamasıdır. Böylece Şanlı Türk Ordusu’na nitelikli asker yetiştirilmesine devam edilecektir.

Askeri Liseler Neden Kapatıldı?

Vatandaşlarımız bu zamana kadar pek çok başarılı asker yetiştirmiş olan Askeri Liselerin neden kapatıldığı konusunda sorular sormaktadırlar. Askeri Liselerin kapatılma sebebi olarak 15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi olarak görülse de bu durumun sebebi aslında çok daha öncelere dayanmaktadır. Türkiye’nin çok uzun süredir Fetullahçı Terör Örgütü FETÖ ile girdiği mücadele kapsamında askeri okullara ve devletin çoğu kademesine sızma operasyonu düzenlemeleri, ülkemizi oldukça zor bir duruma sokmuştur. Askeri liselerde eğitim almak isteyen birçok genç öğrenci, FETÖ tarafından himaye altına alınıp, zihinleri bulandırılmıştır ve bu öğrencilerin vatanlarına karşı olan sorumluluklarını yerine getirmelerine engel olmuşlardır. Bu yüzden Askeri Liselerin kapatılması kararı alınmıştır.

Askeri Lisede Okuyan Öğrencilere Ne Oldu?

15 Temmuz 2016 tarihinde yapılan darbe girişimi sonrasında kapatılan Askeri Liselerde eğitim görmekte olan öğrencilere ne olduğu konusu da herkes tarafından merak edilmektedir. Bu liselerde eğitim görmekte olan öğrenciler tercih ettikleri illerde bulunan denk Anadolu liselerine ve fen liselerine aktarılmışlardır. Eğitimlerine Fen ve Anadolu liselerinde devam eden öğrencilerin bu olaylar yüzünden mağdur duruma düşmemeleri için o zamana kadar almış oldukları dersler de saydırılmıştır.